Skip to content

Winsock.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

25 de Mayıs de 2021

Winsock.dll hataları, winsock DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, winsock.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım arızasını gösterebilir. Winsock.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Winsock.dll Hataları

Bilgisayarınızda winsock.dll hatalarının görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. Winsock.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları şunlardır:

 • Winsock.dll Bulunamadı
 • Winsock.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • Bulunamadı [PATH] winsock.dll
 • Winsock.dll dosyası eksik.
 • Başlayamaz [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: winsock.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar.

Winsock.dll dosyası, Windows yazılımının ağa erişmesine izin verir, bu nedenle belirli ağ programlarını kullanırken veya yüklerken winsock DLL hatalarının görülmesi yaygındır. Windows başladığında veya kapandığında veya hatta bir Windows yüklemesi sırasında winsock.dll hatalarıyla da karşılaşabilirsiniz. Winsock.dll 16 bitlik bir DLL dosyası olduğundan, bu DLL hataları büyük olasılıkla yalnızca gerçekten eski uygulamalar veya Windows’un eski sürümleri kullanılırken görülür. Winsock.dll hatasının bağlamı, sorunu çözerken yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır.

Winsock.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Winsock.dll dosyasını “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Winsock.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, bu kopyayı orijinal, yasal kaynağından edinmeniz en iyisidir. Winsock.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. Winsock.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusundan geri yükleyin. “Eksik” bir winsock.dll dosyasının olası en kolay nedeni, yanlışlıkla silmiş olmanızdır. Winsock.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, winsock.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz. Winsock.dll’nin silinmiş bir kopyasını bir dosya ile kurtarma kurtarma programı, yalnızca dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm sisteminizde bir virüs / kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı winsock.dll hataları, bilgisayarınıza DLL dosyasına zarar veren bir virüs ya da başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Hatta gördüğünüz winsock.dll hatasının, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

 3. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. Winsock.dll hatasının önemli bir dosyada veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 4. Winsock.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Winsock.dll DLL hatası belirli bir programı kullandığınızda ortaya çıkarsa, programı yeniden yüklemek dosyanın yerini almalıdır. Bu, özellikle program gerçekten eskiyse ve var olmayan bir DLL dosyasına erişmeye çalışıyorsa geçerlidir. Programın daha yeni sürümleri güncellenmiş bir Winsock DLL dosyası kullanabilir ve bu nedenle yeni bir kopyanın indirilip yüklenmesi winsock.dll hatasını ortadan kaldıracaktır. Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Winsock.dll dosyasını sağlayan programı yeniden yüklemek veya programı eski winsock.dll dosyasına ihtiyaç duymayan daha yeni bir sürüme güncellemek, bu DLL hatası için olası bir çözümdür.

 5. Winsock.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3B video oyunu oynarken “winsock.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. Winsock.dll dosyası, video kartları — bu sadece bir örnekti. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorun gidermektir.

 6. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra winsock.dll hataları başlarsa, sürücüyü daha önce yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 7. Winsock.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc / scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın. Bu DLL dosyası, Windows’un bazı sürümlerinde Microsoft tarafından sağlandığından, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı dosyayı geri yüklemelidir.

 8. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının yerine geçer veya bazılarını günceller. Winsock.dll dosyası, bu güncellemelerden birine eklenebilir.

 9. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorun giderme işlemlerinin çoğunu son adıma bıraktık, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit sürücüsünü test etmek kolaydır ve başarısız olduklarında winsock.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, en kısa sürede belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.

 10. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bağımsız winsock.dll dosyası sorun giderme önerisi başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışan sürümlerine geri yüklemelidir.

 11. Kayıt defterindeki winsock.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyici kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz winsock.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren öneririz. Bu seçeneği, bir sonraki yıkıcı adımdan önce “son çare” girişimi olarak buraya ekledik.

 12. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri winsock.dll hatasını düzeltmezse, bir sonraki eyleminiz bu olmalıdır.Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önce bir sorun giderme adımını kullanarak winsock.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir winsock.dll hatası devam ederse bir donanım sorununu giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.

Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Bu sorunu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, bkz. Bilgisayarımı Nasıl Düzeltebilirim? destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için. Winsock.dll dosyası wsock32.dll dosyasından farklıdır. İkinci dosyada bir hata görüyorsanız, netsh Winsock sıfırlamayı deneyin.