Skip to content

Windows’ta E-postanızı Parolayla Koruyun ve Şifreleyin

18 de Haziran de 2021

Bilgisayarınızı başkaları kullanıyorsa ve e-postalarınızı okuyabileceklerinden endişeleniyorsanız, e-postaların ve belgelerin ayrı tutulması için her kullanıcı için ayrı bir Windows hesabı oluşturabilirsiniz. Ancak bu, e-postalarınızı korumak için yeterli değildir. En iyi seçeneğiniz onları şifrelemek. Bir e-posta mesajını şifrelemek, genellikle onu okunabilir düz metinden şifreli şifreli metne dönüştürmek anlamına gelir. Yalnızca mesajı şifrelemek için kullanılan genel anahtarla eşleşen özel anahtara sahip olan alıcı, mesajın şifresini çözebilir. Anahtara sahip olmayan herkes yalnızca bozuk metin görür.

E-postalarınızı Nasıl Korursunuz

Gmail, Outlook veya iOS kullanılarak gönderilen tüm e-postalar varsayılan olarak şifrelenebilir. Tüm giden iletileri varsayılan olarak şifrelediğinizde, normalde yaptığınız gibi e-posta oluşturur ve gönderirsiniz, ancak alıcıların bunları görüntülemek için dijital bir kimliğe veya parolaya ihtiyacı vardır. Gmail ve Outlook’ta bu ekstra güvenlik katmanını nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Gmail

Gmail’in şifrelemesine Gizli Mod denir. Yeni bir mesajın altındaki kilit simgesine tıklayarak bunu açıp kapatabilirsiniz. Buradan bir son kullanma tarihi ve bir şifre belirleyebilirsiniz. Şifre, bir kişinin e-posta adresine veya metin yoluyla gönderilebilir.

Görünüm

Outlook’ta tek bir mesajı şifrelemeyi veya tüm giden mesajları şifrelemeyi seçebilirsiniz.

 • Tek bir mesajı şifrelemek için: Seç Dosya > Özellikleri > Güvenlik ayarları ve tıklayın İleti içeriğini ve eklerini şifreleyin onay kutusu.
 • Tüm giden mesajları şifrelemek için: Seç Dosya > Seçenekler > Güven merkezi > Güven Merkezi Ayarları > E-posta Güvenliği. Altında Şifreli e-posta, seçin Giden mesajlar için içerikleri ve ekleri şifreleyin onay kutusu.

Akılda Tutulması Gerekenler

Şifrelenmiş e-postaları kullanırken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır:

 • Şifreli e-posta mesajlarının gönderilmesi ve görüntülenmesi, hem göndericinin hem de alıcının dijital kimliklerini veya ortak anahtar sertifikalarını paylaşmasını gerektirir. Bu, sizin ve alıcının birbirinize, diğer kişinin sertifikasını Kişilerinize eklemenizi sağlayan dijital olarak imzalanmış bir mesaj göndermesi gerektiği anlamına gelir. Dijital kimlik olmadan e-posta mesajlarını şifreleyemezsiniz.
 • E-posta kurulumu şifrelemeyi desteklemeyen bir alıcıya şifreli bir mesaj gönderirseniz, mesajı şifrelenmemiş bir biçimde gönderme seçeneğiniz vardır.
 • Bu işlem aynı zamanda şifreli mesajlarla gönderilen tüm ekleri de şifreler.

Ek E-posta Güvenliği İpuçları

E-postalarınızın meraklı gözlerden korunduğundan emin olmak için atabileceğiniz bazı ek adımlar şunlardır:

Otomatik Windows Oturum Açmanın Etkin Olmadığından Emin Olun

Windows, başladığında belirli bir kullanıcının (yani sizin) otomatik olarak oturum açması uygundur, ancak bilgisayarı yeniden başlatan herkesin e-postalarınıza ulaşmasına izin verir. Bu davranışı nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Seç Çalıştırmak… Başlat menüsünden.

 2. yazın”kullanıcı şifrelerini kontrol et2” ve bas TAMAM MI.

  Çalıştır... penceresinin "kontrol userpasswords2" yazıldığı ekran görüntüsü

 3. Emin olmak Kullanıcılar bu bilgisayarı kullanmak için bir kullanıcı adı ve şifre girmelidir Kullanıcılar sekmesinde kontrol edilir.

 4. Seç TAMAM MI.

Posta Dosyalarınızı ve Klasörlerinizi Şifreleyin

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak e-posta programınız tarafından kullanılan dosyaları özel yapamıyorsanız, e-posta programınızın klasörünü bir klasör koruma programı ile korumayı deneyebilirsiniz. İşte denemek için birkaç tane:

 • Klasör Koruması
 • Klasörümü Şifrele
 • evrensel kalkan

Gönderilmeden önce şifrelenmemiş e-postaların ele geçirilip okunabileceğini unutmayın. Diskinizdeki dosyaları korumak, yalnızca e-posta programınızda tutulduğu için başkalarının postaya erişmesini engeller.