Skip to content

Windows’ta HOSTS Dosyası Nasıl Düzenlenir

28 de Mayıs de 2021

Windows HOSTS dosyası, bir DNS sunucusunun yerel bir kopyası gibi çalışır; bu nedenle, özel etki alanı yönlendirmeleri yapmak, web sitelerini engellemek veya kötü amaçlı yazılımlar tarafından belirlenen kötü amaçlı girişleri kaldırmak istiyorsanız, onu nasıl düzenleyeceğinizi bilmek kullanışlı olabilir. Bununla birlikte, Windows’un bazı sürümlerinde bu dosyada değişiklik yaptığınızda izin hataları ve başka sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu makaledeki talimatlar Windows XP, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 için geçerlidir.

Windows HOSTS Dosyası Nasıl Düzenlenir

Windows 7, 8 ve 10’da, doğrudan Not Defteri’nden veya başka bir metin düzenleyiciden açmadığınız sürece HOSTS dosyasındaki düzenlemeleri kaydedemezsiniz. Böyle yaparak:

 1. Not Defteri’ni aç veya Notepad ++ gibi başka bir metin düzenleyici.

  Windows 10 Başlat menüsünde Not Defteri düğmesi

 2. Metin düzenleyicide, öğesini seçin. Dosya> Aç HOST dosyasının konumunu şuradan açın: C: Windows System32 sürücüler etc .

  Note Pad'in Aç iletişim kutusundaki C: Windows System32 drivers etc dosya yolu

 3. Seçiniz Metin Belgeleri (* txt) sağ alt köşede Açık pencere ve bunu değiştir Tüm dosyalar.

  Windows 10 Note Pad'de ana bilgisayar dosya dizinine göz atarken Tüm Dosyaların Ekran Görüntüsü seçeneği

  HOSTS dosyası .TXT dosya uzantısına sahip olmadığı için bu adım gereklidir.

 4. Dosyalar klasörde göründüğünde, çift tıklayın ana bilgisayarlar açmak için.

  Windows 10 Not Defteri için Aç iletişim kutusundaki hosts dosyasının ekran görüntüsü

 5. HOSTS dosyasını düzenleyin ve değişikliklerinizi kaydedin.

HOSTS Dosyasını Kaydedemezsem Ne Yapabilirim?

Windows’un bazı sürümlerinde, doğrudan vb Klasör. Bu durumda, kaydetmeye çalıştığınızda buna benzer bir hata görebilirsiniz: C: Windows System32 drivers etc ana bilgisayarlara erişim reddedildi
C:WindowsSystem32driversetchosts dosyası oluşturulamıyor. Yolun ve dosya adının doğru olduğundan emin olun.

Bunun yerine, dosyayı aşağıdaki gibi başka bir yere kaydetmelisiniz. Belgeler veya Masaüstü Bilgisayar Klasör. Kaydettikten sonra, bu klasöre gidin, HOSTS dosyasını kopyalayın ve doğrudan HOSTS dosyasının olması gereken yere yapıştırın (C: Windows System32 sürücüler etc ). İzin doğrulaması istenecek ve dosyanın üzerine yazmayı onaylamanız gerekecek. Değiştirilen HOSTS dosyasını kaydetme konusunda hala sorun yaşıyorsanız, dosyanın salt okunur olarak işaretlenip işaretlenmediğini görmek için dosyanın özniteliklerini kontrol edin. Dosyaya sağ tıklayın ve seçin Özellikleri nitelikleri görmek için. Diğer bir seçenek, metin düzenleyici programınızı yönetici olarak açmaktır, böylece izinler düzenleyiciye zaten uygulanmış olur. Ardından, HOSTS dosyasını orijinalin üzerine kaydetmek, yönetici kimlik bilgilerinizi doğrulamak zorunda kalmadan gerçekleştirilebilir. HOSTS dosya konumuna hala kaydedemiyorsanız, muhtemelen o klasördeki dosyaları düzenlemek için doğru izinlere sahip değilsiniz. HOSTS dosyası üzerinde yönetici haklarına sahip bir hesapla oturum açmış olmalısınız, bu dosyayı sağ tıklayıp şu adrese giderek kontrol edebilirsiniz: Güvenlik sekmesi.

HOSTS Dosyası Ne İçin Kullanılır?

HOSTS dosyası, bir telefon şirketinin rehber yardımının sanal eşdeğeridir. Dizin yardımının bir kişinin adını bir telefon numarasıyla eşleştirdiği durumlarda, HOSTS dosyası alan adlarını IP adresleriyle eşler. HOSTS dosyasındaki girişler, ISS tarafından tutulan DNS girişlerini geçersiz kılar. Bu hiyerarşi, reklamları veya belirli kötü amaçlı IP adreslerini engellemek gibi düzenli kullanım için kullanışlı olabilirken, işlevleri de bu dosyayı kötü amaçlı yazılımların ortak hedefi haline getirir. Kötü amaçlı yazılım, onu değiştirerek antivirüs güncellemelerine erişimi engelleyebilir veya sizi kötü amaçlı bir web sitesine zorlayabilir. Bu nedenle, HOSTS dosyasını periyodik olarak kontrol etmek veya en azından yanlış girişleri nasıl kaldıracağınızı bilmek iyi bir fikirdir. Bilgisayarınızdan belirli etki alanlarını engellemenin çok daha kolay bir yolu, içerik filtrelemeyi veya engelleme listelerini destekleyen özel bir DNS hizmeti kullanmaktır.