Skip to content

Word’de Nasıl Geri Alınır

13 de Mayıs de 2021

Word’de bir yazım hatasını geri almak istediğinizde ne yapabilirsiniz? Ya yanlışlıkla yanlış şeyi silerseniz? Microsoft Word, aşırı hevesli düzenlemeyi kurtarmak için birkaç komuta sahiptir. Geri Al ve Yinele / Tekrarla komutu hakkında bilgi edinin, yazınızı yolunda gitmeye devam etmenize yardımcı olacak ve biraz daha az stresli tutmanıza yardımcı olacak iki zaman kazandıran püf noktası. Bu makaledeki talimatlar Word 2019, 2016, 2013, 2010, 2007, Mac için Word, Word 365 ve Word Online için geçerlidir.

Klavyenizle Word’de Nasıl Geri Alınır

Geri Al komutu, bir eylemi veya hatalı tuş vuruşlarını hızlı bir şekilde geri almanıza yardımcı olabilir. Microsoft Word’de, gerekirse son 100 geri alınamaz eylemi bile geri alabilirsiniz. Word’de geri alınabilecek bazı eylemler şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

 • Bir iletişim kutusu ile gerçekleştirilen herhangi bir eylem. (Ör. Yazı tipi boyutunu değiştirme.)
 • Bir öğeyi yeniden biçimlendirme. (Ör. Yazı tipini kalın olarak değiştirme.)
 • Herhangi bir Otomatik Düzeltme eylemi. (Ör. Yazım hatalarını düzeltme.)

Geri Al’a erişmenin en kolay yolu komut klavyeniz aracılığıyla yapılır. Windows tabanlı bir sistemdeyseniz ve bir işlemi geri almanız gerekiyorsa klavyenizde Ctrl+Z geri almak için. Mac’te, +Z. Her iki komuta da tek bir basış, gerçekleştirdiğiniz son eylemi geri alır. Son komuttan fazlasını geri almak istiyorsanız, sonuçlardan memnun kalana kadar klavye kısayoluna basın. Ya belgenizi kaydettiyseniz? Sorun değil. Microsoft Word, onu son 100 geri alınamaz eylemde tuttuğunuz sürece geri almanıza izin verir. Ardından, Word belgenizi istediğiniz yere getirdikten sonra kaydedebilirsiniz.

Hızlı Erişim Araç Çubuğu aracılığıyla Word’de geri alın

Birkaç adım geri gitmeniz gerekirse, sürekli olarak yukarıdaki klavye kısayolunu kullanmak yorucu olabilir. Bu, Geri Al’ın Hızlı Erişim Araç Çubuğundaki komut çok kullanışlı geliyor.

Sol üst köşede, Hızlı Erişim Araç Çubuğu’nun bulunduğu yerdir. Geri alma simgesi, sola dönük eğimli bir oktur.

Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Kısayollar Nasıl Eklenir

Geri al simgesini görmüyorsanız, simgeyi Hızlı Erişim Araç Çubuğu’na eklemek çok kolaydır.

 1. Hızlı Erişim Araç Çubuğu’nda, aşağıyı gösteren küçük ok, ardından seçin Geri alma. Bir onay işareti görmelisiniz bir dahaki sefere özelleştirme menüsüne tıkladığınızda bunun yanında.

  Hızlı Erişim Araç Çubuğunu özelleştirmek için açılır menüyü gösteren Microsoft Word.

 2. Geri Al seçeneğini görmüyorsanız, şunu seçin: Daha Fazla Komut.

  Daha Fazla Komut Seçme.

 3. İletişim kutusu açıldığında, Komutları seçin açılır kutuyu seçin, ardından Tüm Komutlar.

  Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştir, araç çubuğuna bir komut ekler.

 4. Aşağı kaydırın ve seçin Geri alma, ardından seçin Ekle.

  Geri Al komutunu Hızlı Erişim Araç Çubuğuna ekleme.

 5. Seçiniz TAMAM MI. Şimdi Geri Al’ı görmelisiniz Hızlı Erişim Araç Çubuğundaki komut.

  Değişiklikleri tamamlamak için Tamam'ı seçmek.

 6. Son geri alınamaz eylemi geri almak için, Hızlı Erişim Araç Çubuğu’nu açın ve Geri alma bir Zamanlar. Birkaç eylemi geri almak istiyorsanız, aşağı ok Eylem geçmişini görmek için “Geri Al” ın yanında, ardından Geri Almak istediğiniz eylemi seçin.

  Geri alınamayan eylemlerin geçmişini gösteren Geri Al komutu.

  Bu eylem, tek bir geri alma yapmanızı sağlar Geri almak istediğiniz eyleme ulaşıncaya kadar sürekli olarak geri almak yerine.

 7. Sen bittin!

Klavyenizle Word’de Nasıl Yeniden Yapılır

Yinele, bir işlemi geri aldıysanız ve yeniden etkinleştirmeniz gerektiğini fark ederseniz kullanışlı olur. Geri Al gibi, size değerli zaman kazandıracak kullanışlı bir klavye kısayolu vardır. Windows’DA, sadece Ctrl+Y. Mac’ler için +Y. Yinele komutu, bir eylemi tekrarlamak için de kullanılır. Bir öğeniz varsa, birkaç kez tekrarlamanız gerekir, bunu manuel olarak yapmanıza gerek yoktur. Yinele kısayolunu kullanmanız yeterlidir.

Hızlı Erişim Araç Çubuğu ile Word’de Yeniden Yap

Yinele / Tekrarla komutu, Hızlı Erişim Araç Çubuğu aracılığıyla da gerçekleştirilebilir. Yinele simgesi sağa eğimli bir oktur, Yinele ise bir daire oluşturan bir ok gibi görünür. Yinele komutu yalnızca henüz bir şeyi geri almadıysanız ve Yinele’yi değiştirdiyseniz görünür.

Yinele komutu, Microsoft Word'deki Hızlı Erişim Araç Çubuğunda gösteriliyor.

İki komuttan birini kullanmak için, Yeniden yap/Tekrar et simgesi. Son geri alınan eylemin yeniden göründüğünü veya tekrar ettiğini görmelisiniz. Bu komutların her ikisi de bir açılır menüde eylem geçmişini göstermez.