Skip to content

WLMP Dosyası Nedir?

5 de Haziran de 2021

WLMP dosya uzantısına sahip bir dosya, Microsoft’un Windows Movie Maker programı tarafından oluşturulan bir Windows Live Movie Maker Project dosyasıdır (eski sürümler Windows olarak adlandırılır). Canlı Film yapıcı). WLMP dosyaları, Windows Movie Maker’ın depolaması gerekebilecek projeyle ilgili tüm materyalleri depolar, ancak tüm gerçek medya dosyalarını saklamaz. Bir WLMP dosyası, slayt gösterisi veya filmle ilgili efektler, müzik ve geçişler içerebilir, ancak yalnızca Referanslar videolar ve fotoğraflar. Windows Live Movie Maker’ın eski sürümleri, proje dosyaları için .MSWMM dosya uzantısını kullanır.

WLMP Dosyası Nasıl Açılır

WLMP dosyaları, Windows Live Essentials paketinin bir parçası olan Windows Live Movie Maker tarafından oluşturulur ve onunla açılır. Bu program paketi daha sonra Windows Essentials ile değiştirildi, böylece video programının adı Windows Movie Maker olarak değiştirildi. Ancak, Windows Essentials durduruldu ve Ocak 2017’den beri Microsoft’un web sitesinde mevcut değil. Ancak yine de Windows Essentials 2012’yi MajorGeeks’ten ve CNET gibi diğer sitelerden indirebilirsiniz; daha geniş bir uygulama paketinin parçası olarak Windows Movie Maker’ı içerir. Windows 10 üzerinden Windows Vista ile çalışır. Windows Essentials’ın diğer bileşenlerini yüklemek istemiyorsanız özel bir yükleme seçtiğinizden emin olun. Windows Movie Maker’ın yalnızca MSWMM dosyalarını kabul eden eski bir sürümüne sahipseniz, yukarıdaki bağlantıdan güncellenmiş sürümü indirmeniz yeterlidir. Windows Movie Maker’ın son sürümü hem WLMP hem de MSWMM dosyalarını açabilir.

WLMP Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Windows Movie Maker ile projenin videosunu WMV veya MP4’e aktarabilirsiniz. Dosya > Filmi Kaydet Menü. Kullan Dosya > Film yayınla menüsünden videoyu doğrudan Flickr, YouTube, Facebook, OneDrive, vb.’de yayınlamanız gerekiyorsa. WLMP dosyasını nihai olarak hangi cihazda kullanmak istediğinizi biliyorsanız, onu şuradan seçebilirsiniz. Filmi Kaydet Böylece Movie Maker, o cihaza uyacak bir video yapmak için dışa aktarma ayarlarını otomatik olarak yapacaktır. Örneğin, videonuzun özellikle o cihazda kullanılacağını biliyorsanız Apple iPhone, Android (1080p) veya başka bir şey seçin. Windows Movie Maker projeniz MP4 veya WMV’ye dönüştürüldükten sonra, dosyayı MOV veya AVI gibi başka bir video formatına kaydetmek için başka bir video dosyası dönüştürücü aracına koyabilirsiniz. Bu bağlantı aracılığıyla, her ikisi de çok çeşitli dışa aktarma formatlarını destekleyen hem çevrimdışı hem de çevrimiçi video dosyası dönüştürücüler bulunur. Freemake Video Converter gibi bazı video dönüştürücüler, videoyu doğrudan bir diske veya bir ISO dosyasına yazmanıza bile izin verir.

Dosyanız Hala Açılmıyor mu?

Dosyayı açamıyorsanız kontrol etmeniz gereken ilk şey, gerçekten “WLMP” sonekiyle bitip bitmediğini görmek. Bazı dosya uzantıları, hiçbir ortak noktaları olmamasına ve aynı programlarla açılamamasına rağmen benzer görünürler. Örneğin, Kablosuz İşaretleme Dili dosyaları olan WML dosyaları, WLMP’ye çok benzeyen ancak Windows Movie Maker ile açamayan bir dosya uzantısı kullanır. Aynı notta, WLMP dosyaları bir WML dosya açıcı ile çalışmayacaktır. Başka bir örnek, dosyalarının sonuna WMP uzantısı eklenmiş olan Windows Media Photo dosya biçimidir. Bu tür dosyalar, Windows Essentials’ın bir parçası olan Fotoğraf Galerisi programı da dahil olmak üzere resim görüntüleyicilerle açılır. Ancak, WLMP dosyalarıyla aynı şekilde açılmaz. LMP, WLMP dosyalarının yazımına çok benzeyen bir dosya uzantısının son örneğidir. Aslında bir LMP dosyanız varsa, bu, Quake oyun motorları bağlamında geliştirilen oyunlarla kullanılan bir Quake Engine Lump dosyasıdır. Anlayabileceğiniz gibi, dosyanızın sahip olduğu son ekin farkında olmalısınız çünkü dosyanın hangi formatta olduğunu anlamanın en kolay yolu budur. Bir WLMP dosyanız yoksa, sahip olduğunuz dosya uzantısını araştırın, böylece hangi programların açtığını, düzenlediğini veya dönüştürdüğünü bulabilirsiniz.