Skip to content

Word’de Vurgu Ekleme

8 de Mayıs de 2021

Word’de aksanların nasıl ekleneceğini bilmeniz mi gerekiyor? Hangi Word sürümünü kullanıyor olursanız olun, aslında oldukça basit. Bu ipuçları size Word’de nasıl aksan oluşturacağınızı gösterecek, böylece kısa sürede yetenek ve élan ile cümleler kurmaya başlayabilirsiniz.

Menü Çubuğunu Kullanarak Word’de Vurgu Ekleme

Menü çubuğunu kullanarak Word’de aksan eklemek kolaydır. Microsoft 365 aboneliğiyle birlikte gelen Word 2016’da bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır. Word’ün daha eski bir sürümüne sahipseniz, bu da sorun değil; süreç Word 2013, Word 2010 ve Word 2007 için benzerdir.

Lifewire / Chelsea Damraska
Word’de alışılmadık bir yazı tipi kullanıyorsanız, o yazı tipini kullanarak aksan ekleyemeyebilirsiniz. Bu durumda, en iyi bahsiniz standart yazı tiplerinden birine geçmektir.

 1. Açık Microsoft Word.

 2. Seçin Ekle menü çubuğundaki sekme.

 3. Seçin Sembol Omega sembolünün (Ω) yanında ekranınızın sağ tarafında bulacağınız seçenek.

 4. Bir açılır menü görünecektir. Seçiniz Daha Fazla Sembol.

 5. The Semboller iletişim kutusu açılacaktır. Daha yaygın aksanlardan birine ihtiyacınız varsa, harf listesini aşağı kaydırırken görmelisiniz. İstediğiniz aksanı hemen görmezseniz, Semboller sekmesi ve Yazı tipi açılır menü şu şekilde ayarlandı: Normal Metin.

 6. İstediğiniz aksanı seçin, Ekle düğmesine, ardından seçin Kapat. Daha da büyük bir aksan kitaplığına erişmek için Latin Genişletilmiş-A Ekranınızın sağ tarafındaki Alt küme açılır menüsünde.

 7. Sen bittin!

Klavye Kısayollarını Kullanarak Word’de Vurgu Ekleme

Elbette, menüyü kullanmak Word’e aksan eklemenin tek yolu değildir. Bazı insanlar, kullanışlı bir klavye kısayolunun rahatlığını tercih eder. Klavye kısayolunu kullanarak bir harfin üzerine nasıl vurgu koyacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Klavye kısayollarını kullanarak Word'de aksanları nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Getty Images
Microsoft Word, yazarken aksan oluşturduğunuz klavye kısayollarını kullanmanıza olanak tanır ve bu genellikle menüye girmekten çok daha hızlıdır.

 • Örneğin, vurgulu bir aksan içeren “á” karakterini çağırmanız gerekirse, yapmanız gereken tek şey Ctrl + ‘ (kesme işareti), parmaklarınızı tuşlardan kaldırın, ardından hızlıca Bir anahtar. Aynı şeyi “ù” oluşturmak için de yapabilirsiniz; basın Ctrl + ‘(kesme işareti), parmaklarınızı serbest bırakın ve ardından hızlıca U anahtar.
 • Ters çevirmek ve bir karakter üzerinde aksanlı bir mezar oluşturmak için, diyelim ki “é” harfi için, tek yapmanız gereken tuşuna basmak Ctrl + `(aksan işareti). Aynı işlem ihtiyacınız olan herhangi bir mektup için tekrarlanabilir. Büyük harfe vurgu eklemek için, büyük harf kilidi kısayolu kullanmadan önce klavyenizde.

Bunun için hüneri kazandıktan sonra, bu kısayolların bir kalıbı takip ettiğini fark edeceksiniz ve istediğiniz aksanı oluşturmak için bunları anında kolayca uyarlayabileceksiniz. Microsoft, en sık kullanılan klavye kısayollarından bazılarını gösteren kullanışlı bir tabloya sahiptir. Bu klavye kısayolları, Windows kullanıcıları için en iyisidir. Mac kullanıyorsanız, bunu halletmenin daha da basit bir yolu var.

Mac’te Word’de Vurgular Nasıl Eklenir

Mac kullanıyorsanız, klavyeyi kullanarak aksan oluşturmak için çok basit bir seçeneğiniz vardır.

 1. Aksan olmasını istediğiniz harfin tuşunu basılı tutun. Örneğin, harfi basılı tutun e “kafe” kelimesinde olduğu gibi, ona keskin bir vurgu koymak istiyorsanız.

 2. Yazmakta olduğunuz metnin üzerinde küçük bir pencere görünecektir. Her aksanın bir numarası olduğunu fark edeceksiniz.

  Mac kullanıcısıysanız, Word'de aksan eklemek çok kolaydır.

 3. İstediğiniz aksana karşılık gelen sayıyı seçin ve metninize eklenecektir.

Artık Word’de aksan eklemeyi bildiğinize göre, bunları istediğiniz zaman dahil etme konusunda çok yetenekli olacaksınız.