Skip to content

Windows’ta Yeni Bir Sabit Disk Görünmediğinde Nasıl Onarılır

5 de Nisan de 2021

İnsanlar genellikle en kritik ve önemli bilgilerini kaydetmek için harici sabit diskler kullanır. Bu şekilde, sürücüyü kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızdan çıkarabilir ve internetten izole edebilirsiniz. Peki fişe taktığınızda ve harici sürücü Windows 10’da görünmediğinde ne yaparsınız? Yeni bir sabit sürücü pencerelerde görünmediğinde, bu olası nedenlerin her birini birer birer gidermek için çalışmanız gerekir. Yeni sabit sürücünüzün neden Windows’ta görünmediğini belirlemeye yönelik sorun giderme süreci, büyük ölçüde sürücünüzün özelliklerine bağlıdır. Sürücüyü yeni satın aldıysanız, onunla hangi tür USB kablosunun geldiğini, hangi işletim sistemi ile uyumlu olduğunu ve belirli bir işletim sistemi için önceden biçimlendirilmiş olup olmadığını belirlemek için teknik özellikleri okuduğunuzdan emin olun.

Yeni sabit sürücüyü biçimlendirmenin ekran görüntüsü

Windows’ta Yeni Sabit Sürücünün Görünmemesinin Nedeni

Yeni bir sabit sürücünün görünmemesiyle ilgili bir sorunun birçok nedeni olabilir. En yaygın olanı, sürücünün henüz biçimlendirilmemiş olmasıdır. Doğru adımları izlerseniz, bu genellikle basit bir düzeltmedir. Bununla birlikte, sürücü ile ilgili donanım sorunları, sürücü arızaları ve daha fazlası dahil olmak üzere buna neden olabilecek çok sayıda başka sorun vardır. İşte bazı örnekler:

 • Sabit sürücü doğru biçimlendirilmemiştir veya hiç biçimlendirilmemiştir.
 • Harici sabit sürücüde bir donanım arızası var.
 • Bilgisayarı sürücüye bağlayan USB kablonuz arızalı.
 • USB bağlantı noktası arızalı ve yeni taktığınız sabit sürücüyü algılamıyor.
 • Mevcut sabit disk sürücünüz eski veya bozuk.

Windows’ta Yeni Sabit Sürücünün Görünmemesi Nasıl Onarılır

Windows 10’da görünmeyen harici bir sabit sürücüyle ilgili bir sorunu gidermek, metodik bir yaklaşım gerektirir. Bilgisayardan ve USB bağlantı noktası tarafından başlamak ve ardından harici sürücünün kendisine doğru ilerlemek en iyisidir.

 1. USB bağlantı noktasının gerçekten çalıştığından emin olun. Bağlantı noktasının arızalanmadığından emin olmak için diğer cihazları aynı USB bağlantı noktasına takmayı deneyin. İkinci bir harici sabit sürücünüz varsa, aynı bağlantı noktasına takmayı deneyin. Görünürse, bağlantı noktasının sorun olmadığını biliyorsunuzdur. Başka bir sabit sürücünün, akıllı telefonunuzun ve hatta bir fare ve klavyenin bu USB bağlantı noktasıyla çalışmadığını fark ederseniz, USB cihazlarının neden Windows 10 tarafından tanınmadığını gidermeniz gerekir.

 2. USB bağlantı noktası türünüz için doğru USB kablosunu kullandığınızı onaylayın. Harici sabit sürücüyle birlikte gelen kablo USB 3.0 ise ve bağlantı noktanız yalnızca USB 2.0 iletim hızlarını kaldırabiliyorsa, sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Çoğu cihaz için bir USB 3.0 kablosu USB 2.0 bağlantı noktalarıyla geriye dönük olarak uyumludur, ancak cihazın kendisi USB 3.0 veri aktarım hızları gerektiriyorsa, bu bağlantı noktasına takılı olarak çalışmayabilir. Bu, özellikle aygıtta güç sağlamak için bilgisayar bağlantı noktasını gerektiren bir USB-C konektörü varsa geçerlidir. Bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı yükseltmeyi düşünüyorsanız, USB 3.0 desteğinin olmaması bunun için iyi bir nedendir. Özellikle USB aygıtlarını sık kullanıyorsanız ve USB 3.0 veri aktarım hızlarından tam olarak yararlanan en yeni donanım ve yazılımı kullanmak istiyorsanız.

 3. USB kablonuzun arızalı olmadığından emin olun. Bir USB kablosunu çok kullandığınızda bükülebilir veya gerilebilir, bu da dahili bağlantıların kopmasına veya kablo yalıtımının çatlamasına neden olabilir. Harici sabit sürücünüzle kullandığınız USB kablosunu başka biriyle değiştirmeyi deneyin. Sürücü hala bağlanmıyorsa orijinal USB kablosunu farklı bir uyumlu cihazla test edin. Çalışırsa, USB kablonuzun iyi çalıştığını biliyorsunuzdur. Yeni bir USB kablosu satın almanız gerekiyorsa, yüksek kaliteli ve kullandığınız USB bağlantı noktası için en iyi veri aktarım oranlarını sunan bir kablo kullandığınızdan emin olun.

 4. USB sürücülerinizi güncelleyin. Buraya kadar geldiyseniz, sorun harici sabit sürücünüzde veya bilgisayarınızın sürücü ile iletişim kurma becerisinde olabilir. Windows 10’un USB aygıtlarıyla iletişim kurmak için kullandığı yazılım, USB aygıt sürücüleridir. USB sürücülerinizi güncelleme sürecini tamamladığınızdan emin olun. Harici sürücünüz USB 3.0 kullanıyorsa, özellikle USB 3.0 sürücülerinizi güncellediğinizden emin olun. Sabit sürücünüz kablosuz mu? Wi-Fi ağınıza uygun şekilde bağlandığından emin olun.

 5. Sabit sürücüyü yüklemek için Disk Yönetimi’ni kullanın. Çoğu durumda, harici sabit sürücüler biçimlendirilmiş ve tak ve çalıştır özelliğine sahiptir. Bu, sadece takmanız ve bilgisayarınızın sabit sürücüyü tanıyacağı anlamına gelir. Bu işe yaramazsa, sürücüyü yüklemek için Disk Yönetimi kullanmanız gerekir. Halihazırda biçimlendirilmemişse, sürücüyü biçimlendirmek için Disk Yönetimini kullanmanız gerekir. Windows 10’da harici bir sabit sürücü görünmediğinde sorunun en yaygın nedeni budur. Çoğu zaman, sabit sürücünün kullanılabilir bir disk olarak listelendiğini görürsünüz, ancak durum “Ayrılmamış” gibi bir durum gösterebilir, “Biçimlendirilmemiş” veya bilgisayarın onu neden tanıyamadığını anlamanıza yardımcı olacak başka bir not. Disk Yönetimi yardımcı programı, bu sorunların çoğunu çözmenize yardımcı olabilir. Bir sabit sürücüyü bölümlemek, sürücü harfini değiştirmek ve çok daha fazlası için kullanabilirsiniz.

 6. Hata kodlarında sorun giderin. Harici sabit sürücünüzü taktığınızda herhangi bir hata kodu görecek kadar şanslıysanız, bunları doğru şekilde giderdiğinizden emin olun. USB aygıtlarını harici bir sabit sürücü gibi takarken, kod 22 hataları, kod 10 hataları veya kod 43 hataları gibi yaygın hata kodlarını görebilirsiniz.

 7. Sabit sürücü arızalandı mı? Bu kadar uzağa geldiyseniz ve yeni sürücü hala Windows’ta görünmüyorsa, hatalı bir sürücü olabilir. Sabit sürücüyü tarayabilen yazılım araçları vardır (takılı aygıtı tanıyabilirse). Hataları kontrol etmek ve onarmak için Windows yardımcı programlarını da kullanabilirsiniz. Sabit sürücü alışılmadık sesler çıkarıyorsa, bu aynı zamanda sürücünün kendisinde bir donanım arızası olduğunu da gösterebilir.

 8. Yeni bir sabit disk satın alın. Ne yazık ki, yeni sabit sürücülerin bile arızalı olduğu ve yapacağınız hiçbir şeyin onları düzeltemeyeceği zamanlar vardır. Mağazaya geri getirin ve para iadesi isteyin. Size bu tür sorunları verme olasılığı daha düşük olan çok sayıda mükemmel, yüksek kapasiteli harici sabit disk vardır. Daha da iyisi, daha güvenilir olduklarından ve kısa mesafelerde sarsıldığında veya düştüklerinde donanım sorunlarına daha az eğilimli olduklarından, harici veya dahili bir SSD sürücüsü için biraz daha fazla ödeme yapmayı düşünün.