Skip to content

Word’de Özel Karakterler ve Semboller Nasıl Kullanılır

10 de Mayıs de 2021

Microsoft Word belgenize yazmak isteyebileceğiniz bazı semboller ve özel karakterler klavyenizde görünmez, ancak bunları yalnızca birkaç tıklama ile belgenize dahil edebilirsiniz. Bu özel karakterleri sık kullanırsanız, dahil etmeyi daha da kolaylaştırmak için onları kısayol tuşlarına bile atayabilirsiniz.

Word’deki Özel Karakterler veya Semboller Nelerdir?

Özel karakterler, klavyede görünmeyen sembollerdir. Özel karakterler ve semboller olarak kabul edilenler, ülkenize, Word’de yüklü dilinize ve klavyenize bağlı olarak değişir. Bu semboller ve özel karakterler, kesirler, ticari marka ve telif hakkı sembolleri, yabancı ülke para birimi sembolleri ve daha fazlasını içerebilir. Word, sembolleri ve özel karakterleri birbirinden ayırır, ancak her ikisini de belgelerinize bulup yerleştirirken zorluk yaşamazsınız.

Bir Sembol veya Özel Karakter Ekleme

Bir sembol eklemek için şu adımları izleyin:

Word 2007, 2010, 2013, 2016 ve 2019

 1. Tıkla Ekle sekmesi.
 2. Şerit menüsünün en sağdaki Semboller bölümündeki Sembol düğmesini tıklayın. Bu, en sık kullanılan sembollerin bazılarının bulunduğu küçük bir kutu açacaktır. Aradığınız sembol bu gruptaysa tıklayın. Sembol eklenecek ve bitirdiniz.
 3. Aradığınız sembol küçük sembol kutusunda değilse, Daha Fazla Sembol … küçük kutunun altında.
 4. Eklemek istediğiniz sembolü seçin.
 5. Tıkla Ekle iletişim kutusunun altındaki düğmesine basın.

Sembolünüz eklendikten sonra, Kapat buton.

Word 2003

 1. Tıklamak Ekle üst menüde.
 2. Tıklayın Sembol … Bu, Sembol iletişim kutusunu açar.
 3. Eklemek istediğiniz simgeyi seçin.
 4. İletişim kutusunun altındaki Ekle düğmesini tıklayın.

Sembolünüz eklendikten sonra, Kapat buton.

Ya Sembolümü Görmezsem?

İletişim kutusundaki semboller arasında aradığınızı göremezseniz, Özel karakterler sekmesine gidin ve oraya bakın. Aradığınız sembol Özel Karakterler sekmesinin altında değilse, belirli bir yazı tipi kümesinin parçası olabilir. Geri tıklayın. Semboller sekmesini tıklayın ve etiketli açılır listeyi tıklayın Yazı tipi. Sembolünüzün hangi kümeye dahil edilebileceğinden emin değilseniz, birkaç yazı tipi kümesine bakmanız gerekebilir.

Kısayol Tuşlarını Sembollere ve Özel Karakterlere Atama

Belirli bir sembolü sık kullanıyorsanız, sembole bir kısayol tuşu atamayı düşünebilirsiniz. Bunu yapmak, menüleri ve iletişim kutularını atlayarak hızlı bir tuş kombinasyonu ile sembolü belgelerinize eklemenize olanak tanır. Bir sembole veya özel karaktere bir tuş vuruşu atamak için, önce yukarıdaki sembol ekleme adımlarında açıklandığı gibi Sembol iletişim kutusunu açın.

 1. Bir kısayol tuşuna atamak istediğiniz sembolü seçin.
 2. Kısayol Tuşu düğmesini tıklayın. Bu, Klavyeyi Özelleştir iletişim kutusunu açar.
 3. “Yeni kısayol tuşuna basın” alanında, seçtiğiniz sembolü veya karakteri otomatik olarak eklemek için kullanmak istediğiniz tuş kombinasyonuna basın.
  1. Seçtiğiniz tuş vuruşu kombinasyonu zaten başka bir şeye atanmışsa, “Şu anda atanan” etiketinin yanında şu anda hangi komuta atanmış olduğu konusunda uyarılırsınız. Bu ödevin üzerine yazmak istemiyorsanız, Backspace alanı temizlemek ve başka bir tuş vuruşunu denemek için.
 4. Etiketli açılır listeden yeni ödevin kaydedilmesini istediğiniz yeri seçin Değişiklikleri kaydet (bununla ilgili daha fazla ayrıntı için aşağıdaki nota bakın).
 5. Tıkla Atamak düğmesi ve ardından Kapat.

Artık, yalnızca atanmış tuş vuruşunu tıklayarak sembolünüzü ekleyebilirsiniz. Sembol için kısayol tuşunu, tüm belgelerin varsayılan olarak esas alındığı Normal şablon gibi belirli bir şablonla veya geçerli belgeyle kaydetme seçeneğiniz vardır. Mevcut belgeyi seçerseniz, kısayol tuşu sembolü yalnızca bu belgeyi düzenlerken ekleyecektir; Bir şablon seçerseniz, kısayol tuşu o şablonu temel alan tüm belgelerde kullanılabilir olacaktır.