Skip to content

Windows’ta Hata Bildirimi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

10 de Nisan de 2021

Windows’daki hata raporlama özelliği, belirli program veya işletim sistemi hatalarından sonra bu uyarıları üreten ve sorunla ilgili bilgileri Microsoft’a göndermenizi isteyen şeydir. Bilgisayarınızla ilgili özel bilgileri Microsoft’a göndermekten kaçınmak için hata raporlamayı devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz, çünkü her zaman internete bağlı değilsinizdir veya sadece sinir bozucu uyarıların size sorulmasını durdurmak için. Hata raporlama, Windows’un tüm sürümlerinde varsayılan olarak etkindir, ancak Windows sürümünüze bağlı olarak Denetim Masası’ndan veya Hizmetler’den kapatılması kolaydır. Bunu yapmadan önce, bunun yalnızca Microsoft için yararlı olduğunu değil, aynı zamanda sizin için, yani Windows sahibi için de iyi bir şey olduğunu lütfen unutmayın. Bu raporlar, işletim sisteminin veya bir programın sahip olduğu bir sorun hakkında Microsoft’a hayati bilgiler gönderir ve gelecekteki yamaları ve hizmet paketlerini geliştirmelerine yardımcı olarak Windows’u daha kararlı hale getirir. Hata raporlamasını devre dışı bırakmanın içerdiği belirli adımlar, hangi işletim sistemini kullandığınıza önemli ölçüde bağlıdır. Hangi Windows Sürümüne Sahip Olduğuma Bakın? Hangi talimatları uygulayacağınızdan emin değilseniz.

Windows 10’da Hata Raporlamayı Devre Dışı Bırakın

 1. Kullan WIN + R Çalıştır iletişim kutusunu açmak için klavye kısayolu.

 2. Giriş services.msc.

 3. Sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun Windows Hata Raporlama Hizmeti.

  Hizmetlerde Windows Hata Raporlama Hizmeti

 4. Seçiniz Özellikleri.

  Windows Hata Bildirimi hizmetleri menüsündeki Özellikler alt menüsü

 5. Seç Devre dışı yanındaki menüden Başlangıç ​​türü.

  Hata Raporlama hizmeti özelliklerinde devre dışı bırakılan menü seçeneği

  Seçemiyor musunuz? Eğer Başlangıç ​​türü menü gri, oturumu kapatın ve yönetici olarak tekrar oturum açın. Veya, yükseltilmiş bir Komut İstemi açarak ve ardından bunu çalıştırarak yapabileceğiniz yönetici haklarıyla Hizmetleri yeniden açın. services.msc komut.

 6. Seçiniz TAMAM MI veya Uygulamak.

  Windows Hata Raporlama Hizmeti Özellikleri penceresinde Tamam düğmesi

 7. Şimdi kapatabilirsiniz Hizmetler pencere.

Hata raporlamayı devre dışı bırakmanın başka bir yolu da Kayıt Defteri Düzenleyicisidir. Aşağıda gördüğünüz kayıt defteri anahtarına gidin ve ardından adı verilen değeri bulun Devre dışı. Mevcut değilse, tam olarak bu adla yeni bir DWORD değeri oluşturun.

Windows 10'da Windows Hata Bildirimi'nin Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden nasıl devre dışı bırakılacağını gösteren ekran görüntüsü

HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWARE Microsoft Windows Windows Hata Bildirimi

Yeni bir DWORD değeri oluşturabilirsiniz. Düzenle > Yeni Kayıt Defteri Düzenleyicisindeki menü. Çift tıklayın veya çift dokunun. Devre dışı değer 0’dan 1’e değiştirmek ve ardından seçerek kaydetmek için TAMAM MI.

Windows 8 veya Windows 7’de Hata Raporlamayı Devre Dışı Bırakın

 1. Denetim Masası’nı açın.

 2. Seç Sistem ve Güvenlik. Eğer görüntülüyorsanız Büyük ikonlar veya Küçük ikonlar Denetim Masası görünümü, seçin Hareket Merkezi ve atla 4. adım.

 3. Seç Hareket Merkezi.

 4. Seçiniz İşlem Merkezi ayarlarını değiştirin sol tarafından Hareket Merkezi pencere.

 5. Seçiniz Sorun bildirme ayarları -den İlgili ayarlar pencerenin altındaki bölüm.

 6. Dört seçenekten birini seçin:

  • Çözümleri otomatik olarak kontrol edin (varsayılan seçenek)
  • Çözümleri otomatik olarak kontrol edin ve gerekirse ek rapor verileri gönderin
  • Her sorun oluştuğunda, çözümleri kontrol etmeden önce bana sorun: Bunun seçilmesi, hata raporlamasının etkin kalmasını sağlar ancak Windows’un sorunu Microsoft’a otomatik olarak bildirmesini engeller. Hata bildirimiyle ilgili endişeniz yalnızca gizlilikle ilgiliyse, bu sizin için en iyi seçenektir.
  • Çözümleri asla kontrol etme: Bu, Windows’ta hata raporlamayı tamamen devre dışı bırakacaktır.

  Windows 8'de hata raporlama seçeneklerini gösteren ekran görüntüsü

  Ayrıca bir Raporlamadan hariç tutulacak programları seçin Raporlamayı tamamen devre dışı bırakmak yerine özelleştirmeyi tercih ederseniz keşfetmeye davetlisiniz. Bu muhtemelen ilgilendiğinizden daha fazla iş, ancak ihtiyacınız varsa seçenek orada. Gri oldukları için bu ayarları değiştiremiyorsanız, pencerenin alt kısmındaki şu bağlantıyı seçin: Tüm kullanıcılar için rapor ayarlarını değiştirin.

 7. Seç TAMAM MI üzerinde Sorun Bildirme Ayarları pencere ve ardından tekrar İşlem Merkezi ayarlarını değiştirin pencere. Şimdi kapatabilirsiniz Hareket Merkezi pencere.

Windows Vista’da Hata Raporlamayı Devre Dışı Bırakın

 1. Seç Başlat ve sonra Kontrol Paneli.

 2. Seçiniz Sistem ve Bakım. Eğer görüntülüyorsanız Klasik Görünüm Denetim Masası’na çift tıklayın Sorun Raporları ve Çözümleri ve atla 4. adım.

 3. Seç Sorun Raporları ve Çözümleri.

 4. Seçiniz Ayarları değiştir pencerenin sol tarafında.

 5. Mevcut iki seçenekten birini seçin:

  • Çözümleri otomatik olarak kontrol edin (varsayılan seçenek)
  • Bir sorun olup olmadığını kontrol etmemi isteyin: Bunun seçilmesi, hata raporlamasının etkin kalmasını sağlar ancak Windows Vista’nın Microsoft’u sorun hakkında otomatik olarak bilgilendirmesini engeller.

  Tek endişeniz Microsoft’a bilgi göndermekse, burada durabilirsiniz. Hata raporlamayı tamamen devre dışı bırakmak istiyorsanız, bu adımı atlayabilir ve aşağıdaki kalan talimatlarla devam edebilirsiniz.

 6. Seçiniz Gelişmiş Ayarlar.

 7. Seç Kapalı altında Programlarım için sorun bildirimi: başlık.

  Vista'da Windows hata raporlamasının nasıl kapatılacağını gösteren ekran görüntüsü

  Windows Vista’da Hata Raporlamayı Devre Dışı Bırakma.

  Burada, Windows Vista’da hata raporlamayı tamamen devre dışı bırakmak istemiyorsanız, keşfedebileceğiniz birkaç gelişmiş seçenek vardır, ancak bu eğitimin amaçları doğrultusunda, özelliği tamamen devre dışı bırakacağız.

 8. Seçiniz TAMAM MI.

 9. Seçiniz TAMAM MI ile pencerede Bilgisayar sorunlarının çözümlerini nasıl kontrol edeceğinizi seçin başlık. Fark edebilirsiniz ki Çözümleri otomatik olarak kontrol edin ve Bir sorun olup olmadığını kontrol etmemi isteyin seçenekler artık grileşmiştir. Bunun nedeni, Windows Vista hata bildiriminin tamamen devre dışı bırakılması ve bu seçeneklerin artık geçerli olmamasıdır.

 10. Seçiniz Kapat. Ayrıca diğer ilgili açık pencereleri de kapatabilirsiniz.

Windows XP’de Hata Raporlamayı Devre Dışı Bırakın

 1. Git Başlat ve sonra Kontrol Paneli.

 2. Seçiniz Performans ve Bakım. Eğer görüntülüyorsanız Klasik Görünüm Denetim Masası’na çift tıklayın Sistem ve atla 4. adım.

 3. Seçiniz Sistem altında veya bir Kontrol Paneli simgesi seçin Bölüm.

 4. Seçin ileri sekmesi.

 5. Seçiniz Hata Bildirimi pencerenin altına yakın.

 6. Seç Hata raporlamayı devre dışı bırakın.

  Windows XP hata raporlamasının nasıl kapatılacağını gösteren ekran görüntüsü

  Windows XP’de Hata Raporlamayı Devre Dışı Bırakma.

  Ayrılmanızı tavsiye ederiz. Ama kritik hatalar oluştuğunda bana haber ver onay kutusu işaretlendi. Muhtemelen hala Microsoft’un değil, Windows XP’nin hatayı size bildirmesini istiyorsunuz.

 7. Seçiniz TAMAM MI üzerinde Hata Bildirimi pencere.

 8. Seçiniz TAMAM MI üzerinde Sistem özellikleri pencere

 9. Şimdi kapatabilirsiniz Kontrol Paneli veya Performans ve Bakım pencere.