Skip to content

Windows’ta Geçici Dosyalar Nasıl Silinir

6 de Mayıs de 2021

Windows’ta bir miktar disk alanı boşaltmanın gerçekten kolay bir yolu, bazen şu adla anılan geçici dosyaları silmektir. geçici dosyalar. Temp dosyaları tam olarak kulağa muhtemelen benzedikleri şeydir: işletim sisteminizin yalnızca kullanım sırasında geçici olarak var olması gereken, ancak artık sadece yer israf eden dosyalar. Çoğu geçici dosya, Windows adı verilen yerde depolanır Sıcaklık konumu bilgisayardan bilgisayara ve hatta kullanıcıdan kullanıcıya farklılık gösteren klasör. Bunun için adımlar aşağıdadır: Windows’ta Temp klasörünün elle temizlenmesi genellikle bir dakikadan az sürer, ancak geçici dosyaların ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak daha uzun sürebilir. Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP dahil olmak üzere herhangi bir Windows sürümünde geçici dosyaları aşağıda belirtildiği şekilde silebilirsiniz.

Windows’ta Geçici Dosyalar Nasıl Silinir

1:05 Geçici Windows dosyalarınızı silmek için şu basit adımları izleyin:

 1. Windows 10: Ekranın hemen sağındaki Cortana arama kutusunu seçin. Başlama butonu görev çubuğunda.

  Windows 8.1: Başlat düğmesine sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun ve ardından Çalıştırmak.

  Windows 8.0: Çalıştır’a erişmenin en kolay yolu Uygulamalar ekranındandır. Windows’un önceki sürümlerinde, Başlat Arama kutusunu açmak veya Çalıştır’ı bulmak için. Çalıştır iletişim kutusunu açmanın başka bir yolu, WIN + R klavye kısayolu.

 2. Çalıştır penceresine veya arama kutusuna aşağıdaki komutu tam olarak girin:

  % temp%

  type = “code”> Teknik olarak Windows’taki birçok ortam değişkeninden biri olan bu komut, Windows’un sizin Sıcaklık klasör, muhtemelen C: Kullanıcılar [username] AppData Local Temp.

 3. İçindeki tüm dosya ve klasörleri seçin. Sıcaklık silmek istediğiniz klasör. Aksine bir nedeniniz yoksa hepsini seçin.

  Klavye veya fare kullanıyorsanız, bir öğeyi tıklayın ve ardından Ctrl + A Klasördeki her öğeyi seçmek için klavye kısayolu. Yalnızca dokunmatik bir arayüzdeyseniz, Hepsini seç -den Ev klasörün üstündeki menü. Sileceğiniz her geçici dosyanın ne için olduğunu veya seçtiğiniz herhangi bir alt klasörde ne veya kaç dosyanın bulunduğunu bilmenize gerek yoktur. Windows, hala kullanımda olan dosya veya klasörleri silmenize izin vermez. Birazdan daha fazlası.

 4. Aşağıdakilerden birini kullanarak seçtiğiniz tüm geçici dosyaları ve klasörleri silin. Silme klavyenizdeki tuş veya Silme düğmesinden Ev Menü. Windows sürümünüze ve bilgisayarınızın nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak, Birden Çok Öğeyi Sil. Seçmeniz bile gerekebilir Evet özel olarak Birden Fazla Dosyanın Silinmesini Onaylayın açılan pencere. Bu klasördeki gizli dosyalarla ilgili tüm mesajları aynı şekilde ele alın — bunları da silmek sorun değil.

 5. Seç Atla ile sunulursanız Dosya kullanımda veya a Kullanılan Klasör geçici dosya silme işlemi sırasında uyarı.

  Windows 10'da Temp dosyalarını silerken Atla düğmesini gösteren ekran görüntüsü

  Bu, Windows size silmeye çalıştığınız dosya veya klasörün kilitlendiğini ve hala bir program tarafından veya belki de Windows’un kendisi tarafından kullanıldığını söyler. Bunların atlanması, silme işleminin kalan verilerle devam etmesini sağlar. Bu mesajların çoğunu alıyorsanız, kontrol edin Bunu tüm mevcut öğeler için yapın onay kutusunu seçin ve ardından seçin Atla tekrar. Bunu bir kez yapmanız gerekecek dosya mesajlar ve tekrar Klasör olanlar, ancak uyarılar bundan sonra durmalıdır. Nadiren şöyle bir mesaj görürsünüz Dosya veya Klasör Silinirken Hata bu geçici dosya silme işlemini tamamen durduracaktır. Bu olursa, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar deneyin. Bu bile işe yaramazsa, Windows’u Güvenli Modda başlatmayı ve yukarıdaki adımları tekrarlamayı deneyin.

 6. Tüm geçici dosyalar silinene kadar bekleyin; bu klasörde yalnızca birkaç dosyanız varsa birkaç saniye içinde herhangi bir yerde, çok sayıda varsa ve büyükse birkaç dakikaya kadar sürebilir. İşlem tamamlandığında size sorulmayacaktır. Bunun yerine, ilerleme göstergesi kaybolacak ve ekranda boş veya neredeyse boş geçici klasörünüzü göreceksiniz. Bu pencereyi kapatabilirsiniz. Tümü Geri Dönüşüm Kutusu’na gönderilemeyecek kadar çok veriyi siliyorsanız, bunların kalıcı olarak silineceği söylenecektir.

 7. Son olarak, bulun Geridönüşüm kutusu Masaüstünüzde simgeye sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun ve ardından Boş geri dönüşüm kutusu.

  Windows 10 Masaüstü'nü vurgulayan ekran görüntüsü ve Geri Dönüşüm Kutusunu Boşalt sağ tıklama menüsü

Bu geçici dosyaları bilgisayarınızdan kalıcı olarak kaldıracak olan öğeleri silmek istediğinizi onaylayın. Windows’ta bir dahaki sefere geçici dosyaları silerken, tuşunu basılı tutmaktan çekinmeyin. Vardiya dosyaları silerken. Bu, onları Geri Dönüşüm Kutusu’nda saklamayı atlayacak, esasen onları “kalıcı olarak” silerek ve bu son adımı size saklayarak atlayacak bir hile. Şimdi, kısa vadede boş bir geçici dosyalar bölümünüz var.

Komut Satırı Komutu Kullanma

Geçici Windows dosyalarını silmek için BAT dosyası

Yukarıda gösterilen adımlar, geçici dosyaları silmenin normal yolu olarak kabul edilir, ancak elbette bunu manuel olarak yapmanız gerekir. İsterseniz, bir BAT dosyasına basit bir çift tıklama / dokunma ile bu geçici dosyaları otomatik olarak silebilen kendi mini programınızı oluşturabilirsiniz. Bunu kullanarak yapabilirsiniz rd (dizini kaldır) Tüm klasörü ve tüm alt klasörleri silmek için Komut İstemi komutu. Aşağıdaki komutu Not Defteri’ne veya başka bir metin düzenleyiciye yazın ve .BAT dosya uzantısıyla kaydedin: rd% temp% / s / q

The q parametresi, dosyaları ve klasörleri silmek için onay istemlerini bastırır ve s silmek içindir herşey geçici klasördeki alt klasörler ve dosyalar. Eğer % temp% ortam değişkeni herhangi bir nedenle çalışmıyor, yukarıdaki 2. Adımda belirtilen gerçek klasör konumunu değiştirmekten çekinmeyin, ancak doğru klasör yolunu yazdığınızdan emin olunve güvenli olmak için, yolu şu şekilde tırnak içine alın: rd “C: Users jonfi AppData Local Temp” / s / q

Windows’taki Diğer Geçici Dosya Türleri

Pencereler Sıcaklık klasör, geçici dosyaların ve artık ihtiyaç duyulmayan diğer dosya gruplarının Windows bilgisayarlarda depolandığı tek yer değildir. The Sıcaklık Yukarıdaki 2. Adımda bulduğunuz klasör, Windows’ta işletim sistemi tarafından oluşturulan bazı geçici dosyaları bulacağınız yerdir, ancak C: Windows Temp klasöründe artık saklamanız gerekmeyen birkaç ek dosya bulunur. Açmaktan çekinmeyin Sıcaklık klasörüne gidin ve orada bulduğunuz her şeyi silin.

Tarayıcı Önbelleğinizi Kontrol Edin

Tarayıcınız ayrıca, genellikle yeniden ziyaret ettiğinizde web sayfalarının önbelleğe alınmış sürümlerini yükleyerek göz atmanızı hızlandırmak amacıyla geçici dosyalar da saklar. Tarayıcınızın Önbelleğini Nasıl Temizleyeceğinizi İnceleyine bu tür geçici dosyaları silme konusunda yardım için.

Windows 10'da Disk Temizleme aracı

Bulunması daha zor olan diğer konumlar da geçici dosyalar içerir. Windows’un tüm sürümlerinde bulunan bir yardımcı program olan Disk Temizleme, diğer geçici klasörlerden bazılarının içeriklerinin sizin için otomatik olarak kaldırılmasına yardımcı olabilir. Bunu bir Çalıştır iletişim kutusunda açabilirsiniz (WIN + R) aracılığıyla Cleanmgr komut.

Kolay Çıkarma için Kullanışlı Araçlar

Ücretsiz CCleaner programı gibi özel “sistem temizleyicileri” bunu ve benzer işleri gerçekten kolaylaştırabilir. Wise Disk Cleaner ve Baidu PC Faster gibi birçok ücretsiz bilgisayar temizleme programı da mevcuttur. Ne kadar alan kurtardığınızı görmek için, geçici dosyaları silmeden önce ve sonra sabit sürücünüzde ne kadar boş alan olduğunu kontrol edin.