Skip to content

Windows’ta Kötü Amaçlı Yazılım Önleme Hizmeti Yürütülebilir Hatası Nasıl Onarılır

12 de Mayıs de 2021

MsMpEng.exe olarak da bilinen Antimalware Service Executable, Windows 10’da yerleşik olarak bulunan varsayılan güvenlik yazılımı olan Windows Defender’ın temel bileşenidir. Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, bunun nedeni MsMpEng.exe’nin CPU kaynaklarını işgal etmesi olabilir. Antimalware Service Executable ile ilgili sorunlar Windows Update’in düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bu makaledeki talimatlar Windows 10 için geçerlidir.

Kötü Amaçlı Yazılım Önleme Hizmeti Yürütülebilir Yüksek Kaynak Kullanımına Ne Sebep Olur?

MsMpEng.exe, bir sistem taraması gerçekleştirirken bir sabit sürücünün veya SSD’nin özellikle zor çalışmasını sağlayabilir. Diğer virüsten koruma yazılımları gibi, Windows Defender, gerçek zamanlı izlemeye ek olarak, bir bilgisayarda olmaması gereken hiçbir şeyin çalışmadığından emin olmak için düzenli aralıklarla taramalar gerçekleştirir. Bu, üst düzey dizüstü bilgisayarlarda ve masaüstü bilgisayarlarda sorun olmamalı. Yine de, Antimalware Service Executable’ın bütçe dizüstü bilgisayarlarda orantısız miktarda sistem kaynağı kullandığı bilinmektedir. Windows Görev Yöneticisi’nde her bir etkin dosyanın ve işlemin CPU’nun ne kadarını kullandığını görebilirsiniz.

Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Hizmeti Yürütülebilir Yüksek CPU Kullanımı Nasıl Onarılır

MsMpEng.exe sistem kaynaklarını çalıştırıyorsa, birkaç dakika bekleyin. Sistemin tam bir taramadan geçmesi ve tamamlandığında, bu işlem tarafından kullanılan kaynakların normale dönmesi mümkündür. Gelecekte böyle bir taramanın gerçekleşmediğinden emin olmak istiyorsanız, Antimalware Service Executable’ın ne ve ne zaman yaptığı üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak için bazı adımlar atabilirsiniz.

  1. Windows Defender programını değiştirin. Windows Defender’ın taramalarını ne zaman çalıştırdığını değiştirmek, sistemin kaynak kullanımını daha iyi kavramanızı sağlayabilir. Bu değişiklik, taramaların tam olarak ne zaman yapılacağını ve ne kadar sistem gücü çekeceğini kontrol etmenize olanak tanır.

  2. MsMpEng.exe’yi Windows Defender dışlama listesine ekleyin. Bir hata, Antimalware Service Executable’ın işlem sırasında bir ton sistem kaynağı kullanarak kendisini taramasına neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için, Windows Defender’ı MsMpEng.exe’yi dışlayacak şekilde ayarlayın.

  3. Virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları tarayın. Kötü amaçlı yazılımın Windows Defender ile ilgili sorunlara neden olması ve CPU’nun çok fazla kullanılmasına neden olması mümkündür. Durumun böyle olmadığından emin olmak için üçüncü taraf bir virüsten koruma aracıyla bir tarama yapın.

  4. Windows Defender’ı devre dışı bırakın. Windows Defender harika bir güvenlik aracıdır, ancak diğer her şeyi tüketirseniz, nükleer seçenek Windows Defender’ı tamamen devre dışı bırakmaktır. Windows Defender’ı açmak, bilgisayarı güvenlik tehditlerine karşı savunmasız bırakabilir. Bu düzeltme, Windows’u başarıyla güncelleştirmeyi mümkün kılıyorsa, işiniz bittiğinde Windows Defender’ı yeniden etkinleştirin ve yalnızca Gerçek zamanlı koruma seçeneği etkinleştirildi.