Skip to content

Windows’ta Dosyaları ZIP Arşivine Sıkıştırma

10 de Mayıs de 2021

Windows’ta “Sıkıştırma”, birden çok dosyayı .ZIP dosya uzantısına sahip tek bir dosya benzeri klasörde birleştirdiğiniz zamandır. Bir klasör gibi açılır, ancak tek bir öğe olduğu için bir dosya gibi davranır. Ayrıca disk alanından tasarruf etmek için dosyaları sıkıştırır. Windows’ta nasıl .ZIP dosyası oluşturacağınızı öğrenin. Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 için geçerlidir.

 1. Dosya Gezgini’ni kullanarak, bir ZIP dosyası haline getirmek istediğiniz dosya veya klasörlerinizin bulunduğu yere gidin. Bu dosyalar, harici ve dahili sabit sürücüler dahil bilgisayarınızda herhangi bir yerde olabilir. Presleme Windows Anahtarı+E Windows Dosya Gezgini’ni açacaktır.

 2. Sıkıştırmak istediğiniz dosyaları seçin. Tüm dosyaları tek bir konumda sıkıştırmak istiyorsanız, klavye kısayolunu kullanabilirsiniz. Ctrl + A hepsini seçmek için. Tek bir konumda değillerse, sol fare düğmesini basılı tutun ve seçmek istediğiniz tüm nesnelerin üzerine sürükleyin. Burada görüldüğü gibi, seçtiğiniz öğelerin etrafında açık mavi bir kutu olacaktır. Tuşunu basılı tutun. Ctrl sıkıştırmak istediğiniz dosyaları seçerken tuşuna basın. Bu, tıkladığınız iki öğe arasında bulunan her dosyayı otomatik olarak seçecektir. Bir kez daha, seçtiğiniz tüm öğeler açık mavi bir kutuyla vurgulanacaktır.

  Seçili dosyaların ekran görüntüsü

 3. Dosyalarınız seçildikten sonra, seçenekler menüsünü görüntülemek için bunlardan birine sağ tıklayın. Seçiniz Gönderildi > Sıkıştırılmış sıkıştırılmış klasör. Belirli bir klasördeki tüm dosyaları gönderiyorsanız, başka bir seçenek de tüm klasörü seçmektir. Örneğin, klasör Belgeler > Öğeleri e-posta ile gönder > Gönderilecek şeyler, girebilirsin Öğeleri e-posta ile gönder klasör ve sağ tıklama Gönderilecek şeyler ZIP dosyasını yapmak için. ZIP dosyası oluşturulduktan sonra arşive daha fazla dosya eklemek istiyorsanız, dosyaları ZIP dosyasının hemen üstüne sürükleyin, otomatik olarak eklenecektir.

  Windows ZIP dosyası

 4. Dosyaları sıkıştırdıktan sonra, orijinal koleksiyonun yanında üzerinde büyük bir fermuar bulunan ve sıkıştırıldığını belirten yeni bir klasör görünür. Otomatik olarak sıkıştırdığınız son dosyanın adını kullanacaktır. Adı olduğu gibi bırakabilir veya istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. ZIP dosyasına sağ tıklayın ve Adını değiştirmek.

  Varsayılan ada sahip ZIP klasörünün ekran görüntüsü

  Artık dosya başka birine gönderilmeye, başka bir sabit sürücüye yedeklenmeye veya en sevdiğiniz bulut depolama hizmetinde saklanmaya hazır. Dosyaları sıkıştırmanın en iyi kullanımlarından biri, e-posta yoluyla göndermek, bir web sitesine yüklemek vb. İçin büyük grafikleri sıkıştırmaktır.