Skip to content

Windows’ta Sistem Geri Yükleme Nasıl Kullanılır

13 de Nisan de 2021

Bu makalede

Windows’taki Sistem Geri Yükleme aracı, kullanabileceğiniz daha yararlı yardımcı programlardan biridir ve genellikle Windows’taki büyük bir sorunu çözmeye çalışırken harika bir ilk adımdır. Özetle, Windows Sistem Geri Yükleme aracının yapmanıza izin verdiği şey, geri yükleme noktası adı verilen önceki bir yazılıma, kayıt defterine ve sürücü yapılandırmasına geri dönmektir. Bu, Windows’taki son büyük değişikliği “geri almak” gibi, bilgisayarınızı geri yükleme noktası oluşturulduğu zamanki haline geri götürür. Windows sorunlarının çoğu, işletim sisteminizin bu yönlerinden en az biriyle ilgili sorunları içerdiğinden, Sistem Geri Yükleme, sorun giderme işleminin başlarında kullanmak için harika bir araçtır. Aynı zamanda Gerçekten mi yapmak basit. Windows’ta değişiklikleri geri almak / tersine çevirmek için Sistem Geri Yükleme aracını kullanmak genellikle 10 ila 30 dakika sürer, en azından çoğu durumda. Windows’u bir öncekine döndürmek için bu kolay adımları izleyin, umarım Çalışma, Sistem Geri Yükleme’yi kullanarak durumu: Sistem Geri Yükleme’ye nasıl eriştiğiniz, Windows sürümleri arasında farklılık gösterir. Aşağıda üç ayrı prosedür: Windows 10, Windows 8 veya Windows 8.1 için bir, Windows 7 veya Windows Vista için bir ve Windows XP için bir tane. Hangi Windows Sürümüne Sahip Olduğuma Bakın? emin değilseniz.

Windows 10, 8 veya 8.1’de Sistem Geri Yükleme Nasıl Kullanılır

 1. Denetim Masası’nı açın. İlk seferinizse nasıl yapılır bağlantısına bakın veya Windows 10 arama kutusundan veya Windows 8 / 8.1 Düğmeler Çubuğundan arayın. Denetim Masası’ndaki Sistem uygulamasına ulaşmaya çalışıyoruz, bu, Power User Menüsünden çok hızlı bir şekilde yapılabilir, ancak bir klavye veya fare kullanıyorsanız bu şekilde yalnızca daha hızlıdır. Basın WIN + X veya sağ tık Başlat düğmesine basın ve ardından seçin Sistem. Bu şekilde devam ederseniz 4. Adıma geçin.

 2. Seçiniz Sistem ve Güvenlik Denetim Masası içinde.

  Görmeyeceksin Sistem ve Güvenlik Kontrol Paneli görünümünüz bunlardan birine ayarlıysa Büyük ikonlar veya Küçük ikonlar. Bunun yerine şunu seçin: Sistem ve ardından 4. Adıma atlayın.

 3. İçinde Sistem ve Güvenlik şimdi açık olan pencere, seçin Sistem.

  Denetim Masası, Sistem ve Güvenlik'teki sistem simgesi

 4. Solda seçin Sistem koruması.

  Sistem panelindeki Sistem Koruma bağlantısı

 5. İtibaren Sistem özellikleri görünen pencereye Sistem Geri Yükleme buton. Eğer görmüyorsanız, üzerinde olduğunuzdan emin olun. Sistem koruması sekmesi.

  Sistem Koruması penceresindeki Sistem Geri Yükleme düğmesi

 6. Seçiniz Sonraki > başlıklı Sistem Geri Yükleme penceresinden Sistem dosyalarını ve ayarları geri yükleyin.

  Sistem dosyalarını ve ayarlarını geri yükle penceresinde İleri düğmesi

  Daha önce bir Sistem Geri Yükleme gerçekleştirdiyseniz, her ikisini de görebilirsiniz. Sistem Geri Yüklemeyi Geri Al seçenek ve a Farklı bir geri yükleme noktası seçin seçeneği. Eğer öyleyse, seçin Farklı bir geri yükleme noktası seçinBirini geri almak için burada olmadığınızı varsayarsak.

 7. Listede bulunanlar arasından kullanmak istediğiniz geri yükleme noktasını seçin.

  Windows 10'da geri yükleme noktaları

  Daha eski geri yükleme noktalarını görmek isterseniz, Daha fazla geri yükleme noktası göster Hala Windows’ta bulunan tüm geri yükleme noktaları, bu onay kutusu işaretlendiği sürece burada listelenecektir. Ne yazık ki, eski geri yükleme noktalarını “geri yüklemenin” bir yolu yoktur. Listelenen en eski geri yükleme noktası, Windows’u geri yükleyebileceğiniz en uzak noktadır.

 8. Seçtiğiniz geri yükleme noktası seçiliyken, Sonraki > Devam etmek için düğmesine basın.

 9. Kullanmak istediğiniz geri yükleme noktasını onaylayın. Geri yükleme noktanızı onaylayın penceresini açın ve ardından seçin Bitiş.

  Geri yükleme noktanızı onaylayın penceresindeki Bitir düğmesi

  Bu Sistem Geri Yükleme’nin bilgisayarınızı etkileyeceği Windows 10/8 / 8.1’in hangi programları, sürücüleri ve diğer bölümlerini merak ediyorsanız, Etkilenmiş programlar için tarama Sistem Geri Yükleme’yi başlatmadan önce bu sayfadaki bağlantı. Rapor yalnızca bilgilendirme amaçlıdır, ancak bu Sistem Geri Yükleme, çözmeye çalıştığınız sorunu çözmezse sorun gidermenizde yardımcı olabilir.

 10. Seç Evet -e Sistem Geri Yükleme başlatıldıktan sonra kesintiye uğratılamaz. Devam etmek istiyor musun? soru.

  Sistem Geri Yükleme için Evet onay düğmesi

  Sistem Geri Yükleme’yi Güvenli Moddan çalıştırıyorsanız, lütfen bilgisayarınızda yaptığı değişikliklerin geri alınamayacağını bilin. Bunun sizi korkutmasına izin vermeyin – büyük olasılıkla, buradan bir Sistem Geri Yükleme işlemi yapıyorsanız, bunun nedeni Windows’un düzgün başlamaması ve size başka birkaç seçenek bırakmasıdır. Yine de bu, bilmeniz gereken bir şeydir. Bilgisayarınız, Sistem Geri Yükleme’nin bir parçası olarak yeniden başlatılacaktır, bu nedenle şu anda çalışıyor olabileceğiniz her şeyi kapattığınızdan emin olun.

 11. Sistem Geri Yükleme şimdi Windows’u, 7. Adımda seçtiğiniz geri yükleme noktasıyla günlüğe kaydedildiği tarih ve saatte bulunduğu duruma döndürmeye başlayacaktır. Sistem Geri Yükleme diyen pencere Sisteminizi geri yüklemeye hazırlanılıyor …, bundan sonra Windows neredeyse tamamen kapanacaktır.

 12. Ardından, boş bir ekranda bir Windows dosyalarınız ve ayarlarınız geri yüklenirken lütfen bekleyin İleti. Ayrıca, altında çeşitli mesajların göründüğünü göreceksiniz. Sistem Geri Yükleme başlatılıyor …, Sistem Geri Yükleme, kayıt defterini geri yüklüyor …, ve Sistem Geri Yükleme geçici dosyaları kaldırıyor …. Sonuç olarak, bu muhtemelen yaklaşık 15 dakika sürecektir Burada oturduğunuz şey gerçek Sistem Geri Yükleme sürecidir. Bu süre içinde bilgisayarınızı kapatmayın veya yeniden başlatmayın!

 13. Bilgisayarınız yeniden başlatılırken bekleyin.

 14. Normalde yaptığınız gibi Windows’ta oturum açın. Masaüstünü kullanmıyorsanız ve oraya otomatik olarak geçmediyseniz, bir sonraki adımda oraya gidin.

 15. Masaüstünde, yazan küçük bir Sistem Geri Yükleme penceresi görmelisiniz. “Sistem Geri Yükleme başarıyla tamamlandı. Sistem şu konuma geri yüklendi: [date time]. Belgeleriniz etkilenmedi. “

 16. Seçiniz Kapat.

Artık Sistem Geri Yükleme tamamlandığına göre, düzeltmeye çalıştığınız sorunun gerçekten düzeltilip düzeltilmediğini kontrol edin.

Sistem Geri Yükleme sorunu çözmediyse, ya a) yukarıdaki adımları tekrarlayabilir, daha eski bir geri yükleme noktası seçebilir, mevcut olduğunu varsayarak ya da b) sorunu gidermeye devam edebilirsiniz.

Bu Sistem Geri Yükleme ek bir soruna neden olduysa, Güvenli Mod’dan tamamlanmadığını varsayarak geri alabilirsiniz (bkz. Önemli Adım 10’da çağrı). Windows’ta bir Sistem Geri Yükleme işlemini geri almak için yukarıdaki 1’den 6’ya kadar olan adımları tekrarlayın ve Sistem Geri Yüklemeyi Geri Al.

Windows 7 veya Windows Vista’da Sistem Geri Yükleme Nasıl Kullanılır

 1. Şuraya gidin: Başlat > Tüm Programlar > Aksesuarlar > Sistem Araçları program grubu.

 2. Tıkla Sistem Geri Yükleme program simgesi.

  Windows 7 Başlat menüsündeki Sistem Geri Yükleme bağlantısı

 3. Tıklayın Sonraki > üzerinde Sistem dosyalarını ve ayarları geri yükleyin ekranda görünmesi gereken pencere. Bu ekranda iki seçeneğiniz varsa, Önerilen geri yükleme ve Farklı bir geri yükleme noktası seçin, seçin Farklı bir geri yükleme noktası seçin tıklamadan önce seçenek Sonraki > önceden seçilmiş geri yükleme noktasının kullanmak istediğiniz nokta olduğundan kesinlikle emin değilseniz.

 4. Kullanmak istediğiniz geri yükleme noktasını seçin. İdeal olarak, geri almaya çalıştığınız sorunu fark etmeden hemen önce birini seçmek istersiniz, ancak daha sonra değil. Tüm geri yükleme noktaları elle Windows tarafından oluşturulan, planlanan geri yükleme noktaları otomatik olarak oluşturulmuş ve herhangi bir yaratılmış otomatik olarak belirli programların yüklenmesi sırasında burada listelenecektir. Geri yükleme noktasının bulunmadığı bir tarihe Windows değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanamazsınız. Gerekirse, Daha fazla geri yükleme noktası göster veya 5 günden eski geri yükleme noktalarını göster En son geri yükleme noktalarından daha fazlasını görmek için onay kutusu. Olduğunun garantisi yok ama o kadar geriye gitmeniz gerekiyorsa bakmaya değer.

 5. Tıklayın Sonraki >.

 6. Tıklayın Bitiş üzerinde Geri yükleme noktanızı onaylayın Sistem Geri Yüklemeyi başlatmak için pencere.

  Windows 7 Sistem Geri Yükleme yardımcı programı

  Windows, Sistem Geri Yükleme’yi tamamlamak için kapanacak, bu nedenle devam etmeden önce diğer programlarda açmış olabileceğiniz tüm çalışmaları kaydettiğinizden emin olun.

 7. Tıklayın Evet -e Sistem Geri Yükleme başlatıldıktan sonra kesintiye uğratılamaz. Devam etmek istiyor musun? iletişim kutusu.

 8. Sistem Geri Yükleme artık Windows’u 4. Adımda seçtiğiniz geri yükleme noktasında kaydedilen duruma geri yükleyecektir. “Windows dosyalarınız ve ayarlarınız geri yüklenirken lütfen bekleyin” İleti. Bilgisayarınız tamamlandığında normal şekilde yeniden başlayacaktır.

 9. Yeniden başlatmanın ardından Windows’ta oturum açtıktan hemen sonra, Sistem Geri Yükleme başarıyla tamamlandı. Tıklayın Kapat.

Sorun gidermekte olduğunuz Windows 7 veya Windows Vista sorununun bu Sistem Geri Yükleme tarafından düzeltilip düzeltilmediğini kontrol edin. Sorun hala devam ederse, yukarıdaki adımları tekrarlayabilir ve varsa başka bir geri yükleme noktası seçebilirsiniz. Eğer bu restorasyon neden oldu bir sorun, bu belirli Sistem Geri Yüklemeyi her zaman geri alabilirsiniz.

Windows XP’de Sistem Geri Yükleme Nasıl Kullanılır

 1. Yolunuzu açın Başlat > Tüm Programlar > Aksesuarlar > Sistem Araçları.

 2. Tıkla Sistem Geri Yükleme program simgesi.

  Başlat menüsündeki Windows XP Sistem Geri Yükleme seçeneği

 3. Seçmek Bilgisayarımı daha önceki bir zamana geri yükle ve sonra tıklayın Sonraki >.

 4. Soldaki takvimde uygun bir tarih seçin. Kullanılabilir tarihler, bir geri yükleme noktasının oluşturulduğu zamandır ve kalın olarak gösterilir. Geri yükleme noktasının olmadığı bir tarihe Windows XP değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanamazsınız.

 5. Artık bir tarih seçildiğine göre, sağdaki listeden belirli bir geri yükleme noktası seçin.

  Windows XP Sistem Geri Yükleme yardımcı programı

 6. Tıklayın Sonraki >.

 7. Tıklayın Sonraki > üzerinde Geri Yükleme Noktası Seçimini Onaylayın Windows XP, Sistem Geri Yükleme işleminin bir parçası olarak kapanacak. Devam etmeden önce açtığınız dosyaları kaydettiğinizden emin olun.

 8. Sistem Geri Yükleme artık Windows XP’yi 5. Adımda seçtiğiniz geri yükleme noktası oluşturulduğunda mevcut olan kayıt defteri, sürücü ve diğer önemli dosyalarla geri yükleyecektir. Bu birkaç dakika sürebilir.

 9. Yeniden başlatma tamamlandıktan sonra, normalde yaptığınız gibi oturum açın. Her şeyin planlandığı gibi gittiğini varsayarsak, Restorasyon Tamamlandı seçebileceğiniz pencere Kapat üzerinde.

Artık, düzeltmeye çalıştığınız Windows XP sorununu Sistem Geri Yükleme’nin çözüp çözmediğini kontrol edebilirsiniz. Değilse, her zaman deneyebilirsiniz daha erken varsa geri yükleme noktası. Sistem Geri Yükleme işleri daha da kötüleştirdiyse, her zaman geri alabilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme ve Geri Yükleme Noktaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Windows Sistem Geri Yükleme yardımcı programı belgeler, müzik, video, e-postalar vb. Gibi sistem dışı dosyalarınızı hiçbir şekilde etkilemeyecektir. Windows Sistem Geri Yüklemesini umuyorsanız oluraslında, silinmiş sistem dışı dosyaları geri yükleyin veya “geri alın”, bunun yerine bir dosya kurtarma programını deneyin. Geri yükleme noktalarının genellikle manuel olarak oluşturulması gerekmez. Sistem Geri Yüklemenin etkin olduğunu ve düzgün çalıştığını varsayarsak, Windows ve diğer programlar, yeni bir program yüklenmeden önce, yama uygulanmadan önceki gibi kritik bağlantı noktalarında düzenli olarak geri yükleme noktaları oluşturmalıdır. Bkz. Geri Yükleme Noktası Nedir? geri yükleme noktaları ve nasıl çalıştıkları hakkında daha büyük bir tartışma için. Sistem Geri Yükleme, Windows’un herhangi bir sürümünde yürütülerek başlatılabilir. rstrui.exeBu, belirli durumlarda, örneğin onu Güvenli Moddan veya başka bir sınırlı erişim durumunda çalıştırmanız gerektiğinde yardımcı olabilir. Bunu yapmak için yardıma ihtiyacınız varsa Komut İsteminden Sistem Geri Yüklemeyi Başlatma konusuna bakın.