Skip to content

Windows’ta Sınırlı veya Hiç Bağlantı Yok Hataları Nasıl Çözülür?

2 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Bilgisayarı, modemi, yönlendiriciyi yeniden başlatın> Windows TCP / IP yığınını sıfırlayın> ağ adaptörünü kontrol edin> sürücüyü güncelleyin> çalıştırın Ağ Sorun Giderici.
 • Sorun devam ederse, yönlendirici yapılandırmalarını ve işlevselliğini kontrol edin.

Bu makalede, bir Windows bilgisayarda ağ bağlantıları kurmaya veya yapmaya çalışırken karşılaşabileceğiniz Windows 10, Windows 8 ve Windows 7’deki bağlantı sorunu hatalarını düzeltmek için sorun giderme adımlarının nasıl uygulanacağı açıklanmaktadır. Hata şu mesajlardan birine benzeyebilir:

 • Sınırlı veya hiç bağlantı yok: Bağlantının sınırlı bağlantısı var veya yok. İnternete veya bazı ağ kaynaklarına erişemeyebilirsiniz.
 • Bağlantı sınırlıdır.

“Sınırlı veya Bağlantı Yok” Hataları Nasıl Giderilir ve Çözülür?

Bu hata, bilgisayardaki veya bilgisayar ile ağın geri kalanı arasındaki yoldaki birkaç farklı teknik aksaklık veya yapılandırma sorunundan kaynaklanabilir. Sorunu çözmek için şu adımları deneyin:

Windows bağlantı sorunları için sorun giderme adımlarını listeleyen bir resim.

Cankurtaran
 1. Öncelikle, bu Yaygın İnternet Bağlantısı Sorunlarını Düzeltme kılavuzuyla başlayın. Orada şansınız yoksa, bu sayfaya geri dönün ve 2. Adım ile başlayın.

 2. Bilgisayarı yeniden başlatın. Bu, neredeyse tüm bilgisayar sorunları için yaygın bir adımdır ve ağ sorunu bilgisayar yazılımınıza bağlı olabileceğinden, yeniden başlatma ile başlamalısınız. Bu adımı zaten denemiş olabilirsiniz, bu durumda bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

 3. Yönlendiricinizi veya modeminizi yeniden başlatın. Yönlendiricinizi yeniden başlatmak hiç işe yaramazsa veya yalnızca geçici bir çözümse 4. Adım ile devam edin. Yeniden başlatmanızı diyoruz, sıfırlanmadı. Yeniden başlatmak sadece gücü kapatmaktır ve ardından yönlendiriciyi sıfırlarken tekrar açmak, tüm ayarlarını varsayılana geri yüklemek anlamına gelir – şu anda peşinde olduğumuzdan biraz daha yıkıcı bir adım.

 4. Ağınıza bir tane kullanarak bağlanıyorsanız Ethernet kablosunu kontrol edin. Kablonuz arızalanmış olabilir. Önce kabloyu çıkarın ve ardından tekrar takın. Ardından, gerekirse, sorunun kabloyla ilgili olup olmadığını görmek için ağ kablonuzu geçici olarak yeni veya farklı bir kabloyla değiştirin.

 5. Windows TCP / IP yığınını orijinal durumuna sıfırlamak için bu komutu yükseltilmiş bir Komut İstemi’nde çalıştırın; bu, genellikle ağla ilgili birçok sorunu çözen bir adımdır: netsh int ip sıfırlama C: logreset.txt

  type = “code”> Burada, ağ bağdaştırıcısını sıfırlamak ağ hatasını düzeltmediyse deneyebileceğiniz diğer bazı netsh komutlarıdır. Ayrıca, yükseltilmiş bir Komut İstemi’nde ilk komutu, ardından ikinciyi, ardından üçüncüyü bu sırayla girin ve Giriş her birinin ardından. netsh int tcp set sezgisel tarama devre dışı

  type = “code”> Ardından, ayarların devre dışı bırakıldığını doğrulamak için şu komutu çalıştırın: netsh int tcp show global

  type = “code”> Yeniden başlatma ile bitirin.

 6. Uyku ayarlarını kontrol edin. Wi-Fi üzerindeyse, bu hatayı gördüğünüzde, ağ bağdaştırıcısı güç tasarrufu yapmak için uyku moduna geçebilir.

 7. Ağınız DHCP kullanıyorsa yerel IP adresinizi bulun. IP adresi statik bir IP adresine ayarlanmışsa, DHCP sunucusundan otomatik olarak bir adres almak için adaptörün ayarlarını değiştirmeniz gerekir. DHCP’nin etkinleştirildiğinden ve bağdaştırıcı için kaydedilmiş belirli bir IP adresi olmadığından emin olun. Bilgisayarınızın kullandığı yerel IP adresi 169.254 ile başlıyorsa, bu geçersiz olduğu ve yönlendiriciden yararlı bir adres almadığı anlamına gelir. Komut İstemi’nde ipconfig / release ve ardından ipconfig / renew komutlarını çalıştırmayı deneyin.

 8. Ağ kartı için aygıt sürücüsünü güncellemeyi deneyin. Sorun, güncel olmayan bir kart veya bozuk bir sürücü olabilir.

 9. Windows, bağlantının kendisini düzeltmeyi denemenizi isterse, bunu kabul edin ve Ağ Sorun Giderici’yi veya Ağ Onarım yardımcı programını çalıştırın (Windows sürümünüze bağlı olarak bunlara farklı adlar denir).

 10. Wi-Fi üzerinden bağlıysanız ve yönlendirici kablosuz güvenlik kullanıyorsa, WPA’nız veya başka bir güvenlik anahtarınız doğru ayarlanmamış olabilir. Yönlendiricinizde oturum açın, bilgisayarınızın ağındaki kablosuz güvenlik yapılandırmasını kontrol edin ve gerekirse güncelleyin.

 11. Hala bağlantı yoksa, yönlendiricinizin fişini çekin ve bilgisayarı doğrudan modeme bağlayın. Bu yapılandırma çalışıyorsa ve artık hatayı görmüyorsanız, yönlendiriciniz arızalı olabilir.

 12. Ek destek için yönlendirici üreticisine başvurun. Bununla birlikte, hata devam ederse ve ağ hala çalışmıyorsa, destek için internet servis sağlayıcınıza başvurun – sorun onlarda olabilir.