Skip to content

Windows’ta İnternet Bağlantınızı Nasıl Paylaşırsınız

22 de Haziran de 2021

Oteller, sanal ofisler ve diğer konumlar, tek bir kablolu Ethernet bağlantısı sağlar. Bu internet bağlantısını birkaç cihazla paylaşmak için, diğer bilgisayarların veya mobil cihazların çevrimiçi olmasına izin vermek için Windows 10’daki Mobil Erişim Noktası özelliğini veya Windows 8 ve Windows 7’deki yerleşik internet bağlantısı paylaşımı (ICS) özelliğini kullanın. Bu prosedür, ana bilgisayarınızın kablo aracılığıyla internet modeme (örneğin, DSL veya kablolu modem) veya bilgisayarınızdaki bir hücresel veri modemine bağlanmasını gerektirir. Kablosuz bir internet bağlantısını diğer cihazlarla paylaşmak için Windows dizüstü bilgisayarınızı Connectify’ı kullanarak bir Wi-Fi ortak erişim noktasına dönüştürün.

Windows 10 Bilgisayarınızı Mobil Bağlantı Noktası Olarak Kullanın

Bilgisayarınızı yakındaki diğer cihazlar için bir kablosuz erişim noktasına veya kablolu yönlendiriciye dönüştürmek için:

 1. Seç Başlat > Ayarlar > Ağ ve İnternet > Mobil erişim noktası.

 2. seçin İnternet bağlantımı şuradan paylaş: açılır menüyü tıklayın ve paylaşmak istediğiniz bağlantıyı seçin.

  Windows

 3. Altında Ağ Adı, seç Düzenle.

  Windows'ta Mobil Erişim Noktası ayarlarındaki Düzenle düğmesi

 4. Bu yeni bağlantı için ağ adını ve parolayı gerektiği gibi değiştirin.

  Ağ bilgilerini düzenle penceresinin ekran görüntüsü

 5. Bitirdiğin zaman, Kayıt etmek ayarlarınız.

  Ağ Bilgilerinde kaydet düğmesi

 6. Aç/Kapat İnternet bağlantımı diğer cihazlarla paylaş için açık.

  Windows'ta İnternet Bağlantımı paylaş geçiş anahtarı

 7. Başka bir cihazdan, bağlantıyı doğrulamak için yeni kurduğunuz kablosuz ağı arayın.

Windows 8 veya Windows 7 Bilgisayarınızı Mobil Bağlantı Noktası Olarak Kullanın

Windows 8 veya Windows 7 PC’den bir erişim noktası kurmak için:

 1. İnternete bağlı olan Windows ana bilgisayarında Yönetici olarak oturum açın.

 2. git Başlat > Kontrol Paneli > Ağ ve Internet > Ağ ve Paylaşım Merkezi ve ardından tıklayın Adaptör ayarlarını değiştir.

 3. Paylaşmak istediğiniz internet bağlantısına (örneğin, Yerel Ağ Bağlantısı) sağ tıklayın ve Özellikleri.

 4. Tıkla Paylaşım sekme.

 5. kontrol edin Diğer ağ kullanıcılarının bu bilgisayarın İnternet bağlantısı üzerinden bağlanmasına izin ver onay kutusu. Paylaşım sekmesinin görünmesi için iki tür ağ bağlantısına ihtiyacınız var. Biri internet bağlantınız için, diğeri ise kablosuz adaptör gibi istemci bilgisayarların bağlanabileceği.

 6. ICS etkinleştirildikten sonra, geçici bir kablosuz ağ kurun. Veya diğer cihazların internet erişimi için ana bilgisayarınıza bağlanabilmesi için daha yeni Wi-Fi doğrudan teknolojisini kullanın.

Bu hususları da unutmayın:

 • Ana bilgisayara bağlanan istemcilerin ağ bağdaştırıcıları otomatik olarak bir IP adresi alacak şekilde ayarlanmalıdır. TCP/IPv4 veya TCP/IPv6 altındaki ağ bağdaştırıcısı özelliklerine bakın ve Otomatik olarak bir IP Adresi Alın.
 • Ana bilgisayarınızdan bir şirket ağına VPN bağlantısı oluşturursanız, ICS kullanıyorsanız yerel ağınızdaki bilgisayarlar şirket ağına erişebilir.
 • İnternet bağlantınızı geçici bir ağ üzerinden paylaşıyorsanız, geçici ağ bağlantısını keserseniz, yeni bir geçici ağ oluşturursanız veya ana bilgisayardan oturumu kapatırsanız ICS devre dışı bırakılır.