Skip to content

WordPress Teması Nasıl Kurulur

2 de Haziran de 2021

WordPress, günümüzde her türlü web sitesini oluşturmak için çevrimiçi olarak kullanılan en popüler platformlardan biridir. Bir WordPress siteniz varsa, sitenizin tasarımının tam istediğiniz gibi görünmesini sağlamak için indirebileceğiniz ve yükleyebileceğiniz sayısız tema vardır. İşte bir WordPress temasının nasıl kurulacağı.

Başlamadan önce

Başlamadan önce, iki tür WordPress sitesi olduğunu bilmelisiniz: WordPress.org kullanan kendi kendine barındırılan siteler ve WordPress.com kullanan WordPress tarafından barındırılan siteler. Temanızı her iki platformda da değiştirebilirsiniz, ancak kendi kendine barındırılan bir WordPress sitesiyle, bir WordPress.com sitesine kıyasla çok daha fazla özgürlüğe ve seçeneğe sahipsiniz. Önce kendi kendine barındırılan sitelerden başlayarak, hem kendi kendine barındırılan hem de WordPress.com siteleri için WordPress temalarının nasıl değiştirileceğini ele alacağız. Sitenizin tasarımını ve işlevselliğini daha da iyi hale getirmek için WordPress eklentilerinin nasıl kurulacağını öğrenmek de ilginizi çekebilir.

Kendi Kendine Barındırılan Bir Sitede Bir WordPress Teması Nasıl Değiştirilir

Kendi kendine barındırılan WordPress sitenizi ilk kurduğunuzda, otomatik olarak yüklenen ve etkinleştirilen bir varsayılan tema ile birlikte gelir. Bunu istediğiniz herhangi bir temaya değiştirebilirsiniz. Ayrıca temanızı kaç kez değiştirebileceğiniz veya sitenizin arka ucuna kaç tema yükleyebileceğiniz konusunda bir sınır yoktur (tabii ki barındırma planınızın sınırlamalarına göre).

 1. Yeni bir temayı nereden almak istediğinize karar verin. Temaları şuradan alabilirsiniz:

  • WordPress.org Tema Dizini (çevrimiçi veya sitenizin kontrol panelinden).
  • Bir WordPress geliştirici web sitesi (Tema Ormanı, Zarif Temalar, Şablon Canavarı vb.)
  • Sizin için özel bir WordPress teması oluşturan bir WordPress geliştiricisi.

  WordPress.org Tema Dizininde bulunan temalar ücretsiz olarak kullanılabilir. Geliştirici web sitelerinde ücretsiz ve premium temaların bir kombinasyonunu içeren tema kitaplıkları olabilir, ancak bunların çoğu genellikle premiumdur (yani satın alınmaları gerekir). Şu anda premium bir tema için ödeme yapmaya hazır değilseniz, WordPress.org Tema Dizini’ne bakmanız iyi olur. Burası binlerce ücretsiz temaya göz atmak için en iyi yerdir, ayrıca aramanızı daraltmak için arama filtrelerini kullanabilirsiniz.

 2. WordPress.org Tema Dizininden ücretsiz bir tema bulmak istiyorsanız, kendi kendine barındırılan WordPress site kontrol panelinizde oturum açın, Görünüm > Temalar sol dikey menüden seçin, ardından Yeni ekle Mevcut temalar arasında arama yapmak için en üstte

 3. Seç Ayrıntılar ve Önizleme imlecinizi herhangi bir temanın üzerine getirdiğinizde veya Ön izleme tam ekranda önizlemesini görmek için üzerine geldiğinizde.

  WordPress.org panosunun ekran görüntüsü.

 4. Seç Yüklemek imlecinizi üzerine getirdiğiniz herhangi bir temanın altında veya Ayrıntılar ve Önizleme sayfasının sol üst köşesinde.

  WordPress.org panosunun ekran görüntüsü.

 5. Kurulduktan sonra seçin etkinleştir sitenizi anında o belirli temaya geçirmek için.

  WordPress.org panosunun ekran görüntüsü.

  Bunu, Yükle düğmesini seçtikten sonra herhangi bir temanın Ayrıntılar ve Önizleme sayfasından veya daha önce yüklemiş olduğunuz bir temanın üzerine gelerek ana temalar sayfasından yapabilirsiniz.

Üçüncü Taraf Bir Siteden Premium Tema Nasıl Kullanılır

Premium tema için bir bütçeniz varsa ve bir üçüncü taraf geliştirici web sitesinden bir tane aramak istiyorsanız, önce temayı satın almanız gerekir. Satın aldıktan sonra, temayı bir ZIP dosyası olarak nasıl indireceğinize dair talimatlar verilecektir.

 1. Temayı ZIP dosyası olarak indirdikten sonra WordPress sitenizin kontrol paneline gidin, Görünüm > Temalar > Yeni ekle > Tema Yükle.

  WordPress.org panosunun ekran görüntüsü.

 2. Seç Dosya seçin, açılan dosya penceresinden az önce indirdiğiniz ZIP dosyasını seçin, ardından Açık.

 3. Seç Şimdi kur.

  WordPress.org panosunun ekran görüntüsü.

 4. WordPress, birkaç saniye ile bir dakika kadar sürebilen temayı yükleyecektir (tema dosyasının boyutuna ve internet bağlantınıza bağlı olarak). Kurulum tamamlandığında bilgilendirileceksiniz.

 5. Seç etkinleştir sitenizi yeni temaya geçirmek için

  WordPress.org panosunun ekran görüntüsü.

  WordPress.org Tema Dizininden çevrimiçi olarak wordpress.org/themes adresinde kullanmak için bir tema bulduysanız – başka bir deyişle, sitenizin kontrol panelinden değil – yükleme işlemi, aşağıdaki adımları izleyerek üçüncü taraf geliştiriciler için olanla aynıdır. 5’ten 9’a kadar.

 6. Temanızın görünümünü daha da özelleştirmek için Görünüm > Özelleştirmek Tema özelleştiriciyi açmak için sol dikey menüde Yüklediğiniz temaya bağlı olarak, dikey menüde temanızın adı olarak fazladan bir öğenin göründüğünü de görebilirsiniz. Temanızın adını burada arayın ve seçin veya daha fazla tema özelleştirme seçeneği için imlecinizi üzerine getirin.

Bir WordPress.com Sitesinde Bir WordPress Teması Nasıl Değiştirilir

Kendi kendine barındırılan bir WordPress sitesine yüklediğiniz temaların aksine, bir WordPress.com temasıyla istediğiniz her şeyi yapamazsınız. Kendi kendine barındırılan bir sitede, temanın içerdiği her dosyaya erişiminiz ve ayrıca kodunu değiştirme özgürlüğüne sahipsiniz. Bir WordPress.com sitesinde, tema dosyalarına erişiminiz kısıtlanır ve bu nedenle yalnızca panonuz aracılığıyla size sağlanan özelleştirme seçenekleriyle sınırlıdır. Çoğu WordPress.com kullanıcısı, yalnızca WordPress.com aracılığıyla sunulan temalarla sınırlıdır. Yalnızca daha pahalı İşletme veya e-Ticaret planlarına geçiş yapanlar kendi temalarını yükleyebilir.

 1. WordPress.com’a gidin ve hesabınızda oturum açın.

 2. Seç Benim sitem WordPress.com sitenize gitmek için sol üst köşedeki

 3. Seç Tasarım > Temalar sol dikey menüden.

  WordPress.com panosunun ekran görüntüsü.

 4. Gerektiğinde üst kısımdaki arama alanını ve filtreleri kullanarak mevcut temalara göz atın. Herhangi bir temanın önizlemesini görmek için üç nokta sağ altta, ardından Canlı Demo. Alternatif olarak, tema sayfasına gitmek için temayı seçin, ardından Canlı Demoyu Aç.

 5. Siteniz için bir temaya karar verdikten sonra, üç nokta sağ altta, ardından öğesini seçin etkinleştirveya ayrıntılarını görüntülemek için temayı seçin ve ardından Bu tasarımı etkinleştir.

  WordPress.com panosunun ekran görüntüsü.

 6. Ana sayfanızı yeni temayı yansıtacak şekilde düzenlemeye başlamak istiyorsanız, Ana Sayfayı Düzenle. Ardından, bunları düzenlemek için canlı site önizleyicisinde farklı öğeler seçebilirsiniz.

  WordPress.com panosunun ekran görüntüsü.

 7. Kontrol panelinize geri dönün, seçebilirsiniz Tasarım > Özelleştirmek site kimliği öğelerinizi, menülerinizi, CSS’nizi, widget’larınızı ve ana sayfa ayarlarınızı özelleştirmek için.