Skip to content

Windows’ta ‘Sınırlı Erişimle Bağlantılı’ Hataları

4 de Nisan de 2021

Bir bilgisayar ağında bir Windows PC kurarken veya kullanırken, bilgisayarın ağa sınırlı erişime sahip olduğunu belirten bir hata mesajı, çeşitli nedenlerden herhangi biri nedeniyle görünebilir.

Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10

Windows 8’den başlayarak, bu hata mesajı, Wi-Fi aracılığıyla yerel bir ağa bağlanmaya çalıştıktan sonra Windows Ağı ekranında görünebilir: Bağlantı sınırlıdır. Yerel cihazdaki Wi-Fi kurulumundaki teknik aksaklıklardan (daha olası) veya yerel bir yönlendiriciyle ilgili sorunlardan (daha az olası ancak mümkün, özellikle birden fazla cihaz aynı anda aynı hatayı yaşıyorsa) bu duruma ara sıra neden olabilir. ). İnternet Servis Sağlayıcısının arızalarından veya kesintilerinden de kaynaklanabilir (bazı durumlarda büyük olasılıkla). Kullanıcılar, sistemlerini normal çalışma durumuna geri döndürmek için birkaç farklı prosedürü izleyebilir:

  1. Bağlantısını kes Wi-Fi bağlantısı Windows sisteminde ve yeniden bağlanın.

  2. Yeniden başlatın yerel yönlendirici.

  3. Yerel Wi-Fi bağlantısı için ağ bağdaştırıcısını devre dışı bırakın ve ardından yeniden etkinleştirin.

  4. Windows cihazındaki TCP / IP hizmetlerini kullanarak sıfırlayın. Netsh gibi komutlar netsh int ip sıfırlama (bu işlemi yeniden başlatmadan daha hızlı gerçekleştirebilen ileri düzey kullanıcılar için uygundur).

  5. Yeniden başlatın Windows sistemi.

Bu geçici çözüm prosedürleri, altta yatan teknik sorunları çözmez, yani aynı sorunun daha sonra tekrar oluşmasını engellemez. Bir sürücü sorunu varsa, ağ aygıtı sürücüsünü daha yeni bir sürüme güncellemek, bu sorun için kalıcı bir çözüm olabilir. Benzer ancak daha spesifik bir mesaj da görünebilir: Bu bağlantının bağlantısı sınırlıdır veya hiç yoktur. İnternet erişimi yok. Hem bu hem de yukarıdaki diğer hata, bazen kullanıcı bilgisayarını Windows 8’den Windows 8.1’e güncellediğinde tetiklendi. Windows ağ bağdaştırıcısının devre dışı bırakılması ve yeniden etkinleştirilmesi, sistemi bu hatadan kurtarır.

Windows Vista

Windows Vista kullanıcıları bazen “Bir ağa bağlan” iletişim kutusundaki aktif bağlantılarının yanında aşağıdaki hata mesajının göründüğünü gördüler: Sınırlı Erişim ile Bağlantılı. Hata, diğer kaynaklardaki dosya paylaşımlarına yerel olarak ulaşmak hala mümkün olmasına rağmen, bir kullanıcının İnternet’e erişme yeteneğini kaybetmesine neden oldu. Microsoft, orijinal Vista işletim sisteminde, bilgisayar bir köprü yapılandırmasında yerel ağa bağlandığında ara sıra bu hataya neden olan bir hatanın bulunduğunu doğruladı. Bu köprülü bağlantı, başka bir bilgisayara kablolu bir bağlantı olabilir, ancak kullanıcılar genellikle bu hatayla bir Wi-Fi kablosuz bağlantısından ev geniş bantlı bir yönlendiriciye ulaştı. Microsoft bu hatayı Service Pack 1 (SP1) Vista sürümünde düzeltti.