Skip to content

Word’de Biçimlendirme Nasıl Temizlenir

21 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Yöntem 1: Etkilenen metni seçin. Şuraya git açılır ok altında Tarzlar Kutu. Seçiniz Biçimlendirmeyi Temizle.
 • Yöntem 2: Etkilenen metni seçin. Seç Tüm Biçimlendirmeyi Temizle sağ üst köşede Yazı tipi grup Ev sekmesi.

Bu makale Word’de biçimlendirmenin Word 2019, Word 2016, Word 2013 ve Word 2010’da birkaç şekilde nasıl temizleneceğini açıklar. Biçimlendirmeyi kaldırmak için düz metin düzenleyicisi kullanma hakkında bilgiler içerir.

Tüm Biçimlendirmeyi Temizle Kullanılarak Word’de Biçimlendirme Nasıl Temizlenir

Bir Microsoft Word belgesindeki metne kalın, italik veya altı çizili gibi biçimlendirme eklemek, dosyaya vurgu ve netlik katabilir. Bununla birlikte, bu tür biçimlendirme, belgeler arasında kopyalama ve yapıştırma gibi bazı durumlarda sorunlara da neden olabilir. Yerleşik araçlarını veya düz metin düzenleyicisini kullanarak Word’deki biçimlendirmeyi temizlemenin birkaç yolu vardır. Metnin bir bölümünün veya tüm Word belgesinin biçimlendirmesini temizlemek için Stiller grubundaki Biçimlendirmeyi Temizle seçeneğini kullanın.

 1. Word’de biçimlendirmeyi kaldırmak istediğiniz metni seçin. Metnin yalnızca bir bölümünü vurgulamak için farenizi kullanın veya belgedeki herhangi bir yeri seçerek ve düğmesine basarak belgedeki tüm metni seçin. Ctrl+Bir tüm metni vurgulamak için.

 2. Seçin açılır ok Stiller menüsünü genişletmek için Stiller kutusunun sağ alt köşesinde.

  stiller açılır menüsü

 3. Seçiniz Biçimlendirmeyi Temizle. Seçili metne uygulanan herhangi bir biçimlendirme kaldırılacaktır.

  Word'de biçimlendirmeyi temizle

Tüm Biçimlendirmeyi Temizle Düğmesini Kullanarak Word’de Biçimlendirme Nasıl Temizlenir

Aynı sonuçlar, şerit üzerindeki bir kısayol düğmesi kullanılarak da elde edilebilir. Bir belgedeki metnin herhangi birinden veya tamamından biçimlendirmeyi temizleyin.

 1. Word’de biçimlendirmeyi kaldırmak istediğiniz metni seçin. Metnin yalnızca bir bölümünü vurgulamak için farenizi kullanın veya belgedeki herhangi bir yeri seçerek ve düğmesine basarak belgedeki tüm metni seçin. Ctrl+Bir tüm metni vurgulamak için.

  Bir Word belgesinde seçilen tüm metnin ekran görüntüsü

 2. Seçiniz Tüm Biçimlendirmeyi Temizle Yazı tipi grubunun sağ üst köşesinde Ev şeridin sekmesi. Önünde pembe bir lastik silgi bulunan büyük harf A harfini andırır.

  tüm biçimlendirmeyi temizle

 3. Seçili metne uygulanan herhangi bir biçimlendirme kaldırılacaktır.

Not Defteri Kullanarak Word’de Biçimlendirme Nasıl Temizlenir

Not Defteri gibi düz bir metin düzenleyicisi kullanarak herhangi bir biçimlendirmenin metnini soyun. İnternetten metin kopyalayıp yapıştırdıysanız veya Word’den bir çevrimiçi içerik yönetim sistemine metin yapıştırmak istiyorsanız bu yararlıdır.

 1. Biçimlendirmeyi temizlemek istediğiniz metnin bulunduğu belgeyi açın.

 2. “Not defteri” yazın Windows Arama kutusuna girin ve Giriş. Yeni, boş bir Not Defteri dosyası açılacaktır.

 3. Word belgesine geri dönün. Word’de biçimlendirmeyi kaldırmak istediğiniz metni seçin. Metnin yalnızca bir bölümünü vurgulamak için farenizi kullanın veya belgedeki herhangi bir yeri seçerek ve düğmesine basarak belgedeki tüm metni seçin. Ctrl+Bir hepsini vurgulamak için.

  Bir Word belgesindeki seçili metnin ekran görüntüsü

 4. Basın Ctrl+C vurgulanan metni kopyalamak için. Alternatif olarak, seçin Kopyala Evin Pano grubunda sekmesi.

 5. Not Defteri dosyasına geri dönün. Pencerenin içinde herhangi bir yeri seçin ve Ctrl+V Word’den kopyalanan metni yapıştırmak için. Alternatif olarak, seçin Düzenle > Yapıştırmak.

  not defterine yapıştır

 6. Not Defteri dosyasında düz metni seçmek için fareyi kullanın. Basın Ctrl+C veya seçin Düzenle > Kopyala metni kopyalamak için. Word’e veya kullanmak istediğiniz herhangi bir yere geri yapıştırın.