Skip to content

Wnaspi32.dll Bulunamadı veya Eksik Hataları Nasıl Düzeltilir

17 de Mayıs de 2021

Wnaspi32.dll hataları, wnaspi32 DLL dosyasının kaldırılmasına veya bozulmasına neden olan durumlardan kaynaklanır. Bazı durumlarda, wnaspi32.dll hataları bir kayıt defteri sorununu, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sorununu veya hatta bir donanım arızasını gösterebilir. Wnaspi32.dll hata mesajı, dosyayı Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahil olmak üzere Microsoft’un herhangi bir işletim sisteminde kullanabilecek herhangi bir program veya sistem için geçerli olabilir.

Wnaspi32.dll Hataları

Bilgisayarınızda wnaspi32.dll hatalarının görünmesinin birkaç farklı yolu vardır. Wnaspi32.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan bazıları şunlardır:

 • Wnaspi32.dll Bulunamadı
 • Wnaspi32.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamayı yeniden yüklemek bu problemi çözebilir.
 • Bulunamadı [PATH] wnaspi32.dll
 • Wnaspi32.dll dosyası eksik.
 • Başlayamaz [APPLICATION]. Gerekli bir bileşen eksik: wnaspi32.dll. Lütfen yükle [APPLICATION] tekrar.
 • Wnaspi32.dll sürücüsü yüklenemedi

Wnaspi32.dll hatasının bağlamı, sorunu çözerken yardımcı olacak önemli bir bilgi parçasıdır. Wnaspi32.dll hata mesajları, belirli programları kullanırken veya yüklerken, Windows başladığında veya kapandığında veya hatta bir Windows kurulumu sırasında görünebilir. Ancak çoğu kullanıcı, örneğin bir diske ses yazan veya DVD videoları oynatan bir program gibi ortam dosyalarıyla çalışan bir yazılım programıyla uğraşırken wnaspi32.dll hatasını görür.

Wnaspi32.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Wnaspi32.dll dosyasını “DLL indirme” web sitesinden indirmeyin. Bir DLL dosyasını indirmenin kötü bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Wnaspi32.dll’nin bir kopyasına ihtiyacınız varsa, onu orijinal, yasal kaynağından elde etmek en iyisidir. Wnaspi32.dll hatası nedeniyle Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız, aşağıdaki adımlardan herhangi birini tamamlamak için Windows’u Güvenli Modda başlatın.

 1. Wnaspi32.dll dosyasını Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyin. “Eksik” bir wnaspi32.dll dosyasının olası en kolay nedeni, yanlışlıkla silmiş olmanızdır. Wnaspi32.dll dosyasını yanlışlıkla sildiğinizden şüpheleniyorsanız, ancak Geri Dönüşüm Kutusunu zaten boşalttıysanız, wnaspi32.dll’yi ücretsiz bir dosya kurtarma programıyla kurtarabilirsiniz. Bir dosya kurtarma programı ile wnaspi32.dll’nin silinmiş bir kopyasını kurtarmak, ancak dosyayı kendiniz sildiğinizden ve siz bunu yapmadan önce düzgün çalıştığından eminseniz akıllıca bir fikirdir.

 2. Wnaspi32.dll dosyasını kullanan programı yeniden yükleyin. Belirli bir programı kullandığınızda wnaspi32.dll DLL hatası oluşursa, programı yeniden yüklemek dosyanın yerini almalıdır. Örneğin, Any Video Converter, RCA easyRip, CDex ve Nero uygulamaları wnaspi32.dll dosyasını kullandığından, bu programlardan birini kullanırken bu DLL hata mesajını görüyorsanız yeni bir kopya yükleyebilirsiniz. Bu uygulamalardan birini kullanmıyor olsanız bile, wnaspi32.dll dosyasını bilgisayarınıza koymak için bir tane yüklemek yapmanız gereken tek şey olabilir. Daha sonra DLL dosyasını, DLL hatasının dosyanın eksik olduğunu söylediği klasör gibi, ihtiyacınız olabilecek başka herhangi bir yere kopyalayabilirsiniz.

 3. Tüm sisteminizde bir virüs / kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Bazı wnaspi32.dll hataları, bilgisayarınıza DLL dosyasına zarar veren bir virüs ya da başka bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasıyla ilişkili olabilir. Hatta gördüğünüz wnaspi32.dll hatasının, dosya gibi görünen düşmanca bir programla ilgili olması bile mümkündür.

 4. Wnaspi32.dll ile ilgili olabilecek donanım aygıtlarının sürücülerini güncelleyin. Örneğin, bir 3B video oyunu oynarken “wnaspi32.dll dosyası eksik” hatası alıyorsanız, ekran kartınızın sürücülerini güncellemeyi deneyin. Wnaspi32.dll dosyası video kartlarıyla ilgili olabilir veya olmayabilir — bu sadece bir örnektir. Buradaki anahtar, hatanın içeriğine çok dikkat etmek ve buna göre sorunu gidermektir.

 5. Belirli bir donanım aygıtının sürücüsünü güncelledikten sonra wnaspi32.dll hataları başlarsa, sürücüyü daha önce yüklenmiş bir sürüme geri alın.

 6. Belleğinizi test edin ve ardından sabit sürücünüzü test edin. Donanım sorun giderme işlemlerinin çoğunu son adıma bıraktım, ancak bilgisayarınızın belleğini ve sabit sürücüsünü test etmek kolaydır ve başarısız olduklarında wnaspi32.dll hatalarına neden olabilecek en olası bileşenlerdir. Donanım testlerinizden herhangi birinde başarısız olursa, en kısa sürede belleği değiştirin veya sabit sürücüyü değiştirin.

 7. Windows kurulumunuzu onarın. Yukarıdaki bağımsız wnaspi32.dll dosyası sorun giderme önerisi başarısız olursa, bir başlangıç ​​onarımı veya onarım yüklemesi gerçekleştirmek, tüm Windows DLL dosyalarını çalışma sürümlerine geri yüklemelidir.

 8. Kayıt defterindeki wnaspi32.dll ile ilgili sorunları onarmak için ücretsiz bir kayıt defteri temizleyici kullanın. Ücretsiz bir kayıt defteri temizleme programı, DLL hatasına neden olabilecek geçersiz wnaspi32.dll kayıt defteri girdilerini kaldırarak yardımcı olabilir. Kayıt defteri temizleyicilerinin kullanılmasını nadiren tavsiye ederiz, ancak bu seçeneği, bir sonraki yıkıcı adımdan önce “son çare” denemesi olarak buraya ekledik.

 9. Temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirin. Temiz bir Windows yüklemesi, sabit sürücüdeki her şeyi siler ve yeni bir Windows kopyası yükler. Yukarıdaki adımlardan hiçbiri wnaspi32.dll hatasını düzeltmezse, bu bir sonraki hareket tarzınız olmalıdır. Temiz bir kurulum sırasında sabit sürücünüzdeki tüm bilgiler silinecektir. Bundan önce bir sorun giderme adımını kullanarak wnaspi32.dll hatasını düzeltmek için mümkün olan en iyi girişimi yaptığınızdan emin olun.

 10. Herhangi bir wnaspi32.dll hatası devam ederse bir donanım sorununu giderin. Temiz bir Windows yüklemesinden sonra, DLL sorununuz yalnızca donanımla ilgili olabilir.

Daha Fazla Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Bu sorunu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, bkz. Bilgisayarımı Nasıl Düzeltebilirim? destek seçeneklerinizin tam listesi, ayrıca onarım maliyetlerini hesaplamak, dosyalarınızı çıkarmak, bir onarım servisi seçmek ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.