Skip to content

Windows’ta Görev Çubuğu Düğme Gruplaması Nasıl Devre Dışı Bırakılır

29 de Mayıs de 2021

Ekranın altındaki görev çubuğundaki diğer pencerelerle gruplandırıldığı için hiç bir pencereyi “kaybettiniz” mi? Telaşa gerek yok; pencere gitmedi ve hiçbir şey kaybetmediniz – sadece gizlidir. Windows varsayılan olarak aynı programa ait düğmeleri bir araya toplar ve bunu hem pencereleri daha iyi organize etmek hem de görev çubuğunu doldurmaktan kaçınmak için yapar. Örneğin, görev çubuğu gruplaması etkinleştirildiğinde beş Internet Explorer penceresi tek bir simge içinde bir arada tutulabilir. Görev çubuğu gruplaması bazıları için kullanışlı olabilir, ancak çoğu için bu sadece bir rahatsızlıktır. Aşağıda açıklanan adımları izleyerek Windows’un bunu tamamen yapmasını durdurabilirsiniz. Bu eğitim, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP için geçerlidir.

Windows’ta Görev Çubuğu Düğme Gruplaması Nasıl Devre Dışı Bırakılır

 1. Görev çubuğuna sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun. Bu, ekranın altında bulunan, soldaki Başlat düğmesi ve en sağdaki saat ile sabitlenmiş çubuktur.

 2. Windows 10’da Görev çubuğu ayarları açılan menüde. Windows 8 ve daha eski sürümler için Özellikleri.

  Bir Pencere adlı Ayarlar Açılacak. Windows 8 bunu çağırıyor Görev Çubuğu ve Gezinme özelliklerive Windows’un eski sürümleri buna Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Özellikleri.

 3. Windows 8’de şuraya gidin: Görev çubuğu pencerenin solundaki veya üstündeki sekmeyi bulun ve ardından Görev çubuğu düğmeleri seçeneği. Windows 7, Windows Vista veya Windows XP kullanıyorsanız, Görev çubuğu görünümü pencerenin üst kısmındaki seçenekler. Windows 10 kullanıcıları bu adımı tamamen atlayabilir ve doğrudan 4. Adıma geçebilir.

 4. Windows 10 kullanıcıları için Görev çubuğu düğmelerini birleştirin seçeneği, menüyü seçin ve seçin Asla. Değişiklik otomatik olarak kaydedilir, böylece aşağıdaki son adımı atlayabilirsiniz.

  Görev çubuğu düğmeleri "Asla birleştirme" seçeneği

  Windows 8 ve Windows 7 için, Görev çubuğu düğmeleri seçeneği, seçmek için açılır menüyü kullanın Asla birleştirmeyin. Burada sahip olduğunuz başka bir seçenek için bu sayfanın altındaki İpucu 1’e bakın. Windows Vista ve Windows XP için, Benzer görev çubuğu düğmelerini gruplama görev çubuğu düğme gruplamasını devre dışı bırakmak için onay kutusu. Bu seçeneğin sisteminizi tam olarak nasıl etkileyeceğinden emin değilseniz, bu pencerenin üst kısmındaki küçük grafik (yalnızca Windows Vista ve XP’de) farkı göstermek için değişecektir. Windows’un çoğu yeni sürümünde, sonuçları görebilmeniz için önce değişikliği gerçekten kabul etmeniz gerekir.

 5. Seçiniz TAMAM MI veya Uygulamak değişiklikleri onaylamak için.

İstenirse, ekrandaki diğer talimatları izleyin.

Görev Çubuğu Düğme Gruplamasını Devre Dışı Bırakmanın Diğer Yolları

Yukarıda açıklanan yöntem kesinlikle görev çubuğu düğmelerinin gruplandırılmasıyla ilgili ayarı değiştirmenin en kolay yoludur, ancak burada iki alternatif vardır: görev çubuğu Denetim Masası’nda ve açın Görev Çubuğu ve Gezinmeveya göz atın Görünüm ve Temalar > Görev çubuğu ve başlat menüsüWindows sürümünüze bağlı olarak. İleri düzey kullanıcılar, bir Windows Kayıt Defteri girişi aracılığıyla görev çubuğu düğmesi gruplama seçeneğini değiştirebilir:

 1. Bu anahtarı bulun: HKEY_CURRENT_USER Software Microsoft Windows CurrentVersion Explorer Advanced

  tür = “kod”>

 2. Görev çubuğu düğme gruplamasını devre dışı bırakmak için Windows sürümünüz için aşağıdaki değeri değiştirin. Değer, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin sağ tarafındadır; halihazırda mevcut değilse, önce yeni bir DWORD değeri oluşturun ve ardından burada gösterildiği gibi sayıyı değiştirin:

  • Windows 10: Görev ÇubuğuGlomLevel (2 değeri)
  • Windows 8: Görev ÇubuğuGlomLevel (2 değeri)
  • Windows 7: Görev ÇubuğuGlomLevel (2 değeri)
  • Windows Vista: Görev ÇubuğuGlomming (0 değeri)
  • Windows XP: Görev ÇubuğuGlomming (0 değeri)
 3. Kayıt defteri değişikliğinin etkili olması için kullanıcının oturumunu kapatıp yeniden açmanız gerekebilir. Veya, Görev Yöneticisini kullanarak kapatıp yeniden açmayı deneyebilirsiniz. explorer.exe süreç.

Görev Çubuğu Düğme Gruplaması Hakkında Daha Fazla Yardım

 1. Windows 10, Windows 8 ve Windows 7’de, bunun yerine adlı seçeneği seçebilirsiniz. Görev çubuğu dolduğunda veya Görev çubuğu dolduğunda birleştirin Düğmelerin birlikte gruplanmasını istiyorsanız, ancak sadece görev çubuğu dolarsa. Bu, yine de rahatsız edici olabilecek düğmeleri gruplamaktan kaçınmanıza izin verir, ancak görev çubuğu çok dağınık olduğunda birleştirme özelliğini açık bırakır.

  Grup görev çubuğu düğmeleri Windows 10'da görev çubuğu dolu seçeneği olduğunda

 2. Windows 10 ve Windows 8’de, Küçük görev çubuğu düğmelerini kullanın düğme boyutlarını küçültme seçeneği. Bu, simgeleri ekranın dışına veya bir gruba girmeye zorlamadan daha fazla pencere açmanıza izin verecektir. Bu seçenek Windows 7’de de bulunur, ancak adı Küçük simgeler kullanın.

 3. Görev çubuğu ayarları ayrıca Windows’ta görev çubuğunu otomatik olarak nasıl gizleyebileceğiniz, görev çubuğunu nasıl kilitleyebileceğiniz ve görev çubuğuyla ilgili diğer seçenekleri nasıl yapılandırabileceğinizdir.