Skip to content

Word’deki Değişiklikler Nasıl İzlenir

24 de Mayıs de 2021

Başkalarının gözden geçirmesi için bir Word belgesi gönderirken Microsoft Word’ün Değişiklikleri İzle özelliğini ayarlamak kolaydır. Daha sonra her değişikliği inceleyebilir ve kabul edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz. Dahası, başkalarının başkalarının değişikliklerini veya yorumlarını silememesini veya değiştirememesini sağlamak için Değişiklikleri İzle erişimini de kilitleyebilirsiniz.

Değişiklikleri İzlemeyi Aç

İzleme bölümünde Değişiklikleri İzle seçeneği görünür.

Word 2007 ve sonraki sürümlerde Değişiklikleri İzle özelliğini şu şekilde açabilirsiniz:

 1. Tıkla gözden geçirmek menü seçeneği.
 2. Tıklayın Parça değişiklikleri şeritte.
 3. Tıklayın Parça değişiklikleri açılır menüde.

Word 2003 kullanıyorsanız, Değişiklikleri İzle özelliğini şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:

 1. Tıkla Görünüm menü seçeneği.
 2. Tıklayın Araç çubukları.
 3. Tıklayın İnceleniyor Açılır menüde Gözden Geçirme araç çubuğunu açın.
 4. Değişiklikleri İzle simgesi vurgulanmamışsa, simgeye tıklayın (Gözden Geçirme araç çubuğunda sağdan ikinci). Özelliğin açık olduğunu size bildirmek için simge turuncu bir arka planla vurgulanır.

Artık izlemeye başladığınızda, değişiklik yaptıkça tüm sayfalarınızın sol kenar boşluğunda değişim çizgileri göreceksiniz.

Değişiklikleri Kabul Et ve Reddet

İncele şeridindeki değişiklikleri kabul edin ve reddedin.

Kabul Et ve Reddet simgeleri Değişiklikler bölümünde görünür.

Word 2007 ve sonraki sürümlerde, değişiklikleri izlediğinizde varsayılan olarak Basit Biçimlendirme görünümünü görürsünüz. Bu, değiştirilen metnin yanında sol kenar boşluğunda değişiklik çizgileri göreceğiniz, ancak metinde herhangi bir değişiklik görmeyeceğiniz anlamına gelir. Sizin veya başka birinin yaptığı belgedeki bir değişikliği kabul etmeye veya reddetmeye karar verdiğinizde, değişikliği Word 2007 ve sonrasında kabul edildi veya reddedildi olarak şu şekilde işaretleyebilirsiniz:

 1. Değişikliği içeren cümleye veya metin bloğuna tıklayın.
 2. Tıkla gözden geçirmek menü seçeneği, gerekirse.
 3. Tıklayın Kabul etmek veya Reddet araç çubuğunda.

Kabul Et’i tıklarsanız, değişiklik çizgisi kaybolur ve metin kalır. Reddet’i tıklarsanız, değişiklik satırı kaybolur ve metin silinir. Her iki durumda da, Değişiklikleri İzle belgedeki bir sonraki değişikliğe gider ve bir sonraki değişikliği kabul etmek veya reddetmek isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz. Word 2003 kullanıyorsanız, yapmanız gerekenler:

 1. Düzenlenen metni seçin.
 2. Bu makalenin önceki bölümlerinde yaptığınız gibi Gözden Geçirme araç çubuğunu açın.
 3. Araç çubuğunda Değişiklikleri Kabul Et veya Reddet.
 4. Değişiklikleri Kabul Et veya Reddet penceresinde, Kabul etmek değişikliği kabul etmek veya tıklayın Reddet reddetmek için.
 5. Tıkla sağ ok Bul Sonraki değişikliğe gitmek için düğmesine basın.
 6. 1-5 arasındaki adımları gerektiği gibi tekrarlayın. Bitirdiğinizde, pencereyi tıklayarak kapatın. Kapat.

Kilit İzlemeyi Açma ve Kapatma

Açılır menüde izlemeyi kilitleyin.

Kişilerin başka birinin değişikliklerini değiştirmesini veya silmesini engellemek için İzlemeyi Kilitle’yi tıklayın.

İzlemeyi Kilitle’yi açıp ardından isterseniz bir parola ekleyerek birinin Değişiklikleri İzle özelliğini kapatmasını önleyebilirsiniz. Parola isteğe bağlıdır, ancak belgeyi gözden geçiren başka kişilerin yanlışlıkla diğer yorumcuların değişikliklerini silmesi veya düzenlemesi durumunda eklemek isteyebilirsiniz. Word 2007 ve sonraki sürümlerde izlemeyi nasıl kilitleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Tıkla gözden geçirmek gerekirse menü seçeneği.
 2. Tıklayın Parça değişiklikleri şeritte.
 3. Tıklayın İzlemeyi Kilitle.
 4. İzlemeyi Kilitle penceresinde, şifreyi yazın. Parolanı Gir Kutu.
 5. Şifreyi tekrar girin Onaylamak için Yeniden Girin Kutu.
 6. Tıklayın TAMAM MI.

İzlemeyi Kilitle açıkken, hiç kimse Değişiklikleri İzle özelliğini kapatamaz ve değişiklikleri kabul edemez veya reddedemez, ancak kendi yorumlarını veya değişiklikleri yapabilir. Word 2007 ve sonraki sürümlerde Değişiklikleri İzle özelliğini kapatmaya hazır olduğunuzda yapmanız gerekenler:

 1. Yukarıdaki talimatlardaki ilk üç adımı izleyin.
 2. İzlemenin Kilidini Açma penceresinde, parolayı Parola Kutu.
 3. Tıklayın TAMAM MI.

Word 2003 kullanıyorsanız, başka hiç kimsenin başkasının yaptığı değişiklikleri silememesi veya düzenleyememesi için değişiklikleri nasıl kilitleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Tıkla Araçlar menü seçeneği.
 2. Tıklayın Belgeyi Koru.
 3. Ekranın sağ tarafındaki Biçimlendirmeyi ve Düzenlemeyi Kısıtlama bölmesinde, Belgede yalnızca bu tür düzenlemeye izin ver onay kutusu.
 4. Tıklayın Değişiklik Yok (Salt okunur).
 5. Tıklayın Izlenen değişiklikler açılır menüde.

Kilit değişikliklerini kapatmak istediğinizde, tüm düzenleme kısıtlamalarını kaldırmak için yukarıdaki ilk üç adımı tekrarlayın. Değişiklikleri İzle’nin kilidini açtıktan sonra, Değişiklikleri İzle’nin hala açık olduğunu unutmayın, böylece belgede değişiklik yapmaya devam edebilirsiniz. Belgedeki yorumları düzenleyen ve / veya yazan diğer kullanıcılardan gelen değişiklikleri de kabul edebilir veya reddedebilirsiniz.

Değişiklikleri İzlemeyi Kapat

Kabul Et açılır menüsü.

Kabul et menüsünün altındaki seçeneği tıklayarak tüm değişiklikleri kabul edin ve izlemeyi durdurun.

Word 2007 ve sonraki sürümlerde, Değişiklikleri İzle özelliğini iki yoldan biriyle kapatabilirsiniz. Birincisi, Değişiklikleri İzle özelliğini açtığınızda yaptığınız adımların aynısını gerçekleştirmektir. Ve işte ikinci seçenek:

 1. Tıkla gözden geçirmek menü seçeneği, gerekirse.
 2. Tıklayın Kabul etmek şeritte.
 3. Tıklayın Tüm Değişiklikleri Kabul Et ve İzlemeyi Durdur.

İkinci seçenek, belgenizdeki tüm işaretlemelerin kaybolmasına neden olur. Değişiklik yaptığınızda ve / veya daha fazla metin eklediğinizde, belgenizde herhangi bir işaretleme görmezsiniz. Word 2003’ünüz varsa, Değişiklikleri İzle’yi açtığınızda kullandığınız yönergelerin aynısını izleyin. Göreceğiniz tek fark, simgenin artık vurgulanmamasıdır, bu da özelliğin kapalı olduğu anlamına gelir.