Skip to content

Word’de Metin Nasıl Döndürülür

2 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

  • Metin kutusunu döndürme: Git Ekle > Metin kutusu Bir metin kutusu oluşturmak için. kutuyu seçin ve sürükleyin döndürme kolu döndürmek için sağa veya sola.
  • Metin kutusundaki metni döndürme: Seç Çizim Araçları Formatı > Metin yönü ve birini seç Tüm metni 90° döndür veya Tüm metni 270° döndür.
  • Tablonun yönünü değiştirme: Git Ekle > tablo bir tablo oluşturmak için. Bir hücre seçin, ardından Tablo Araçları Düzeni > Metin yönü.

Metni istediğiniz yöne yönlendirmek için Microsoft Word’de bir metin kutusu veya tablo kullanabilirsiniz. Bu kılavuzda, PC veya Mac için Microsoft Word’ün masaüstü sürümlerinde bir metin kutusunu nasıl döndüreceğinizi, metin kutusu içindeki metni nasıl döndüreceğinizi ve bir tablonun yönünü nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz. (Bu görev Word Online veya Word mobil uygulamalarında yapılamaz.)

Word’de Metin Kutusu Nasıl Döndürülür

Metin kutuları, metindeki metnin yönünü değiştirmeyi kolaylaştırır. Tek yapmanız gereken metin kutusunu oluşturmak, biraz metin eklemek ve metin kutusunu nasıl döndüreceğinize karar vermek. Bir metin kutusu oluşturmak için öğesini seçin. Ekle > Metin kutusu ve yerleşik tasarımlardan birini seçin. Metin eklemek için metin kutusunu seçin ve yazmaya başlayın.

Metni döndürmek için metin kutusundaki döndürme tutamacını sürükleyin.

Metni döndürme tutamacı ile döndürmek için metin kutusunu seçin ve döndürme kolu sağa veya sola. Metin istediğiniz yöne geldiğinde bırakın. Metin kutusunu 15 derecelik artışlarla döndürmek için Vardiya döndürme tutamacını sürüklerken. Metin kutusunu 90 derece döndürmek için:

  • PC için Word’de: Metin kutusunu seçin, Yerleşim > Döndürve birini seçin 90° Sağa Döndür veya 90° Sola Döndür.
  • Mac için Word’de: Metin kutusuna tıklayın, tıklayın Şekil Formatı > düzenlemek > Döndür > Döndürve birini seçin 90° Sağa Döndür veya 90° Sola Döndür.

Özel bir açı ayarlamak için Döndürme ayarlarını gösteren bir ekran görüntüsü

Özel bir dönüş açısı seçin.

Özel bir dönüş açısı ayarlamak için:

  • PC için Word’de: Metin kutusunu seçin, Yerleşim > Döndürve seçin Daha Fazla Döndürme Seçeneği. itibaren Boyut sekmesinde, dönüş açısını ihtiyacınız olan açıya değiştirin.
  • Mac için Word’de: Metin kutusuna tıklayın, tıklayın Şekil Formatı > düzenlemek > Döndür > Döndürve tıklayın Daha Fazla Döndürme Seçeneği. itibaren Boyut sekmesinde, metin ihtiyacınız olan yönü gösterecek şekilde dönüş açısını değiştirin.

Metin Kutusundaki Metin Nasıl Döndürülür

Metin kutusunu döndürmek yerine, kutunun içindeki metni döndürmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca bir şeklin içindeki metni de döndürebilirsiniz.

Metin kutusunda metin yönünü döndürme seçeneklerini gösteren ekran görüntüsü

Metin kutusunun içindeki metnin nasıl döndürüleceğini seçin.

Bir metin kutusundaki metni döndürmek için Çizim Araçları Formatı > Metin yönü ve birini seç Tüm metni 90° döndür veya Tüm metni 270° döndür. Metin sayfada dikey olarak görünecektir. Bir metin kutusunun içindeki metni hizalamak için Çizim Araçları Formatı > Metni Hizalatıklayın ve metni metin kutusunun sağ tarafı, sol tarafı veya ortası ile hizalayın.

Tabloda Metin Yönü Nasıl Değiştirilir

Bir tablonun içindeki metni de döndürebilirsiniz. Dönen metin, bir tabloda dar satırlar olmasını mümkün kılar. Tablo oluşturmak için öğesini seçin. Ekle > tablo ve bir masa boyutu seçin.

Tablodaki metin yönünü değiştirme seçeneklerini gösteren ekran görüntüsü

Word tablosunda metin yönünü değiştirin.

Bir tablodaki metin yönünü değiştirmek için:

  1. Yönünü değiştirmek istediğiniz metni içeren hücreyi seçin.

  2. Metin yönünü değiştirmek için Tablo Araçları Düzeni > Metin yönü. Metin sağa dönecektir. Seç Metin yönü metni bir 90 derece daha döndürmek için tekrar.

  3. Metin hizalamasını değiştirmek için, metnin hücrede nasıl göründüğünü değiştirmek için bir Hizalama seçeneği belirleyin. Metni ortaya, sola, sağa, aşağıya veya üste hizalayabilirsiniz.