Skip to content

Windows’ta Eudora Klasörünüzü Nasıl Belirlersiniz

28 de Haziran de 2021

Eudora, adını, savaş zamanında hayatta olan ” Why I Live at the PO ” Welty adlı kısa öyküsü nedeniyle Güney Amerika hakkında yazan Amerikalı kısa öykü yazarı ve romancı Amerikalı yazar Eudora Welty’den alan bir e-posta istemcisiydi. programın başlangıcından (1988) “memnun ve eğlenerek” geçtiği bildirildi. Yazılım, Apple Macintosh ve Microsoft Windows işletim sistemlerinde kullanıldı, ancak artık geliştirme aşamasında değil. Eudora, davranışını özelleştirmek için, birçoğu kullanıcı arayüzünde bulunmayan, ancak bir mesaja yapıştırılması ve tıklanması gereken x-eudora-ayar URI’leri kullanılarak erişilen çeşitli ayarlar sunması bakımından dikkate değerdi. Eudora, POP3, IMAP ve SMTP protokollerini destekledi. Eudora’nın ayrıca SSL ve Windows’ta S/MIME kimlik doğrulaması desteği vardı, bu da kullanıcıların en yüksek güvenlik için e-posta iletişimlerini imzalamasına veya şifrelemesine olanak tanıyordu. Ayrıca Newton ve Palm OS dahil olmak üzere birkaç avuç içi bilgisayar platformunu destekledi.

Eudora ve Qualcomm

Eudora, 1991 yılında Qualcomm tarafından satın alındı. Başlangıçta ücretsiz olarak dağıtılan Eudora, ticarileştirildi ve hem Hafif (ücretsiz) hem de Pro (ticari) ürün olarak sunuldu. 2003 ve 2006 yılları arasında tam özellikli Pro sürümü “Sponsorlu mod” (reklam yazılımı) dağıtımı olarak da mevcuttu. 2006’da Qualcomm, ticari versiyonun geliştirilmesini durdurdu ve Mozilla Thunderbird’e dayalı, kod adı Penelope olan ve daha sonra Eudora OSE olarak yeniden adlandırılan yeni bir açık kaynak versiyonunun oluşturulmasına sponsor oldu. Açık kaynak sürümünün geliştirilmesi 2010’da durduruldu ve 2013’te resmi olarak kullanımdan kaldırıldı ve kullanıcılara Thunderbird’ün mevcut sürümüne geçmeleri tavsiye edildi.

Eudora ve Windows

Windows sürümünüze ve yapılandırmanıza bağlı olarak Eudora, mesajlarınızı, adres defteri verilerinizi ve ayarlarınızı birçok farklı yerden birinde tutabilir. Bunları yedeklemek veya kopyalamak istiyorsanız, önce Eudora klasörünüzü tanımlamanız gerekiyordu. Eudora klasörünüzü Windows’ta nasıl tanımlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Windows’ta Eudora Klasörünüzü Nasıl Belirlersiniz

Eudora klasörünüzü Windows’ta bulmak için:

  • Aramak eudora.ini bilgisayarınızda.

Yalnızca bir sonuç alırsanız, eudora.ini dosyasını içeren klasör, Eudora klasörünüzdür. eudora.ini içeren birden fazla klasör varsa, “kendi” Eudora klasörünüzü belirlemek için hepsini açmanız gerekir. Eudora’daki posta kutusu kurulumunuzla eşleşen .mbx dosyalarını ve .fol klasörlerini arayın.

Eudora Klasörünüzü Windows 2000/XP ve Daha Sonra Daha Hızlı Bulun

Windows 2000, XP veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, önce şunu deneyin:

  • Seç Çalıştırmak itibaren Başlat Menü.
  • Tür %appdata%QualcommEudora.
  • Seç Dönüş doğrudan Eudora klasörünüze gitmek için.

İkincisi işe yaramazsa, Eudora mağaza klasörünüzü bulmak için yukarıdaki yöntemi kullanın.