Skip to content

Windows’ta Düşük Disk Alanı Kontrolleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır

7 de Mayıs de 2021

Sabit sürücünüzde neredeyse boş alan kalmadığında, Windows sizi küçük bir açılır kutuyla uyaracaktır. Bu ilk seferde kullanışlı olabilir, ancak genellikle işe yaramanın bittiği yer burasıdır. Can sıkıcı olmanın yanı sıra, düşük sürücü alanı için sürekli kontrol, Windows’u yavaşlatabilen sistem kaynaklarını kullanır. Windows’ta düşük disk alanı denetimlerini kapatmak için aşağıdaki kolay adımları izleyin. Windows Kayıt Defterinde değişiklikler bu adımlarda yapılır. Yalnızca aşağıda açıklanan kayıt defteri anahtarı değişikliklerini yapmaya büyük özen gösterin. Ek bir önlem olarak, bu adımlarda değiştirdiğiniz kayıt defteri anahtarlarını yedeklemenizi önemle tavsiye ederiz. Aşağıdaki adımlar Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP için geçerlidir.

Windows’ta Düşük Disk Alanı Kontrolleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows’ta düşük disk alanı denetimlerini devre dışı bırakmak kolaydır ve genellikle birkaç dakikadan kısa sürer.

 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açma adımları, Windows’un bazı sürümlerinde biraz farklıdır, bu nedenle özel yardıma ihtiyacınız varsa yukarıdaki bağlantıyı izleyin. Ancak, hangi Windows sürümünü kullanıyor olursanız olun, bu komut Çalıştır iletişim kutusundan kullanıldığında (WIN + R) veya Komut İstemi, hemen açacaktır:

  Regedit

  tür = “kod”>

 2. Bulun HKEY_CURRENT_USER altındaki klasör Bilgisayar ve genişletme işaretini seçin (ya (+) veya (>) Windows sürümünüze bağlı olarak) klasörü genişletmek için.

  Windows 10 kayıt defterindeki HKEY_CURRENT_USER klasörü

 3. Şu kayıt defteri anahtarına ulaşana kadar klasörleri genişletmeye devam edin: HKEY_CURRENT_USER Software Microsoft Windows CurrentVersion

  Windows Kayıt Defteri'ndeki HKEY_CURRENT_USER CurrentVersion klasörü

 4. Genişlet Şimdiki versiyonu ve seçin Politikalar içinde bulunan anahtar.

  Windows Kayıt Defteri'ndeki ilkeler klasörü

  Bir sonraki adıma geçmeden önce, Politikalar tuşuna basın ve orada bir alt anahtar olup olmadığına bakın Explorer. Olması pek olası değildir, ancak öyleyse 7. Adıma atlayın. Aksi takdirde 5. Adım ile devam edebilirsiniz.

 5. Kayıt Defteri Düzenleyicisi menüsünden şunu seçin: Düzenle, bunu takiben Yeni, ardından sonunda Anahtar.

  Windows Kayıt Defteri yeni anahtar menü öğesi

 6. Anahtar altında oluşturulduktan sonra Politikalar, başlangıçta adlandırılacak Yeni Anahtar # 1. Anahtarın adını şu şekilde değiştirin: Explorer tam olarak gösterildiği gibi yazıp ardından Giriş anahtar.

  Windows 10 kayıt defterinde Explorer alt anahtarı

 7. Yeni anahtarla, Explorer, hala seçildi, seç Düzenle, bunu takiben Yeni, ardından sonunda DWORD (32-bit) Değeri.

  Windows 10 kayıt defterindeki Yeni DWORD (32-bit) Değeri

 8. DWORD altında oluşturulduktan sonra Explorer (ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin sağ tarafında görüntülenir), başlangıçta adlandırılacaktır Yeni Değer # 1. DWORD adını şu şekilde değiştirin: NoLowDiskSpaceChecks tam olarak gösterildiği gibi yazıp ardından Giriş anahtar.

  Windows 10'da NoLowDiskSpaceChecks kayıt defteri değeri

 9. Yeniye sağ tıklayın NoLowDiskSpaceChecks Yeni oluşturduğunuz ve seçtiğiniz DWORD Değiştir.

 10. İçinde Değer verisi: alanı, sıfırı sayı ile değiştirin 1.

 11. Seçiniz TAMAM MI ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın.

Windows artık sabit disklerinizin hiçbirinde yetersiz disk alanı konusunda sizi uyarmayacak.

Yetersiz Disk Alanı Olduğunda Yapabilecekleriniz

Düşük disk alanı uyarılarını devre dışı bırakıyor ancak gerçekten temizlemek için hiçbir şey yapmıyorsanız, depolama aygıtınız beklediğinizden çok daha hızlı dolabilir. Sürücüde gerçekte ne kadar alan kaldığından emin değilseniz Windows’ta Boş Sabit Disk Alanı Nasıl Kontrol Edilir konusuna bakın. Aşağıda, bir sabit sürücünün disk alanı azaldığında uygulanacak bazı öneriler verilmiştir:

 1. Disk alanını boşaltmanın hızlı bir yolu, artık kullanmadığınız programları kaldırmaktır. Bunu kolaylaştıran bir program bulmak için bu ücretsiz kaldırma araçları listesine bakın. Hatta bazıları programın ne kadar disk alanı kapladığını söyler, bu da neyi kaldıracağınızı seçmenize yardımcı olabilir. IObit Uninstaller gibi bu programlardan bazılarını kullanmanın harika yanı, yalnızca alanı temizlemek için program dosyalarını silmekle kalmayacak, aynı zamanda kalan kayıt defteri öğelerini ve önbellekleri de temizlemesidir. tam kaldırın.

 2. En çok yer kaplayan dosyaları bulmak için boş bir disk alanı analizörü veya Everything gibi bir dosya arama aracı kullanın. Hatta bu dosyalara ihtiyacınız olmayabilir, bu durumda onları silebilir veya saklamak istediklerinizi farklı bir sabit sürücüye taşıyabilirsiniz.

 3. Dosyaları tam sabit sürücünün dışına taşımak için bir yedekleme aracı kullanın. Büyük dosyalarınızı tutmak için kullanılabilir depolama alanına sahip başka bir sabit sürücünüz varsa, yerel yedekleme yazılımı harika bir seçenektir. Çevrimiçi yedekleme hizmeti, verilerinizin çevrimiçi olarak depolandığı başka bir seçenektir; hatta bazılarının sınırsız alan seçenekleri vardır. Dosyalarınızın düzenli olarak yedeklenmesine ihtiyacınız yoksa, bunun yerine yalnızca bir avuç büyük öğenin tam sürücüden taşınmasına ihtiyacınız varsa, ücretsiz bir bulut depolama hizmetini düşünün.

 4. Başka bir sabit sürücü takmak veya harici bir sabit sürücü kullanmak, çok fazla disk alanı kalmayan sürücüler için nispeten ucuz bir çözümdür. Yeni sabit sürücüyü bir şeyleri depolamak için kullanmaya başlayabilir ve tam olanı el değmeden bırakabilir veya verilerinizi ikisi arasında bölebilirsiniz.