Skip to content

Windows’tan Mac’e Manuel Olarak Geçiş Yapma

16 de Mayıs de 2021

Verileri bir PC’den Mac’e taşımak her zaman olabileceği kadar kolay değildir. Mac, OS X Lion’dan başlayarak, kullanıcı verilerini Mac’e taşımak için Windows tabanlı PC’lerle çalışabilen bir Geçiş Yardımcısı içerir. Mac’in Geçiş Asistanının aksine, Windows tabanlı sürüm uygulamaları PC’nizden Mac’inize taşıyamaz. E-postaları, kişileri, takvimleri ve çoğu kullanıcı dosyasını taşıyabilir. Mac’iniz Lion (OS X 10.7.x) veya sonraki bir sürümünü çalıştırmadığı sürece, PC’nizden bilgi aktarmak için Geçiş Yardımcısı’nı kullanamazsınız. Bununla birlikte, Windows verilerinizi yeni Mac’inize taşımak için birkaç seçeneğiniz daha var. Windows Geçiş Yardımcısı ile bile, ihtiyacınız olan birkaç dosyanın aktarımı yapmadığını görebilirsiniz. Her iki durumda da, Windows verilerinizi manuel olarak nasıl taşıyacağınızı bilmek iyi bir fikirdir.

Bir Harici Sabit Sürücü, Flash Sürücü veya Diğer Çıkarılabilir Medya Kullanın

Bir USB arabirimi kullanarak PC’nize bağlanan harici bir sabit sürücünüz varsa, bunu PC’nizden istediğiniz tüm belgeleri, müzikleri, videoları ve diğer verileri kopyalamak için hedef olarak kullanabilirsiniz. Dosyalarınızı harici sabit sürücüye kopyaladıktan sonra, sürücünün bağlantısını kesin, Mac’e taşıyın ve Mac’in USB bağlantı noktasını kullanarak takın. Bir kez açtığınızda, harici sabit sürücü Mac Masaüstünde veya bir Finder penceresinde görünecektir. Daha sonra dosyaları sürücüden Mac’e sürükleyip bırakabilirsiniz. Flash sürücünün tüm verilerinizi tutacak kadar büyük olması koşuluyla, harici sabit sürücünün yerine bir USB flash sürücü koyabilirsiniz. Mac’iniz verileri okuyabilir ve FAT, FAT32 ve exFAT dahil çoğu Windows formatına yazabilir. NTFS söz konusu olduğunda, Mac yalnızca NTFS formatlı sürücülerden veri okuyabilir; dosyaları Mac’inize kopyalarken bu bir sorun olmamalıdır. Mac’inizin bir NTFS sürücüsüne veri yazması gerekiyorsa, Paragon NTFS for Mac veya Tuxera NTFS for Mac gibi üçüncü taraf bir uygulama kullanabilirsiniz.

CD’ler ve DVD’ler

Verileri optik ortama yazmak için PC’nizin CD veya DVD yazıcısını da kullanabilirsiniz, çünkü Mac’iniz PC’nizde yazdığınız CD veya DVD’leri okuyabilir; yine, bu sadece dosyaları CD’lerden veya DVD’lerden Mac’e sürükleyip bırakmaktır. Mac’inizde CD / DVD optik sürücüsü yoksa harici bir USB tabanlı optik sürücü kullanabilirsiniz. Apple bir tane satıyor, ancak sürücüde bir Apple logosu görmemeyi umursamıyorsanız, onları biraz daha ucuza bulabilirsiniz.

Ağ Bağlantısı Kullanın

Hem bilgisayarınız hem de yeni Mac’iniz aynı yerel ağa bağlanırsa, PC’nizin sürücüsünü Mac’inizin Masaüstüne bağlamak için ağı kullanabilir ve ardından dosyaları bir makineden diğerine sürükleyip bırakabilirsiniz.

 1. Windows makinenizde Kontrol Paneli adını arama çubuğuna yazarak app.

 2. Tıklayın Ağ ve Internet.

 3. Seçiniz Ağ ve Paylaşım Merkezi.

 4. Sol bölmede Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştirin.

 5. Yanındaki radyo düğmelerini tıklayın Ağ bulma özelliğini aç ve Dosya ve yazıcı paylaşımını açın.

 6. Tıklayın Değişiklikleri Kaydet.

 7. Mac’te bir Finder penceresi açın ve Sunucuya bağlan Finder’dan Git Menü. Klavye kısayolu Command + K.

 8. Tıkla Araştır buton.

 9. Bilgisayarınız Gözat penceresinde görünmüyorsa, adresini şu biçimde girin: smb: // PCname / PCSharename

  PCname, PC’nizin adıdır ve PCSharename, PC’deki paylaşılan sürücü biriminin adıdır.

 10. Tıklayın Farklı Bağlan.

 11. Tıklayın Bağlan.

 12. Bilgisayarın çalışma grubu adını, paylaşılan birime erişmesine izin verilen kullanıcı adını ve parolayı girin ve tıklayın. Bağlan.

 13. Paylaşılan hacim görünmelidir. Erişmek istediğiniz birimdeki birimi veya herhangi bir alt klasörü seçin, daha sonra Mac’inizin Masaüstünde görünmesi gerekir. Dosyaları ve klasörleri PC’den Mac’inize kopyalamak için standart sürükle ve bırak işlemini kullanın.

Bulut Tabanlı Paylaşım

Bilgisayarınız DropBox, Google Drive, Microsoft OneDrive veya hatta Apple’ın iCloud’u tarafından sağlanan hizmetler gibi bulut tabanlı paylaşımdan zaten yararlanıyorsa, bilgisayarınızın verilerine kolayca erişebilirsiniz. Bulut hizmetinin Mac sürümünü yükleyin veya iCloud söz konusu olduğunda, iCloud’un Windows sürümünü PC’nize yükleyin. Uygun bulut hizmetini kurduktan sonra, belgeleri tıpkı PC’nizde yaptığınız gibi Mac’inize indirebilirsiniz.

Posta

Posta sağlayıcınıza ve e-postalarınızı saklamak ve iletmek için kullandığı yönteme bağlı olarak, tüm e-postalarınızın kullanılabilir hale gelmesi için Mac’in Mail uygulamasında uygun hesabı oluşturmak kadar basit olabilir. Web tabanlı bir posta sistemi kullanıyorsanız, Safari tarayıcısını başlatabilmeli ve mevcut posta sisteminize bağlanabilmelisiniz.

 • IMAP tabanlı bir e-posta hesabı kullanıyorsanız, Posta uygulamasıyla yeni bir IMAP hesabı oluşturabilirsiniz; hemen tüm e-postalarınızı bulmalısınız.
 • Bir POP hesabı kullanıyorsanız, e-postalarınızın bir kısmını veya tamamını yine de alabilirsiniz; e-posta sağlayıcınızın iletileri sunucularında ne kadar süreyle sakladığına bağlıdır. Bazı posta sunucuları, indirildikten sonraki günler içinde e-postaları siler, bazıları ise hiçbir zaman silmez. Posta sunucularının büyük çoğunluğu, bu iki uç nokta arasında bir yerde e-posta iletilerini kaldıran politikalara sahiptir.

Yeni Mac’inize aktarma konusunda endişelenmeden önce her zaman e-posta hesaplarınızı kurmayı ve e-posta mesajlarınızın kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.