Skip to content

Winusb.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Onarılır

30 de Mayıs de 2021

Winusb.dll hataları, winusb DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Winusb.dll dosyası, Microsoft’un genel WinUSB sürücüsünün bir parçasıdır. Bazı durumlarda, winusb.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım arızasını gösterebilir. Winusb.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Winusb.dll Hataları

Sorunun nedenine bağlı olarak winusb.dll hata mesajlarının ifade edilmesinin birkaç yolu vardır. İşte bazı yaygın winusb.dll hataları.

 • Winusb.dll Bulunamadı
 • winusb.dll dosyası eksik
 • Winusb.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir
 • Bulunamadı [PATH]winusb.dll
 • başlatılamıyor [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: winusb.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar

Winusb.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya kurarken, Windows başlatıldığında veya kapatıldığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir. winusb.dll hatasının hangi noktada ortaya çıktığını belirtmek, sorun giderme sırasında yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır.

Winusb.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Bu DLL indirme sitelerinden birinden winusb.dll indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. winusb.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından almanız en iyisidir. winusb.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. winusb.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyin. “Eksik” bir winusb.dll dosyasının olası en kolay nedeni, onu yanlışlıkla silmiş olmanızdır. Winusb.dll’yi yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız ancak Geri Dönüşüm Kutusu’nu zaten boşaltmışsanız, ücretsiz bir dosya kurtarma programı ile winusb.dll’yi kurtarabilirsiniz. Winusb.dll dosyasının silinmiş bir kopyasını bir dosya kurtarma programıyla kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz silmiş olduğunuzdan ve bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Tüm bilgisayarınızı virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın. Bazı winusb.dll hataları, bilgisayarınıza DLL dosyasına zarar veren bir tür kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilgili olabilir. Gördüğünüz winusb.dll hatası, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olabilir.

 3. winusb.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc/scannow komutunu yürütün. Neyse ki, winusb.dll dosyası Microsoft tarafından en azından bazı Windows sürümlerinde sağlanır, bu nedenle Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı (sfc komutu) dosyayı geri yüklemelidir. Bu, eksik veya bulunamayan bir winusb.dll hatasının en olası çözümüdür. Lütfen bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmadığından emin olduktan sonra bu adımı tamamlamak için elinizden gelen her türlü çabayı gösterin.

 4. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. winusb.dll hatasının önemli bir dosya veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız ve Sistem Dosyası Denetleyicisi yardımcı olmadıysa, bir Sistem Geri Yükleme sorunu çözmelidir.

 5. winusb.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda winusb.dll DLL hatası oluşursa, programı yeniden yüklemek dosyayı değiştirmelidir. Bu adım en çok Microsoft tarafından sağlanmayan DLL dosyalarını değiştirmek için kullanışlıdır, ancak bu program aynı zamanda dosyanın bir kopyasını da sağlarsa ve önceki sorun giderme fikirleri başarılı olmazsa winusb.dll sorununuzda yardımcı olabilir.

 6. Winusb.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, belirli bir USB aygıtını kullanmayı denediğinizde “winusb.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, USB sürücülerini güncellemeyi deneyin.

 7. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra winusb.dll hataları başlarsa, sürücüyü önceden yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 8. Mevcut Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer düzeltme ekleri, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının bazılarını değiştirir veya günceller. winusb.dll dosyası bu güncellemelerden birine dahil edilebilir.

 9. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki ayrı winusb.dll dosyası sorun giderme önerileri başarısız olursa, bir Yenileme, Başlangıç ​​Onarma veya Onarım Kurulumu (Windows sürümünüze bağlı olarak) gerçekleştirmek tüm Windows DLL dosyalarını çalışan sürümlerine geri yüklemelidir.

 10. Kayıt defterindeki winusb.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz winusb.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz. Yardımcı olabileceği ihtimaline karşı seçeneği buraya ekledik, bu durumda daha zor testlerden ve aşağıdaki son çare seçeneklerinden kaçınabilirsiniz.

 11. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorunlarını gidermenin çoğunu son adıma bıraktım, ancak bilgisayarınızın belleği ve sabit sürücüsünün test edilmesi nispeten kolaydır ve başarısız olduklarında winusb.dll hatalarına neden olma olasılığı en yüksek olan bileşenlerdir. Donanım testlerinizin herhangi birinde başarısız olursa, belleği veya sabit sürücüyü mümkün olan en kısa sürede değiştirin.

 12. Temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirin. Temiz bir kurulum her şeyi silecek ve yeni bir Windows kopyası yükleyecektir. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri winusb.dll hatasını düzeltmezse, sonraki adımınız bu olmalıdır. Açık olmak gerekirse, Windows’un yüklü olduğu sürücüdeki tüm veriler temiz bir yükleme sırasında silinecektir, bu nedenle mümkünse önemli dosyaları yedeklediğinizden emin olun. Açıkçası, temiz bir kurulum yapmadan önce, bundan önceki bir sorun giderme adımını kullanarak winusb.dll hatasını düzeltmek için her türlü girişimi yaptığınızdan emin olun.

 13. Herhangi bir winusb.dll hatası devam ederse, bilinmeyen bir donanım sorununu giderin. Temiz bir Windows yüklemesi, sorun gidermenin yazılım tarafında yeni bir başlangıçtır. Ne yazık ki, bu işe yaramadıysa, DLL sorununuz donanımla ilgili olmalıdır.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu DLL sorununu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, Bilgisayarımı Nasıl Onarırım? bölümüne bakın. destek seçeneklerinizin tam listesi ve onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım hizmeti seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.