Skip to content

Word’de Zaman Çizelgesi Nasıl Yapılır

5 de Mayıs de 2021

Bir güzergahı, programı, proje planını veya kilometre taşlarını tasvir etmek istediğinizde, bir zaman çizelgesi grafiği düz metinden daha etkili olabilir. Microsoft Word, görsel olarak çekici zaman çizelgesi grafikleri oluşturmak için yerleşik araçlar ve düzenler sunar. En az çabayla Word’de nasıl zaman çizelgesi oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır. Bu makaledeki talimatlar Microsoft 365 için Word, Word 2019, Word 2016 ve Word 2013 için geçerlidir.

Thomas Barwick / DigitalVision / Getty Images

Windows için Word’de Zaman Çizelgesi Nasıl Oluşturulur

Windows için Microsoft Word’de bir zaman çizelgesi oluşturmak için şu adımları izleyin.

 1. Bir Word belgesi açın.

  Windows için Microsoft Word'ün ekran görüntüsü

 2. Seçiniz Ekle > Akıllı sanat.

  Windows için Word'de Şerit Ekle'nin ekran görüntüsü

 3. SmartArt Grafiği seçin iletişim kutusu görüntülenir.

  Windows için Word'deki SmartArt Grafik arabiriminin ekran görüntüsü

 4. Sol menü bölmesine gidin ve İşlem, ardından zaman çizelgesi türlerinden birini seçin. Bu, Word’de bir zaman çizelgesi oluşturmaya yönelik ilk girişiminizse, Temel Zaman Çizelgesi. Basit bir zaman çizelgesi oluşturmaya alıştıktan sonra, daha gelişmiş bir şey deneyin, örneğin Daire Vurgusu Zaman Çizelgesi.

  Windows için Word'deki Temel Zaman Çizelgesi seçeneğinin ekran görüntüsü

 5. Seçiniz TAMAM MI. Belgenize kayan SmartArt Metin bölmesiyle birlikte bir zaman çizelgesi şablonu eklenir.

  Zaman çizelgesini onaylamak için Tamam'ı seçmek.

 6. İçinde Metninizi buraya yazın bölmesinde bir metin kutusu seçin ve eklemek istediğiniz içeriği ilgili zaman çizelgesi bölümüne yazın veya yapıştırın. Zaman çizelgesinin her bölümü, değeri seçildiğinde vurgulanır. Aşağıdaki resimde, üç varsayılan etiket okunacak şekilde değiştirildi Beta Sürümü, Test Aşaması, ve Üretim Lansmanı bir yazılım geliştirme zaman çizelgesini simüle etmek için.

  Windows için Word'de örnek bir Temel Zaman Çizelgesi'nin ekran görüntüsü

 7. Zaman çizelgesine ek öğeler eklemek için metin bölmesine gidin, imleci herhangi bir metin alanının sonuna getirin ve düğmesine basın. Giriş yeni bir satır oluşturmak için. Zaman çizelgesindeki bir öğeyi silmek için metin bölmesine gidin ve onunla ilişkili tüm metin satırını silin.

 8. Varsayılan olarak, tüm zaman çizelgesi öğeleri en üst düzeyde görüntülenir ve her birini ana veya ana kilometre taşı yapar. Bir zaman çizelgesi öğesini alt kilometre taşı olacak şekilde indirgeyebilir veya yükseltebilirsiniz. Öğeye sağ tıklayın ve seçin İndirgeme veya Desteklemek.

  Windows için Word'deki zaman çizelgesi bağlam menüsünün ekran görüntüsü

 9. Zaman çizelgesinde bir öğeyi öncesine veya sonrasına kaydırmak için, öğeye sağ tıklayın ve ardından Yukarı Taşı veya Aşağı inmek.

  Windows için Word'deki zaman çizelgesi bağlam menüsünün ekran görüntüsü

MacOS için Word’de Zaman Çizelgesi Nasıl Oluşturulur

MacOS için Microsoft Word’de bir zaman çizelgesi oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Bir Word belgesi açın.

 2. Seçiniz Ekle > Akıllı sanat veya SmartArt Grafiği Ekle, Word sürümüne bağlı olarak.

  macOS için Word'de Şerit Ekle'nin ekran görüntüsü

 3. Seçiniz İşlem ve sunulan zaman çizelgesi türlerinden birini seçin. Bu, Word’de bir zaman çizelgesi oluşturmaya yönelik ilk girişiminizse, şunu seçin: Temel Zaman Çizelgesi. Kendinizi rahat hissettikten sonra, şunun gibi daha gelişmiş bir şey deneyin: Daire Vurgusu Zaman Çizelgesi.

  macOS için Word'deki İşlem SmartArt seçeneklerinin ekran görüntüsü

 4. Kayan SmartArt Metin bölmesiyle birlikte belgeye bir zaman çizelgesi şablonu eklenir.

 5. Herhangi bir metin kutusunu seçin ve eklemek istediğiniz içeriği ilgili bölüme yazın veya yapıştırın. Her bölüm, değeri tıklandığında vurgulanır. Aşağıdaki resimde, üç varsayılan etiket okunacak şekilde değiştirildi Beta Sürümü, Test Aşaması, ve Üretim Lansmanı bir yazılım geliştirme zaman çizelgesini simüle etmek için.

  macOS için Word'deki Temel Zaman Çizelgesi şablonunun ekran görüntüsü

 6. Zaman çizelgesinden öğe eklemek veya çıkarmak için Artı (yeşil) veya Eksi SmartArt Metin bölmesinden (kırmızı).

 7. Varsayılan olarak, tüm zaman çizelgesi öğeleri en üst düzeyde görüntülenir ve her birini ana veya ana dönüm noktası haline getirir. Bir zaman çizelgesi öğesini alt kilometre taşı olacak şekilde indirgeyebilir veya yükseltebilirsiniz. Seçin, ardından sağ ok (İndirgeme) veya sol ok SmartArt Metni araç çubuğundan (Yükselt).

 8. Zaman çizelgesinde bir öğeyi öncesine veya sonrasına kaydırmak için, Yukarı Taşı veya Aşağı inmek oklar.

Farklı Bir Zaman Çizelgesi Düzeni Nasıl Kullanılır

Artık zaman çizelgeniz yerinde olduğuna göre, belki farklı bir düzene geçmek istersiniz. Düzen değişikliklerinin kalıcı olması gerekmez. Farklı seçenekler seçerek ve zaman çizelgeniz için hangisinin uygun olduğunu belirleyerek denemeler yapın.

 1. MacOS’te, vurgulanması ve SmartArt Tasarımı bölümünün Word araç çubuğunda etkinleştirilmesi için zaman çizelgesini seçin. Windows’ta, zaman çizelgesine sağ tıklayın ve ardından Yerleşim.

  Sağ tıklama menüsünden düzen seçme.

 2. Mevcut zaman çizelgesini ve işlem düzenlerini temsil eden küçük resimler görünür. Daha fazlasını görüntülemek için macOS’ta sol ve sağ okları seçin veya Windows’ta aşağı kaydırın.

  Daha fazla düzen seçeneği görmek için kaydırma.

 3. Zaman çizelgesinin belirli bir düzende nasıl görüneceğini görmek için bir kez seçin. İçerik, yeni formata uyacak şekilde anında ayarlanır. Herhangi bir zamanda orijinal düzene dönmek için, Temel Zaman Çizelgesi küçük resim.

  Bir zaman çizelgesi için yeni bir düzen seçme.

Zaman Tünelinizin Renk Şemasını Nasıl Değiştirirsiniz?

Zaman çizelgesi içeriğini girdikten ve bir düzen seçtikten sonra, renkleri değiştirme zamanı. Düzen değişikliklerine benzer şekilde, renk şemaları hemen uygulanır ancak tek bir tıklama ile geri döndürülebilir. Bu, ideal bir uyumu bulana kadar birden fazla rengi denemenizi sağlar.

 1. MacOS’te, vurgulanması ve SmartArt Tasarımı sekmesinin Word araç çubuğunda etkinleştirilmesi için zaman çizelgesini seçin. Windows’ta, içerik menüsünün görünmesi için sağ tıklayın.

  Word Zaman Çizelgesi'nde bağlam menüsüne sağ tıklayın.

 2. MacOS’te şunu seçin: Renkleri Değiştir araç çubuğundan. Windows’ta şunu seçin: Renk.

  Sağ tıklama bağlam menüsünde renk seçme.

 3. Düzinelerce küçük resim içeren bir açılır pencere açılır. Her biri farklı bir renk şemasının ön izlemesini yapar. Zaman çizelgesine anında bir tane uygulamak için önizleme görüntüsünü seçin. Renkleri Değiştir iletişim kutusunun altında bir SmartArt Grafiğinde Resimleri Yeniden Renklendirme seçeneği. Bu yalnızca resim içeren düzenler için geçerlidir. Zaman çizelgeniz üzerinde bir etkisi yoktur ve göz ardı edilebilir.

  Zaman çizgisi renklerini değiştirme.

SmartArt Stilleriyle Zaman Tünelinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Zaman çizelgenizin düzenini ve renk düzenini değiştirmenin yanı sıra Word, çizgi stilleri, 3-B kilometre taşı göstergeleri ve daha fazlasıyla görselleri daha da geliştiren önceden tanımlanmış SmartArt stilleri sunar. SmartArt stili uygulamak için macOS’te SmartArt Tasarımı bölümünün görüntüleneceği zaman çizelgesini seçin. Windows’ta, zaman çizelgesine sağ tıklayın ve ardından Tarz simgesi. Oradan, uygulandığında ilgili stilin nasıl göründüğünü görmek için Word araç çubuğunun (macOS) sağ tarafındaki küçük resimlerden birini seçin veya zaman çizelgesini (Windows) kaplayın. Düzenlerde ve renk şemalarında olduğu gibi, bu değişiklikler anında gerçekleşir ve orijinal stil seçilerek geri döndürülebilir.