Skip to content

Word’de Kenar Boşlukları Nasıl Değiştirilir

18 de Nisan de 2021

Tüm belgeler, metin ile sayfanın kenarı arasındaki Word’ün varsayılan bir inçlik kenar boşluğuna sığmaz. Word belgelerinizdeki kenar boşluklarını değiştirmek için, farklı boyutta bir kenar boşluğu uygulamayı kolaylaştıran önceden tanımlanmış kenar boşluklarından ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde ayarlanabilen özelleştirilmiş kenar boşluklarına kadar birkaç seçenekten birini kullanın. Bu yönergeler şu anda desteklenen tüm Word ve Mac için Word masaüstü sürümleriyle çalışır, Word Online ise sınırlı kenar boşluğu özellikleri sunar.

Word’de Kenar Boşluklarını Hızla Değiştirin

Belgenizdeki kenar boşluklarını küçültmek veya büyütmek için Word’ün Dar, Orta veya Geniş kenar boşluklarını kullanın. Belgenizi kağıdın her iki tarafına yazdırmak ve üç halkalı ciltleyiciye koymak için Ayna kenar boşluğu ayarını kullanın. Word Online’da yansıtma kenar boşlukları ayarlanamaz. Ancak, Word Online’da ayna kenar boşlukları olan bir belgeyi görüntülerseniz, ayna kenar boşlukları korunur.

Önceden tanımlanmış bir kenar boşluğu uygulamak için, Yerleşim > Kenar boşlukları ve kullanmak istediğiniz önceden tanımlanmış kenar boşluğunu seçin. Word Online, Word 2010 ve Word 2007’de, Düzen sekmesi Sayfa Düzeni olarak etiketlenmiştir. Kenar boşluklarını değiştirme adımları aynı kalır.

Word’de Kenar Boşluklarını Ayarlamak için Cetveli Kullanın

Word menüsünün altında görüntülenen yatay cetvel, belgenizdeki kenar boşluklarını değiştirmenin başka bir yolunu sağlar. Başlamadan önce cetveli görüntüleyin. Cetvel belgenizin üzerinde görüntülenmiyorsa, Görünüm ve yanına bir onay işareti koyun Cetvel cetveli görüntülemek için. Ayrıca Baskı görünümünde çalışmanız gerekecektir. Seçiniz Görünüm > Baskı düzeni Belgeyi baskı görünümünde görüntülemek için. Cetvel, Word Online’da kullanılamaz.

Sol ve sağ kenar boşluklarının nerede bulunacağını gösteren Word cetveli

Cetveli kullanarak kenar boşluklarını şu şekilde değiştirebilirsiniz:

 • Sol kenar boşluğunu değiştirin: İmleci, çift başlı oka dönüşene kadar sol girintilerin üzerine yerleştirin. Kenar boşluğunu genişletmek için sağa, daraltmak için sola sürükleyin.
 • Sağ kenar boşluğunu değiştirin: Çift başlı oka dönüşene kadar imleci sağ girintinin üzerine yerleştirin. Kenar boşluğunu genişletmek için sola, daraltmak için sağa sürükleyin.

Özel Kenar Boşlukları Oluşturun

Bir belge için belirli bir boyut kenar boşluğuna ihtiyacınız olduğunda, özel ayarları kullanın.

Sayfa Yapısı seçeneklerinde kenar boşluklarının nerede değiştirileceğini gösteren resim

Özel bir kenar boşluğu boyutunu nasıl belirleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Seçiniz Yerleşim > Kenar boşlukları > Özel Kenar Boşlukları.
 2. İçin boyutunu değiştirin Üst, Alt, Ayrıldı, ve Sağ kenar boşlukları.
 3. Seçiniz Varsayılan olarak ayarla Yeni kenar boşluğu ayarlarını mevcut şablon için varsayılan olarak ayarlamak için. Bu kenar boşluğu ayarı, o şablonu temel alarak oluşturduğunuz her yeni belgede kullanılacaktır. Bu özellik Word Online’da kullanılamaz.
 4. Seçiniz TAMAM MI bitirdiğinde.

Cilt Payı Kenar Boşlukları Oluşturun

Ciltlenecek belgeler, ciltleme için fazladan kenar boşluğuna ihtiyaç duyar. Bu cilt payı kenar boşluğu, bağlamanın metnin etrafındaki beyaz boşluğa müdahale etmemesini sağlar. Cilt payı eklemek için şunu seçin: Yerleşim > Kenar boşlukları > Özel Kenar Boşlukları ve içine bir genişlik yazın Oluk Kutu. Word Online’da cilt payı kenar boşlukları oluşturamazsınız. Cilt payı kenar boşluklarını ayarlamak için Word’ün masaüstü sürümüne geçin.

Aynalama Kenar Boşlukları Oluşturun

Kitaplar ve dergiler gibi sayfanın her iki tarafına yazdırılan ve ciltli belgeler özel bir kenar boşluğu ayarı kullanır. Bu ayna kenar boşlukları, sağ ve sol sayfaların birbirinin ayna görüntüleri olmasını sağlar. Ayna kenar boşlukları oluşturmak için Yerleşim > Kenar boşlukları ve seçin Aynalı. Ayna kenar boşluklarının boyutunu değiştirmek için Yerleşim > Kenar boşlukları > Özel Kenar Boşlukları ve İç veya Dış kenar boşluklarının boyutunu değiştirin.

Belgenizin Bir Bölümü İçin Kenar Boşluklarını Ayarlama

Belgeniz bölümlere ayrıldığında, farklı bölümlere farklı kenar boşluğu boyutları uygulayabilirsiniz. Bu özellik Word Online’da kullanılamaz. Tek bir bölümün kenar boşluklarını değiştirmek için:

 1. Belgede farklı bir kenar boşluğu boyutu istediğiniz bölümü seçin.
 2. Seçiniz Yerleşim > Kenar boşlukları > Özel Kenar Boşlukları.
 3. İçin yeni değerler yazın Üst, Alt, Sağ, ve Ayrıldı kenar boşlukları.
 4. Uygula listesinden seçin Bu bölüm.
 5. Seçiniz TAMAM MI işin bittiğinde.

Sayfa Kenar Boşluklarını Görüntüle

Word, kenar boşluklarının belgenizde nerede olduğunu gösteren sınır çizgilerini görüntüleyebilir. Bu sınır çizgileri noktalı çizgiler olarak görünür. Kenar boşluğu sınırları Word Online’da görüntülenemez.

Bir belgedeki kenar boşluğu sınırlarının nasıl görüntüleneceğini gösteren resim

Sayfa kenar boşluklarını görüntülemek için:

 1. Seçiniz Dosya > Seçenekler. Word 2007’de Microsoft Office Düğmesini seçin ve Kelime Seçenekleri.
 2. Seçiniz ileri.
 3. Belge içeriğini göster bölümüne ilerleyin ve seçin Metin sınırlarını göster.
 4. Seçiniz TAMAM MI.