Skip to content

Word’e Yazı Tipleri Nasıl Eklenir

4 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Windows için en kolay seçenek: .ttf veya .otf dosyasına sağ tıklayın ve Yüklemek.
 • Sıradaki en kolay: Şuraya git: Başlat > Kontrol Paneli > Yazı tipleri. Başka bir pencerede, .ttf veya .otf dosyasını yeni açtığınız yazı tipi klasörüne sürükleyin.
 • Mac için Word’de, bir önizleme açmak üzere yazı tipi dosyasına çift tıklayın> Yazı Tipini Yükle.

Bu makale Windows, macOS için Word, Microsoft Word Online, Android için Word ve iOS için Word’de yazı tiplerinin nasıl yükleneceğini açıklar. Bu makaledeki talimatlar, Windows 10, 8 ve 7, macOS, Android ve iOS için de 2011’e geri dönen tüm Word sürümleri için geçerlidir.

Windows’ta Yazı Tipi Nasıl Yüklenir

Windows’ta bir yazı tipini nasıl yükleyeceğimizi öğrenelim, böylece onu Word’e ekleyebiliriz. Windows’a bir yazı tipi yüklemek, Windows 10’dan Windows 7’ye kadar aynıdır. Yüklemenin 2 yolu vardır.

Yöntem 1

 1. Bir .ttf veya .otf dosyası görmüyorsanız, onu bir zip dosyasından çıkarmanız gerekebilir.

 2. Bir .ttf veya .otf dosyasına sahip olduğunuzda, dosyayı sağ tıklayın ve şunu seçin: Yüklemek.

 3. Kurulum sırasında kısaca bir kurulum ilerleme penceresi göreceksiniz.

Yöntem 2

 1. Seçiniz Başlat > Kontrol Paneli > Yazı tipleri sisteminizin yazı tipi klasörünü açmak için.

 2. Başka bir pencerede, yüklemek istediğiniz yazı tipini bulun. Yazı tipini bir web sitesinden indirdiyseniz, dosya muhtemelen İndirilenler Klasör. Yazı tipi dosyası büyük olasılıkla .ttf veya .otf uzantısına sahip olacaktır.

 3. İstediğiniz yazı tipini sisteminizin yazı tipi klasörüne sürükleyin. Yazı tipi kontrol panelindeki diğer yazı tipi simgeleri arasındaki herhangi bir beyaz boşluğa bırakabilirsiniz. Yazı tipi kümeleri genellikle .zip dosyalarında bulunur, bu nedenle gerçek yazı tipi dosyalarını sisteminize sürüklemeden önce bunları çıkarmanız gerekir. Yazı tipleri Klasör. Bir .zip dosyasının nasıl çıkarılacağı veya açılacağı konusunda rehberlik için, bkz. Zip Dosyaları: Doğru Yazılımla Sıkıştırılmış Dosyaları Açın. Bir .zip dosyası bir yazı tipinin birden çok varyasyonunu içeriyorsa, her birini ayrı ayrı yüklemeniz gerekir.

 4. Yazı tipi doğru klasöre geldiğinde otomatik olarak yüklenmelidir. Başlamazsa, açmak için yazı tipi dosyasına çift tıklayın. Yazı Tipi Önizleyicive tıklayın Yüklemek sol üst köşedeki düğmesine basın. Word’ü bir sonraki açışınızda, yeni yazı tipinin yazı tipi listesinde bir seçenek olarak görünmesi gerekir.

  Yazı tipi dosyanızı çift tıkladığınızda, yazı tipi önizleyicide görünecektir.

Mac için Word’e Yazı Tipleri Nasıl Eklenir

Mac’te yeni Microsoft Word yazı tiplerini kullanmadan önce, bunları macOS’ta yazı tiplerini yönetmek için uygulamaya eklemelisiniz. Yazı Tipi Kitabı:

 1. Yazı tipi dosyanızı bulun ve yazı tipi önizleme penceresini açmak için üzerine çift tıklayın. Önce dosyayı açmanız gerekebilir.

 2. Yazı tipi önizleme penceresinin alt tarafına yakın bir yerde Yazı Tipini Yükle’yi tıklayın; Yazı Tipi Kitabı.

 3. Mac için Office’in 2011 sürümünü kullanıyorsanız, yazı tipi dosyasını da Windows Office Uyumlu koleksiyonun sol kenar çubuğunda bulunabilir. Yazı Tipi Kitabı.

  Mac Yazı Kitabı

  Font Book Uygulaması, Mac için fontları yönetir.

 4. Mac’inizi yeniden başlattıktan sonra yazı tipinin Word’de ve PowerPoint ve Excel dahil diğer uygulamaların çoğunda mevcut olması gerekir.

Yazı tipleri, yalnızca kullanıcının cihazına yüklüyse Word’de düzgün bir şekilde görüntülenecektir. Desteklenmeyen yazı tipleriyle biçimlendirilmiş metinler genellikle Times New Roman gibi varsayılan bir yazı tipinde görünür. Word dosyalarınızı başkalarıyla paylaşmayı planlıyorsanız, bazı yazı tiplerini eklemeniz gerekebilir. Yazı tiplerini yalnızca Word’ün Windows sürümlerine gömebilirsinizve belirli yazı tipi gömmeye izin vermelidir. Hangi yazı tiplerini katıştırmanız gerekebileceğini belirlemek için her MS Office sürümü tarafından desteklenen Microsoft yazı tipleri listesine bakın.

Word Online’a Yazı Tipleri Nasıl Eklenir

Microsoft Word Online uygulamasını Microsoft 365’in bir parçası olarak kullanıyorsanız, sisteminizde yüklü olan herhangi bir yazı tipinden yararlanabilirsiniz. Yazı tipi dosyasının adını, uzantıyı eksi olarak yazın. Yazı Tipi Seçenekleri Kutu.

Word Online

Web tarayıcınızda Office 365’i açın ve yazı tipinizin adını yazı tipi seçenekleri kutusuna yazın.

Belgeyi kaydettiğinizde, yazı tipi adı yazı tipi seçenekleri kutusunda görünecek ve cihazında bu yazı tipinin yüklü olduğu tüm kullanıcılar için düzgün bir şekilde görüntülenecektir. Ne yazık ki, Word Online yazı tiplerini katıştırmanıza izin vermez.

Word’de Yazı Tipleri Eklersem, Excel veya PowerPoint’e Aktarırlar mı?

Evet. İşletim sisteminize bir yazı tipi ekledikten ve bunun Word ile uyumlu olduğundan emin olduktan sonra, bunu Microsoft Excel ve PowerPoint dahil herhangi bir MS Office uygulamasında kullanabilmeniz gerekir.

Android için Microsoft Word’e Yazı Tipleri Nasıl Eklenir

Ne yazık ki, Android için MS Word’ün en yeni sürümüne yazı tipi eklemek eskisinden çok daha zor. Başlamadan önce, cihazınıza root erişimine ihtiyacınız olacak. Lifewire, herhangi bir Android cihazının nasıl rootlanacağını açıklayan derinlemesine bir kılavuza sahiptir. Cihazınızı köklendirmek garantiyi geçersiz kılabilir ve donanım arızalarına neden olabilir. Köklenme girişiminde bulunmadan önce, Helium gibi bir uygulama kullanarak önemli verilerinizi yedekleyin.

 1. Köklü Android cihazınızla FX Dosya Gezgini’ni indirin ve kök eklentiyi kurun.

 2. Açık FX Dosya Gezgini ve yazı tipi dosyanızı bulun.

 3. Parmağınızı birkaç saniye üzerinde tutarak yazı tipi dosyasını seçin ve ardındanöğesine dokunun. Kopyala ekranın sağ üst köşesinde. Başarılı olursa, sağ üst köşede “1 kopyalandı” yazan yeni bir simge göreceksiniz.

  FX Dosya Gezgini'nde Yazı Tipi

  Yazı tipinizi bulmak ve kopyalamak için FX Dosya Gezgini uygulamasını kullanın.

 4. Şimdi, FX Dosya Gezgini’ni kapatın, MS Word uygulamasını bulun ve bir menünün açılması için parmağınızı dosya simgesinin üzerinde tutun. Cihazınız rootlanmışsa, bir Verileri keşfedin ek olarak seçenek Açık ve Kaldır.

 5. Dokunmak Verileri keşfedin ve şuraya giderek yazı tipi dizinini bulun Dosyalar > Veri > Yazı tipleri.

 6. Ekranınızın sağ üst kısmındaki “1 kopyalandı” simgesine dokunup seçimini yaparak yazı tipi dosyasını yazı tipi dizininin içine yapıştırın. Yapıştırmak görünen menüden.

 7. Yazı tipi artık MS Word’de bir seçenek olarak görünecektir.

İOS için Microsoft Word’e Yazı Tipleri Nasıl Eklenir

Bir iPhone veya iPad’e yazı tipi eklemek için, App Store’dan indirebileceğiniz AnyFont gibi bir yazı tipi yükleyici uygulamasına ihtiyacınız olacak.

 1. İstediğiniz yazı tipi dosyasını iCloud’unuza taşıyın.

 2. İCloud’dan yazı tipi dosyasına ve ardından ekranınızın sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun.

 3. Seçiniz İhracat iOS menüsünün görünmesi için açılan menüden.

 4. İOS menüsünden Açılmak ve seçin AnyFont ile içe aktarın.

 5. AnyFont açıldığında, yazı tipi dosyanızı görmelisiniz. Ona ve ardından büyük Aa simgesi. Yazı tipi hemen yüklenmeye başlamazsa, simgesine dokunun. Yüklemek görüntülenen sonraki ekranda talimatları izleyin ve talimatları izleyin.

MS Word’ü yeniden başlattığınızda, yazı tipinizin yazı tipi seçeneklerinde listelendiğini görmelisiniz.

Microsoft Word için Yazı Tiplerini İndirin

Herhangi bir yazı tipi dosyasını herhangi bir işletim sistemine yükleyebilirsiniz. Fontları çevrimiçi olarak Creative Market, Dafont, FontSpace, MyFonts, FontShop ve Awwwards’da bulabilirsiniz. Bazı yazı tipleri ücretsizdir, bazılarının satın alınması gerekir. Bir yazı tipini indirdiğinizde, aksi belirtilmedikçe genellikle sisteminizin İndirilenler klasörüne gider.