Skip to content

Wlanapi.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

13 de Mayıs de 2021

Wlanapi.dll hataları, wlanapi DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, wlanapi.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım arızasını gösterebilir. Wlanapi.dll hata mesajı, dosyayı Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi birinde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir; Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows Server 2012 ve Windows 2000.

Wlanapi.dll Hataları

Bilgisayarınızda wlanapi.dll hatalarının görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. İşte wlanapi.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yöntemlerden bazıları.

 • Wlanapi.dll Bulunamadı
 • Wlanapi.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir
 • Bulunamadı [PATH] wlanapi.dll
 • Wlanapi.dll dosyası eksik.
 • Başlayamaz [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: wlanapi.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar.
 • yordam giriş noktası, wlanapi.dll dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı.

Wlanapi.dll hatasının bağlamı, sorunu çözerken yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır. Wlanapi.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya yüklerken, Windows başladığında veya kapandığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir. Ancak, Kablosuz LAN hizmetinin Windows’un bazı sürümlerinde düzgün çalışması için wlanapi.dll dosyası gerekli olduğundan, daha çok bir kablosuz aygıt kullanmaya çalışırken veya bu hizmete erişmesi gereken bir program yüklerken görülür.

Wlanapi.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Wlanapi.dll dosyasını “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Wlanapi.dll dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız varsa, en iyisi orijinal, yasal kaynağından edinmenizdir. Wlanapi.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. Wlanapi.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusundan geri yükleyin. “Eksik” bir wlanapi.dll dosyasının olası en kolay nedeni, yanlışlıkla silmiş olmanızdır. Yanlışlıkla wlanapi.dll dosyasını sildiğinizden şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, wlanapi.dll dosyasını ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz. Bir dosya kurtarma programıyla wlanapi.dll’nin silinmiş bir kopyasını kurtarmak, yalnızca dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Windows Server işletim sistemi kullanıyorsanız Kablosuz LAN hizmetini kurun. İşlem, Windows sürümleri arasında biraz farklıdır, ancak genel fikir Sunucu Yöneticisi’ni açmak ve ardından adı verilen özelliği / rolü eklemektir. Kablosuz LAN Hizmeti.

 3. Wlanapi.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Wlanapi.dll DLL hatası belirli bir programı kullandığınızda ortaya çıkarsa, programı yeniden yüklemek dosyanın yerini almalıdır.

 4. Wlanapi.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir kablosuz aygıtı kullanmaya çalışırken bir “wlanapi.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, ağ kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. İlk önce o ağ sürücüsüne bağlı olabilecek herhangi bir programı tamamen kaldırmak akıllıca bir karar olabilir. Örneğin, ağ sürücüsünün ilk taşıyıcısı olan bir kablosuz programınız yüklüyse, tüm programı silmek için ücretsiz bir kaldırma programı kullanın ve ardından sürücüyü güncellemeyi deneyin. Bu adımı tamamlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse, wlanapi.dll dosyasını kullanan programı yeniden yüklemek, bu DLL hatası için olası bir çözümdür.

 5. Tüm sisteminizde bir virüs / kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı wlanapi.dll hataları, bilgisayarınıza DLL dosyasına zarar veren bir virüs ya da başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Hatta gördüğünüz wlanapi.dll hatası, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olabilir.

 6. Son sistem değişikliklerini geri almak için Sistem Geri Yükleme’yi kullanın. Wlanapi.dll hatasının önemli bir dosyada veya yapılandırmada yapılan bir değişiklikten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, Sistem Geri Yükleme sorunu çözebilir.

 7. Wlanapi.dll dosyasının eksik veya bozuk bir kopyasını değiştirmek için sfc / scannow Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırın. Bu DLL dosyası Microsoft tarafından sağlandığından, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı dosyayı geri yüklemelidir.

 8. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra wlanapi.dll hataları başlarsa, sürücüyü daha önce yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 9. Mevcut tüm Windows güncellemelerini yükleyin. Birçok hizmet paketi ve diğer yamalar, bilgisayarınızdaki yüzlerce Microsoft dağıtılmış DLL dosyasının yerine geçer veya bazılarını günceller. Wlanapi.dll dosyası, bu güncellemelerden birine eklenebilir.

 10. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorun giderme işlemlerinin çoğunu son adıma bıraktık, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit sürücüsünü test etmek kolaydır ve başarısız olduklarında wlanapi.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, en kısa sürede belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.

 11. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bağımsız wlanapi.dll dosyası sorun giderme önerisi başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışan sürümlerine geri yüklemelidir.

 12. Kayıt defterindeki wlanapi.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyicisi kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz wlanapi.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Nadiren kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını öneririz. Bu seçeneği, bir sonraki yıkıcı adımdan önce “son çare” girişimi olarak buraya ekledik.

 13. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Temiz bir Windows kurulumu, sabit sürücüdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri wlanapi.dll hatasını düzeltmezse, bu bir sonraki hareket tarzınız olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önce bir sorun giderme adımını kullanarak wlanapi.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 14. Herhangi bir wlanapi.dll hatası devam ederse bir donanım sorununu giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.

Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Bu sorunu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, bkz. Bilgisayarımı Nasıl Düzeltebilirim? destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.