Skip to content

Windows’ta Yönlendirici Ayarları Nasıl Açılır

10 de Nisan de 2022

Bilinmesi gereken

 • Yönlendiricinizin IP adresini bir web tarayıcısına girin, ardından yönetici konsoluna erişmek için kullanıcı adını ve şifreyi girin.
 • Bazı yönlendiricilerin ağ ayarlarınıza erişmek için indirebileceğiniz bir mobil uygulaması vardır.
 • Ağınızı yeniden adlandırmak, parolaları değiştirmek, ağınızın güvenliğini artırmak ve bağlı cihazları yönetmek için yönlendiricinizde oturum açın.

Bu makalede, Windows 11 ve Windows 10’da yönlendirici ayarlarının nasıl açılacağı açıklanmaktadır. Yönergeler, modem yönlendirici kombinasyonları dahil olmak üzere tüm yönlendirici markaları ve modelleri için genel olarak geçerlidir.

Yönlendirici Ayarlarıma Nasıl Erişebilirim?

Yönlendiricinizin yönetici sayfasına erişmek ve ayarları değiştirmek için şu adımları izleyin: Google Wifi gibi bazı yönlendiriciler, yönlendiriciye erişmek için bir mobil uygulama kullanır.

 1. Yönlendiricinizin IP adresini bulun. Ortak varsayılan ağ geçidi IP adresleri arasında 192.168.1.1, 192.168.0.1 ve 192.168.1.100 bulunur.

 2. Yönlendiricinizin kullanıcı adını ve şifresini bulun. Bu bilgiyi genellikle yönlendiricinin altında bulabilirsiniz. Göremiyorsanız, üreticinin web sitesinde arayın.

  Yönlendiricinin kullanıcı adı ve parolası, ağ adı (SSID) ve Wi-Fi anahtarı ile aynı değildir.

 3. Bir web tarayıcısı açın ve adres çubuğuna yönlendiricinizin IP adresini girin.

 4. Yönlendiriciniz için kullanıcı adını ve parolayı girin. Ardından yönlendiricinizin yönetici arayüzüne giriş yapacaksınız.

  Netgear yönlendirici oturum açma penceresinde Kullanıcı adı ve Şifre

Yönlendirici Ayarlarınızı Yönetme

Ev kablosuz ağınızın ayarları yönlendiricinize kaydedilir. Yönlendiricinizin yönetici arayüzünden şunları yapabilirsiniz:

 • Ağınızı yeniden adlandırın
 • Wi-Fi şifrenizi değiştirin
 • Yönlendiricinin yönetici şifresini değiştirin
 • Bir misafir ağı kurun
 • Yönlendiricinizin güvenliğini artırın
 • Ağınızdaki web sitelerini engelleyin
 • Ağınıza bağlı cihazları yönetin

Bazı yönlendiricilerde, farklı bir ağa bağlandığınızda yönlendirici ayarlarınızı yönetebilmek için uzaktan yönetimi etkinleştirebilirsiniz. Yönlendiricinizle birlikte verilen kılavuza bakın veya belirli talimatlar için üreticinin web sitesindeki belgelere bakın.

Chrome tarayıcısında Netgear yönlendirici yönetici arayüzü

Yönlendirici Yönetici Sayfama Neden Erişemiyorum?

Yönlendiricinize erişmeye çalışırken bir hata mesajı alırsanız, doğru ağa bağlı olduğunuzdan emin olun ve oturum açma kimlik bilgilerini iki kez kontrol edin. Yönetici parolası veya kullanıcı adı değiştiyse ve bunu bilmiyorsanız yönlendiricinizi fabrika ayarlarına sıfırlayın. Hâlâ sorun yaşıyorsanız yönlendiricinizi ve modeminizi yeniden başlatın ve tekrar deneyin. Bir üçüncü taraf güvenlik duvarınız varsa, geçici olarak devre dışı bırakmanız gerekebilir.

SSS

 • Comcast yönlendirici ayarlarını nasıl açarım?

  Comcast Xfinity yönlendirici ayarlarınıza erişmek için Xfinity ağınıza bağlı olduğunuzdan emin olun. Ardından, bir web tarayıcısında girin 10.0.0.1; bir giriş ekranı göreceksiniz. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin, yönlendirici ayarlarınıza erişebileceksiniz.

 • Yönlendiricimin güvenlik ayarlarını nasıl değiştiririm?

  Yönlendiricinizin yönetici panelinde oturum açtığınızda, şuraya gidin: kablosuz güvenlik veya Kablosuz ağ bölümü ve bir Kablosuz Ağ Yapılandırması seçenek. seçin WPA veya WPA2 seçenek. Yönlendiricinizin güvenliğini artırmanın başka bir yolu da kablosuz yönlendiricinizin yerleşik güvenlik duvarını açmaktır.

 • Yönlendiricimi fabrika ayarlarına nasıl sıfırlarım?

  Farklı yönlendiricilerin kendi sıfırlama prosedürleri olabilir. Genel olarak, bir yönlendiriciyi fabrika ayarlarına sıfırlamak için açın ve yönlendiriciyi bulun. Sıfırla arkadaki veya alttaki düğme. Bir ataş veya benzeri sivri uçlu bir nesne kullanın ve Sıfırla düğmesini 30 saniye basılı tutun.