Skip to content

WordPerfect Şablonları Nasıl Planlanır ve Oluşturulur

13 de Mayıs de 2021

WordPerfect’te şablon oluşturma yeteneği, programın en iyi özelliklerinden biridir. Şablonlar, benzer belgelerde sabit kalacak olan adresiniz gibi metni biçimlendirme ve girme konusunda size zaman kazandırır. Ayrıca, işinizi kolaylaştıracak araç ve seçenekleri şablonlar için özelleştirebilirsiniz. Bu, belgenin içeriğine daha fazla zaman ayırabileceğiniz ve gerisini şablona bırakabileceğiniz anlamına gelir.

Şablon Nedir?

Şablon, açıldığında, şablonun tüm biçimlendirmesini ve metnini içeren, ancak orijinal şablon dosyasını değiştirmeden standart bir belge dosyası olarak düzenlenip kaydedilebilen bir kopyasını oluşturan bir dosya türüdür. Bir WordPerfect şablonu, diğer özelleştirilmiş ayarlara ek olarak biçimlendirme, stiller, ortak metin, üstbilgiler, altbilgiler ve makrolar içerebilir. Önceden hazırlanmış şablonlar vardır ve kendi şablonlarınızı oluşturabilirsiniz.

WordPerfect Şablonunuzu Planlama

WordPerfect şablonunuzu oluşturmadan önce, ona ne eklemek istediğinizi ana hatlarıyla belirtmek iyi bir fikirdir. Her zaman geri dönüp şablonunuzu düzenleyebilir veya bir şablondan oluşturulmuş belgelerdeki öğelerde değişiklik yapabilirsiniz, ancak planlama için harcadığınız biraz zaman, uzun vadede size çok şey kazandıracaktır. Neleri dahil edeceğinize dair bazı ipuçları:

 • Harf olarak kullanmak için bir WordPerfect şablonu oluşturuyorsanız, şablon her açıldığında otomatik olarak güncellenecek bir tarih alanı ekleyin.
 • Ayrıca mektup şablonlarında, adresinizi ve iletişim bilgilerinizi ekleyin, böylece her kopya ile girmenize gerek kalmaz.
 • Üstbilgiler ve altbilgiler için, değişebilecek, ancak her zaman aynı tür bilgileri içerecek (örn. Sayfa numaraları, belge başlığı, dosya yolu vb.) Bilgiler için alanlar kullanın.
 • Şablona dayalı olarak tüm belgelere dahil edilecek herhangi bir metin.
 • Sütunlar, kenar boşlukları, sekme durakları, son notlar, dipnotlar vb.
 • Makrolar. Belgeyle birlikte belirli makrolar kullanmak istiyorsanız, bunları şablona dahil edin.
 • Belgeniz farklı biçimlendirmeye sahip bölümler içeriyorsa, şablondan oluşturulan kopyaya yazabileceğiniz TITLE veya HEADING gibi açıklayıcı yer tutucu metin kullanabilirsiniz. Bu şekilde, o bölüme özgü biçimlendirmeye sahip olacaktır.

WordPerfect şablonuna eklemek istediklerinizin ana hatlarını belirledikten sonra, bir sonraki adıma hazırsınız demektir.

WordPerfect Şablonunuzu Oluşturma

Şablonunuzun ana hatlarını belirledikten sonra, planınızı eyleme geçirmenin ve şablonu oluşturmanın zamanı gelmiştir. Boş bir şablon dosyası açarak WordPerfect şablonunuz üzerinde çalışmaya başlayın:

 1. İtibaren Dosya menü, seç Project’ten yeni.
 2. Üzerinde Yeni oluşturmak PerfectExpert iletişim kutusunun sekmesinde, Seçenekler buton.
 3. Açılır listede seçin WP Şablonu Oluşturun.

Yeni bir belge açılacaktır. Şablonlar araç çubuğunun kullanılabilir olması dışında diğer WordPerfect belgesiyle aynı görünür ve aynı şekilde çalışır ve kaydettiğinizde farklı bir dosya uzantısına sahip olur. Dosyayı düzenledikten ve planınızdaki tüm öğeleri ekledikten sonra, Ctrl + S kısayol tuşu. Şablonu Kaydet iletişim kutusu açılacaktır:

 1. “Açıklama” etiketinin altındaki kutuya, sizin veya başkalarının amacını bilmesine yardımcı olabilecek bir şablon açıklaması girin.
 2. “Şablon adı” etiketli kutuya şablonunuz için bir ad girin.
 3. “Şablon kategorisi” etiketinin altında, listeden bir kategori seçin. Belgeniz için en iyi kategoriyi seçmek önemlidir, çünkü bir dahaki sefere ihtiyacınız olduğunda hızlı bir şekilde geri dönmenize yardımcı olacaktır.
 4. Seçimlerinizi yaptıktan sonra, tıklayın TAMAM MI.

Tebrikler, defalarca kullanabileceğiniz bir şablonu başarıyla oluşturdunuz!