Skip to content

Windows’ta Tanılama Nasıl Çalıştırılır

30 de Haziran de 2022

Bilinmesi gereken

 • git Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > sorun giderme (Windows 10) veya Başlama > Ayarlar > sistem > sorun giderme (Windows 11).
 • RAM’inizi test etmek için şunu arayın: Windows bellek tanılama ve uygulamayı çalıştırın. Sonuçları Olay Görüntüleyici’de gözden geçirin.
 • Sorun gidermeye yönelik diğer araçlar arasında Güvenilirlik İzleyicisi ve Intel İşlemci Tanılama Aracı gibi donanıma özel programlar bulunur.

Bu makale, Windows 10 ve Windows 11’de tanılamanın nasıl çalıştırılacağını açıklar.

Windows’un Tanılama Aracı Var mı?

Windows 10 ve 11’de sistem tanılama raporları oluşturmanın birkaç yolu vardır. Yerleşik Windows seçeneklerine ek olarak, birçok donanım üreticisinin sorun giderme araçları vardır ve ayrıca bilgisayar donanımı sorunlarını tanılamak için üçüncü taraf uygulamaları da vardır.

Bilgisayarımda Tanılama Testini Nasıl Çalıştırırım?

Bilgisayarınızda neyin yanlış olduğunu bulamıyorsanız, Windows Sorun Giderici ile başlayın:

Aşağıdaki ekran görüntüleri Windows 10’dandır, ancak talimatlar Windows 11 için de geçerlidir.

 1. Windows 10’da şuraya gidin: Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > sorun giderme. Windows 11’de şuraya gidin: Başlama > Ayarlar > sistem > sorun giderme.
 2. Sorununuz için bir sorun giderici seçin. Seçenekler arasında Bluetooth, Klavye, Windows Update ve İnternet Bağlantıları bulunur.

  Windows 10'daki Sorun Gidericilerin Listesi

Sorun giderici bir sorun bulursa, onu nasıl düzeltebileceğinizi önerecektir. Windows’u otomatik olarak onararak sorunu çözebilirsiniz.

Windows Bellek Tanılama Aracı Nasıl Kullanılır

Bilgisayar programlarınız gecikmeye veya donmaya devam ederse, RAM’inizde bir sorun olabilir. En iyi seçeneğiniz Windows Bellek Tanılamayı çalıştırmaktır: Varsayılan Windows aracından daha fazla özelliğe sahip olabilecek üçüncü taraf bellek test programları da vardır.

 1. Windows Search’ü açın ve girin Windows bellek tanılama. Açmak için uygulamayı seçin.

  Windows Arama'da Windows Bellek Tanılama uygulaması

 2. Seçme Şimdi yeniden başlatın ve sorunları kontrol edin veya Bilgisayarımı yeniden başlattığımda sorunları kontrol et. Bilgisayarınız yeniden başladığında, Windows Bellek aracı bilgisayarınızı tarar.

  Windows 10'da Windows Bellek Tanılama açılır penceresi

 3. Birkaç dakika sonra bilgisayarınız normal şekilde açılacaktır. Sonuçları Olay Görüntüleyici’de gözden geçirin. Sorun giderici herhangi bir sorun bulursa belleği boşaltmak için harekete geçin.

 

Windows Güvenilirliği ve Performans İzleyicisi

Performans İzleyicisi ve Güvenilirlik İzleyicisi, Windows yönetim araçlarının bir parçasıdır. Aramak Performans monitörü veya Güvenilirlik geçmişini görüntüleyin ve bilgisayarınızın nasıl çalıştığına ilişkin istatistikleri görmek için uygulamayı açın. Güvenilirlik İzleyicisi, hangi programların etkin olduğunu belirlemenize yardımcı olabilecek olayların bir günlüğünü tutar.

Windows 10'da Windows Güvenilirlik İzleyicisi

Diğer Bilgisayar Tanılama Araçları

Windows’ta yardım almanın diğer yolları arasında Get Help uygulamasıyla Windows Desteğine ulaşmak yer alır. Ayrıca, ayrıntılı teşhis raporları sağlayan Speccy veya PC Wizard gibi birçok ücretsiz sistem bilgi aracı da bulabilirsiniz. Monitörünüz gibi belirli donanımlarda sorun gidermeye yönelik üçüncü taraf uygulamalar da vardır. Araştırmanızı dikkatlice yapın ve indirdiğiniz her şeyi kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın. İşlemciniz ve diğer donanımınız, sorunları tanılamak için yazılıma sahip olabilir. Örneğin, Intel İşlemci Tanı Aracı, Intel CPU’ları analiz edebilir ve optimize edebilir. Dell bilgisayarlar ayrıca kendi tanılama araçlarıyla birlikte gelir. Diğer yerleşik sorun giderme yazılımları için Programlar listenizi kontrol edin.

SSS

 • Başlangıçta Windows tanılamayı nasıl çalıştırırım?

  Windows Arama’da şunu yazın msconfig ve sağ tıklayın Sistem yapılandırmasıöğesini seçin, ardından Yönetici olarak çalıştır. Genel sekmesinde, Teşhis başlatma. Ayarı devre dışı bırakmak için Sistem Yapılandırmasına geri dönün ve Normal başlangıç.

 • Windows 10’da sistem BIOS’unu nasıl açarım?

  Windows 10 BIOS’a erişmek için şuraya gidin: Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Kurtarma. aşağı git Gelişmiş Başlangıç ve seçin Şimdi yeniden başlat. Ardından, seçin sorun giderme > Gelişmiş seçenekler > UEFI Ürün Yazılımı Ayarları > UEFI BIOS’u açmak için yeniden başlatın.

 • Windows 10’da sabit sürücü tanılamayı nasıl çalıştırırım?

  Sabit sürücünüzü Windows Hata Denetimi ile tarayabilirsiniz. Bu PC’ye gidin, sürücüye sağ tıklayın ve Özellikleri > Aletler > Kontrol > Sürücüyü tara. Ayrıca çok sayıda üçüncü taraf sabit sürücü test programı vardır.