Skip to content

WOFF (Web Açık Yazı Tipi Biçimi) nedir?

6 de Mayıs de 2021

Web Açık Yazı Tipi Biçimi (WOFF), Mozilla tarafından geliştirilen web yazı tipleri için bir dosya biçimidir. Bir WOFF dosyası, sıkıştırılmış TTF ve OTF dosyalarının yanı sıra lisans bilgileri ve diğer meta verileri içerebilir. İşte WOFF hakkında bilmeniz gerekenler. Bu makaledeki bilgiler WOFF ve WOFF2 dosyaları için geçerlidir.

WOFF Dosyası Nedir?

ZIP dosyalarına benzer şekilde, WOFF dosyaları diğer dosyalar, özellikle TrueType Yazı Tipi (TTF) ve OpenType Yazı Tipi (OTF) dosyaları için kapsayıcı görevi görür. Bu tür dosyalar, web tasarımcılarına yazı tiplerini çoğu bilgisayarda bulunan standart karakterlerin dışında kullanma yeteneği verir. WOFF’un yerini WOFF2 formatı almıştır. WOFF2, orijinal dosya boyutunu yüzde 30 daha da azaltan daha da iyi sıkıştırma algoritmaları sunar. Bu nedenle, WOFF2 dosyaları daha az bant genişliği kullanır ve daha da hızlı yüklenir. WOFF dosyaları .woff, WOFF2 dosyaları .woff2 uzantısına sahiptir.

WOFF Dosyaları Nasıl Çalışır?

Hemen hemen tüm web sayfaları, ekranınızdaki HTML ve diğer öğelerin düzenini tanımlamak için Basamaklı Stil Sayfaları (CSS) kullanır. Örneğin, geliştiriciler, kullanıcının bilgisayarında zaten yüklü olan yazı tiplerine başvurarak web yazı tiplerini değiştirmek için CCS’yi kullanabilir. Bununla birlikte, bilgisayarınız veya tarayıcınız bir yazı tipini desteklemiyorsa, sayfanın yazı tipi yığınının nasıl ayarlandığına bağlı olarak farklı bir yazı tipi olarak görünecek veya hiç yüklenmeyecektir. Bu sorunu önlemek için, özel yazı tipleri, diğer tüm web sayfası öğeleriyle birlikte bir sunucuya kaydedilen bir WOFF dosyasında saklanabilir. Tasarımcı daha sonra WOFF dosyasına başvurmak ve fontu tarayıcıda işlemek için @ font-face CSS özelliğini kullanabilir. Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Opera ve Safari, WOFF formatını destekler, ancak web tarayıcınızı en son sürüme güncellemeniz gerekebilir.

WOFF’un Faydaları

Web geliştiricilerinin kullanabileceği yazı tipi türlerini genişletmenin yanı sıra, WOFF dosyalarını kullanmanın çeşitli avantajları vardır. Örneğin:

  • Sıkıştırma: WOFF dosyaları sıkıştırıldığından, diğer yazı tipi dosyası türlerinden daha hızlı yüklenirler.
  • HTML ve CSS Desteği: Görüntü dosyalarının aksine, WOFF dosyaları HTML ve CSS ile stilize edilebilir.
  • SEO: WOFF yazı tipleri, arama motoru optimizasyonu (SEO) için metin resimlerinden daha iyidir.
  • Optimize edilmiş işleme: WOFF dosyaları, bağlamsal formlar ve eski stil şekiller dahil olmak üzere tipografik bilgiler içerir ve tüm cihazlarda en iyi görüntülemeye izin verir.
  • Web sitesi erişilebilirliği: WOFF dosyaları, metin yüksek sesle okunabildiği ve metin resimleri okunamadığı için siteleri daha erişilebilir hale getirir.
  • Gömme: WOFF yazı tipleri, yazı tiplerini diğer dillerden karakterlerle gömmenize izin vererek uluslararasılaştırmaya yardımcı olur.

Kendi WOFF Yazı Tiplerinizi Oluşturun

FontForge gibi yazı tipi düzenleyicileri, kendi yazı tipi kümelerinizi tasarlamanıza ve bunları WOFF dosyaları olarak dışa aktarmanıza izin verir. Ayrıca FontForge kullanarak WOFF’u TTF veya OTF dosyalarına dönüştürebilirsiniz. Yalnızca TTF veya OTF’yi destekleyen farklı bir yazı tipi düzenleyiciniz varsa, yazı tiplerini WOFF dosyalarına dönüştürmek için sfnt2woff aracını kullanabilirsiniz. Açık Yazı Tipi Kitaplığı ve Yazı Tipi Squirrel, ticari ve ticari olmayan kullanım için ücretsiz olan WOFF biçiminde yüzlerce yazı tipine sahiptir.