Skip to content

Windows’ta Dosya ve Yazıcı Paylaşımını Etkinleştirin veya Devre Dışı Bırakın

18 de Mayıs de 2021

Microsoft, Windows 95’ten beri dosya ve yazıcı paylaşımını desteklemektedir. Bu ağ özelliği özellikle ev ağlarında kullanışlıdır, ancak genel ağlarda bir güvenlik sorunu olabilir. Ağınızla dosya ve yazıcı erişimini paylaşmak istiyorsanız, özelliği etkinleştirmeye yönelik talimatlar aşağıdadır, ancak sizi ilgilendiriyorsa dosya ve yazıcı paylaşımını devre dışı bırakmak için de takip edebilirsiniz. Dosya ve yazıcı paylaşımını etkinleştirme veya devre dışı bırakma adımları Windows 10/8/7, Windows Vista ve Windows XP için biraz farklıdır, bu nedenle çağrıldıklarında farklılıklara çok dikkat edin. Bu makaledeki talimatlar Windows 10, 8, 7, Vista ve XP için geçerlidir.

Windows 10, 8 ve 7’de Dosya ve Yazıcı Paylaşımını Etkinleştirin veya Devre Dışı Bırakın

 1. Kontrol Paneli. En hızlı yöntem, Çalıştırmak ile iletişim kutusu Galibiyet + R klavye kombinasyonu ve komutu girin kontrol ve bas Giriş.

 2. Seçiniz Ağ ve İnternet Kategorileri Denetim Masası’nda görüntülüyorsanız veya yalnızca bir dizi Denetim Masası uygulaması simgesi görüyorsanız Adım 3’e atlayın.

  Windows'ta Ağ ve interneti seçme.

 3. Açık Ağ ve Paylaşım Merkezi.

  Ağ ve Paylaşım Merkezi vurgulanmıştır.

 4. Sol bölmeden şunu seçin: Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştirin. Burada listelenen, kullandığınız farklı ağlardır. Genel ağda dosya ve yazıcı paylaşımını devre dışı bırakmak istiyorsanız, o bölümü açın. Aksi takdirde, farklı bir tane seçin.

  Windows'ta gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştirme.

 5. Bul Dosya ve Yazıcı Paylaşımı bu ağ profilinin bir bölümünü seçin ve seçeneği ayarlayın. Dosya ve yazıcı paylaşımını açın veya Dosya ve yazıcı paylaşımını kapatın. Windows sürümünüze bağlı olarak başka paylaşım seçenekleri de burada bulunabilir. Bunlar, ortak klasör paylaşımı, ağ keşfi, Ev Grubu ve dosya paylaşımı şifreleme seçeneklerini içerebilir.

  Windows'ta dosya ve yazıcı paylaşım ayarları.

 6. Seç Değişiklikleri Kaydet.

  Windows'ta Denetim Masası'ndaki değişiklikleri kaydetme.

Yukarıdaki adımlar, dosya ve yazıcı paylaşımı üzerinde daha hassas bir kontrole sahip olmanıza izin verir, ancak özelliği şu adresten etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz: Kontrol Paneli > Ağ ve Internet > Ağ bağlantıları. Ağ bağlantısına sağ tıklayın ve Özellikleri ve sonra Ağ oluşturma sekmesi. Kontrol et veya işareti kaldır Microsoft Ağları için Dosya ve Yazıcı Paylaşımı.

Windows Vista ve XP’de Dosya ve Yazıcı Paylaşımını Açma veya Kapatma

 1. Denetim Masası’nı açın.

 2. Seç Ağ ve Internet (Vista) veya Ağ ve İnternet Bağlantıları (XP) kategori görünümündeyseniz veya Kontrol Paneli uygulama simgelerini görürseniz 3. Adıma atlayın.

 3. Windows Vista’da şunu seçin: Ağ ve Paylaşım Merkezi. Windows XP’de şunu seçin: Ağ bağlantıları ve ardından 5. Adıma atlayın.

 4. Sol bölmeden şunu seçin: Ağ bağlantılarını yönet.

 5. Yazıcı ve dosya paylaşımının açık veya kapalı olması gereken bağlantıya sağ tıklayın ve Özellikleri.

 6. İçinde Ağ oluşturma (Vista) veya Genel Bağlantı özelliklerinin (XP) sekmesinde, seçeneğin yanındaki kutuyu işaretleyin veya işaretini kaldırın. Microsoft Ağları için Dosya ve Yazıcı Paylaşımı.

 7. Tıklayın TAMAM MI değişiklikleri kaydetmek için.