Skip to content

Winload.exe nedir?

20 de Mayıs de 2021

Winload.exe (Windows Önyükleme Yükleyicisi), küçük bir yazılım parçasıdır. sistem yükleyici, Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista işletim sistemlerinde kullanılan önyükleme yöneticisi BOOTMGR tarafından başlatılmıştır. Winload.exe’nin işi, temel aygıt sürücülerinin yanı sıra Windows’un temel bir parçası olan ntoskrnl.exe’yi yüklemektir. Windows XP gibi eski Windows işletim sistemlerinde, ntoskrnl.exe dosyasının yüklenmesi, aynı zamanda önyükleme yöneticisi olarak da hizmet veren NTLDR tarafından yapılır.

Winload.exe bir virüs mü?

Steven Puetzer / Getty Images
Şimdiye kadar sahip olduklarınızı okuduktan sonra net olmasını umuyoruz: hayır, winload.exe bir virüs değil. Ne yazık ki, aksini söyleyen pek çok bilgi bulacaksınız. Örneğin, bazı virüsten koruma web siteleri ve diğer “dosya bilgileri” siteleri, winload.exe’yi bir kötü amaçlı yazılım türü olarak işaretler ve hatta dosyanın gerekli olmadığını ve kaldırılabileceğini söyleyecek kadar ileri gidebilir, ancak bu yalnızca kısmen doğru. “Winload.exe” adlı bir dosyanın kötü amaçlı olabilecek virüslü bir dosya olabileceği doğru olsa da, dosyanın bilgisayarınızda nerede bulunduğunu anlamak önemlidir, böylece gerçek dosya ile muhtemelen kötü niyetli bir kopya arasında ayrım yapabilirsiniz. . Windows Önyükleme Yükleyicisi olan winload.exe dosyasının konumu (bu makalede bahsettiğimiz dosya) C: Windows System32 Klasör. Bu hiçbir zaman değişmeyecek ve hangi Windows sürümünü kullanıyor olursanız olun aynıdır. Bir “winload.exe” dosyası başka herhangi bir yerde bulunursa ve bir virüsten koruma programı tarafından kötü amaçlı olarak işaretlenirse, güvenli olmayabilir. Bu durumda, gerçek bir önyükleme dosyası olmadığı için kaldırılmasında sorun yoktur.

Winload.exe İlgili Hatalar

Winload.exe bozulmuşsa veya bir şekilde silinmişse, Windows muhtemelen gerektiği gibi çalışmaz ve bir hata mesajı görüntüleyebilir. Daha sık karşılaşılan winload.exe hata mesajlarından bazıları şunlardır: Windows başlatılamadı. Bunun nedeni yeni bir donanım veya yazılım değişikliği olabilir

winload.exe eksik veya bozuk

” Windows System32 winload.exe”
dijital imzası nedeniyle güvenilemez

Durum 0xc0000428

İnternetten bir kopyasını indirerek eksik veya bozuk bir winload.exe dosyasını onarmaya çalışmayın! Çevrimiçi bulduğunuz kopya, aradığınız dosya gibi görünen kötü amaçlı yazılım olabilir. Ayrıca, çevrimiçi olarak bir kopyasını alsanız bile, orijinal winload.exe dosyası (C: Windows System32’de) yazmaya karşı korumalıdır, bu nedenle yine de kolayca değiştirilemez. Yukarıdaki hatalardan birini aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey, tüm bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı kontrol etmektir. Ancak, geleneksel bir antivirüs programı kullanmak yerine, içeride Windows, ücretsiz önyüklenebilir antivirüs araçlarını kullanın. Winload.exe sorununun kötü amaçlı yazılımdan kaynaklandığını varsayarsak, bu sorununuz için gerçekten basit bir düzeltme olabilir. Bir virüs taraması işe yaramazsa, yeni bir bölüm önyükleme sektörü yazmayı ve winload.exe’yi içeren tüm bozuk girişleri düzeltmesi gereken Önyükleme Yapılandırma Verileri (BCD) deposunu yeniden oluşturmayı deneyin. Bu çözümler Windows 10 ve Windows 8’de Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri ile ve Windows 7 ve Windows Vista’da Sistem Kurtarma Seçenekleri ile yapılabilir. Winload.exe hatasını düzeltmek için deneyebileceğiniz başka bir şey, eksik veya bozuk sistem dosyasını değiştirmesi gereken sfc / scannow çalıştırıyor. Windows dışından sfc (Sistem Dosyası Denetleyicisi) komutunu kullanma konusunda bir izlenecek yol için bu bağlantıyı izleyin, muhtemelen bu durumda onu nasıl kullanmanız gerektiğidir. Yukarıdaki hatalarla ilgisi olmayan başka bir winload.exe hatası şöyle olabilir: İşletim sisteminin bir bileşeninin süresi doldu. Dosya: windows system32 winload.exe

Windows, lisans sona erme tarihine ulaştıysa bu hatayı görebilirsiniz; bu, Windows’un önizleme sürümünü kullanıyorsanız gerçekleşir. Bu tür bir hatayla, bilgisayarınız muhtemelen hata mesajını göstermenin yanı sıra birkaç saatte bir otomatik olarak yeniden başlayacaktır. Böyle bir durumda, bir virüs taraması ve dosya onarımı çalıştırmak size hiçbir fayda sağlamaz – etkinleştirme işleminin normal şekilde tamamlanabilmesi için çalışan bir ürün anahtarına sahip tam ve geçerli bir Windows sürümü yüklemeniz gerekir.

Winload.exe hakkında daha fazla bilgi

BOOTMGR başlayacak winresume.exe Bilgisayar hazırda bekletme modundaysa winload.exe yerine. winresume.exe, winload.exe ile aynı klasörde bulunur. Winload.exe dosyasının kopyaları C: Windows alt klasörlerinde bulunabilir. Çizme ve WinSxSve belki diğerleri. UEFI tabanlı sistemler altında winload.exe olarak adlandırılır winload.efive aynı system32 klasöründe bulunabilir. EFI uzantısı yalnızca UEFI sabit yazılımında bulunan önyükleme yöneticisi için yürütülebilir.