Skip to content

Windows’ta Dosya İlişkilendirmeleri Nasıl Değiştirilir

1 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Win10 ayarları altında, Uygulamalar> Varsayılan Uygulamalar> Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin, ardından ilişkilendirmek istediğiniz programı seçin.
 • Tüm süreç beş dakikadan az sürer.
 • Bir programın varsayılan dosya ilişkilendirmesini ayarlamak değil dosya türünü destekleyen diğer programların çalışmasını kısıtlayın.

Bu makale, Windows’ta bir dosya türünün program ilişkisini değiştirmek için aşağıdaki kolay adımları açıklamaktadır. Talimatlar Windows 10, 8, 7, Vista ve XP için geçerlidir.

Windows 10’da Dosya İlişkilendirmeleri Nasıl Değiştirilir

Windows, belirli bir dosya uzantısı için otomatik olarak yalnızca bir program açabilir, bu nedenle PNG dosyalarınızla, örneğin Paint’te değil de Photoshop Elements’te çalışmak istiyorsanız, PNG dosyaları için varsayılan dosya ilişkisinin değiştirilmesi gerekir. Windows 10, dosya türü ilişkilendirmelerinde değişiklik yapmak için Denetim Masası yerine Ayarlar’ı kullanır.

 1. Başlat düğmesine sağ tıklayın (veya WIN + X kısayol tuşu) ve seçin Ayarlar.

 2. Seçiniz Uygulamalar listeden.

  Windows 10 Ayarlarında Uygulamalar düğmesi

 3. Seç Varsayılan uygulamalar soldaki.

  Windows 10 Ayarlarında varsayılan uygulamalar kenar çubuğu öğesi

 4. Biraz aşağı kaydırın ve seçin Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin.

  Windows 10 Ayarlarında dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin

 5. Varsayılan programı değiştirmek istediğiniz dosya uzantısını bulun. Dosyanın hangi uzantıyı kullandığından emin değilseniz, dosyayı bulmak için Dosya Gezgini’ni açın ve Görünüm > Dosya adı uzantıları dosya uzantılarını gösterme seçeneği.

 6. İçinde Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin penceresinde, dosya uzantısının sağındaki programı seçin. Listelenen biri yoksa, seçin Bir varsayılan seçin yerine.

 7. İçinde Bir uygulama seçin aniden belirmek penceresinde, o dosya uzantısıyla ilişkilendirmek için yeni bir program seçin. Kullanmak istediğiniz listede yoksa, deneyin Mağazada bir uygulama arayın.

  Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin penceresindeki Bir uygulama alt menüsünde VLC media player simgesi

 8. Windows 10 şimdi bu uzantıya sahip bir dosyayı Dosya Gezgini’nden her açtığınızda seçtiğiniz programı açacaktır.

İşiniz bittiğinde, bu değişiklikleri yapmak için açtığınız tüm pencereleri kapatabilirsiniz.

Windows 8, 7 veya Vista’da Dosya İlişkilendirmeleri Nasıl Değiştirilir

 1. Denetim Masası’nı açın. Windows 8’de, Power User Menüsü (WIN + X) en hızlı yoldur. Windows 7 veya Windows Vista’da Başlat menüsünü kullanın.

  Windows 7'de Denetim Masası

 2. Seçiniz Programlar.

  Denetim Masasındaki Programlar

  Bu bağlantıyı yalnızca Kategori veya Kontrol Paneli Ana Sayfası Denetim Masası görünümü. Aksi takdirde, seçin Varsayılan programlar bunun yerine, ardından Bir dosya türünü veya protokolü bir programla ilişkilendirin bağlantı. 4. adıma atlayın.

 3. Seç Varsayılan programlar.

  Varsayılan programlar

 4. Seçiniz Bir dosya türünü veya protokolü bir programla ilişkilendirin sonraki sayfada.

  Bir dosya türünü veya protokolü bir programla ilişkilendirin

 5. Bir kere İlişkilendirmeleri Ayarla yalnızca bir veya iki saniye sürmesi gereken araç yüklenir, varsayılan programı değiştirmek istediğiniz dosya uzantısını görene kadar listeyi aşağı kaydırın. Söz konusu dosyanın hangi uzantıya sahip olduğundan emin değilseniz sağ tıklayın (veya dosyaya dokunup basılı tutun), Özellikleritıklayın ve dosya uzantısının “Dosya türü” satırında olup olmadığına bakın. Genel sekmesi.

 6. Vurgulamak için dosya uzantısını seçin.

 7. Seç Programı değiştir düğmesi, kaydırma çubuğunun hemen üzerinde bulunur.

  Set Associations uygulamasında program düğmesini değiştir

 8. Bundan sonra ne göreceğiniz ve atmanız gereken bir sonraki adım, kullandığınız Windows sürümüne bağlıdır. Hangi Windows Sürümüne Sahip Olduğuma Bakın? Hangi talimatları uygulayacağınızdan emin değilseniz.Windows 8: İtibaren “Bu tür bir dosyayı nasıl açmak istersiniz? [file extension]? ” Şimdi gördüğünüz pencere, listeye bakın ve bu tür dosyalara çift tıkladığınızda veya çift dokunduğunuzda açmak istediğiniz programı seçin. Deneyin Daha fazla seçenek tam liste için.

  İlişkilendirmeleri Ayarla'da daha fazla seçenek bağlantısı

  Windows 7 ve Vista: İtibaren “Bununla aç” açılan pencere, listelenen programlara bakın ve bu uzantı için açmak istediğinizi seçin. The Önerilen Programlar muhtemelen en uygun olanlardır, ancak olabilir Diğer Programlar de listelenmiştir. Kullanım Araştır bir programı manuel olarak bulmak için.

  Birlikte aç iletişim kutusundaki Gözat düğmesi

 9. Seçiniz TAMAM MI görürseniz ve Windows bu dosya türüne atanan yeni varsayılan programı göstermek için dosya ilişkilendirmeleri listesini yenileyecektir. Kapatabilirsin İlişkilendirmeleri Ayarla değişiklik yapmayı tamamladıysanız pencere.

Bu noktadan sonra, bu belirli dosya uzantısına sahip herhangi bir dosyaya çift tıkladığınızda veya çift dokunduğunuzda, 8. Adımda onunla ilişkilendirmeyi seçtiğiniz program otomatik olarak belirli dosyayı başlatacak ve yükleyecektir.

Windows XP’de Dosya İlişkilendirmeleri Nasıl Değiştirilir

Hala Windows XP kullanıyorsanız, talimatlar farklı ve daha yeni işletim sistemleridir.

 1. Git Başlat > Kontrol Paneli Denetim Masası’nı açmak için.

  WIn XP Başlat menüsündeki Denetim Masası simgesi

 2. Seç Görünüm ve Temalar.

  Windows XP Denetim Masasında Görünüm ve Temalar

  Bu bağlantıyı yalnızca Kategori Görünümü Kontrol Paneli. Bunun yerine Klasik Görünüm, Seç Dosya seçenekleri bunun yerine 4. Adıma atlayın.

 3. Seçiniz Dosya seçenekleri pencerenin altına yakın.

  Windows XP Görünüm ve Temalarında klasör seçenekleri bağlantısı

 4. Dosya Türleri sekmesi.

 5. Altında Kayıtlı dosya türlerivarsayılan program ilişkisini değiştirmek istediğiniz dosya uzantısını bulana kadar aşağı kaydırın.

 6. Vurgulamak için uzantıyı seçin.

 7. Seçiniz Değişiklik alt bölümde.

  Windows XP için Klasör Seçeneklerindeki Değiştir düğmesi

 8. İtibaren Bununla aç Şimdi bakmakta olduğunuz ekranda, dosya türünü varsayılan olarak açmak istediğiniz programı seçin.

  Windows XP dosya ilişkilendirme ayarları

  Bu ekranı görmüyorsanız, Bir listeden programı seçin, ve sonra TAMAM MI. Bu belirli dosya türünü destekleyen en yaygın programlar, Önerilen Programlar veya Programlar listesi, ancak dosyayı destekleyen başka programlar da olabilir; bu durumda, Araştır buton.

 9. Seçiniz TAMAM MI ve sonra Kapat Klasör Seçenekleri penceresine geri dönün. Hala açık olabilecek herhangi bir Denetim Masası veya Görünüm ve Temalar pencerelerini de kapatabilirsiniz.

Gelecekte, 6. Adımda seçtiğiniz uzantıya sahip bir dosyayı her açtığınızda, 8. Adımda seçtiğiniz program otomatik olarak açılacak ve dosya o programa yüklenecektir.

Dosya İlişkilendirmelerini Değiştirme Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bir programın dosya ilişkilendirmesini değiştirmek, başka bir destekleyici programın dosyayı açamayacağı anlamına gelmez, bu sadece o tür dosyalara çift dokunduğunuzda veya çift tıkladığınızda açılan program olmayacağı anlamına gelir. Dosyayla başka bir programı kullanmak için, sadece diğer programı manuel olarak başlatmanız gerekir. ilkve ardından açmak için belirli bir dosya için bilgisayarınızda göz atın. Örneğin, Microsoft Word’ü açabilir ve onun Dosya > Açık menüsü, normalde OpenOffice Writer ile ilişkili bir DOC dosyasını açmak için kullanılır, ancak bunu yapmak, aslında yukarıda açıklandığı gibi DOC dosyalarının dosya ilişkisini değiştirmez. Ayrıca, dosya ilişkilendirmesini değiştirmek dosyayı değiştirmez tip. Dosya türünü değiştirmek, verilerin yapısını değiştirmektir, böylece farklı bir formatta var olduğu kabul edilebilir. Dosyanın türünü / biçimini değiştirmek genellikle bir dosya dönüştürme aracıyla yapılır.