Skip to content

WPS Nedir ve Nasıl Çalışır?

29 de Mayıs de 2021

WPS, Wi-Fi Korumalı Kurulum anlamına gelir.

WPS Ne Anlama Geliyor?

WPS, minimum çabayla evde güvenli bir Wi-Fi ağı kurma yöntemidir. Etkinleştirmek için genellikle yönlendiricinizdeki WPS düğmesine basmayı içerir. Birçok yönlendiricideki WPS düğmesi, 2006 yılında Wi-Fi Alliance tarafından oluşturuldu. Amacı, ağ güvenliği hakkında fazla bilgisi olmayan ev kullanıcılarına, ev kablosuz ağlarını güvenli ve güvenli bir şekilde kurmalarında yardımcı olmaktı. Birçok kullanıcı ‘WPS düğmesinin ne işe yaradığını’ merak etmiş olsa da, kurulum için başka bir yerde karmaşık ağ ayarlarına dalmaktan çok daha basit bir işlemdi.

WPS Nasıl Çalışır?

Geçmişte, kullanıcılar bağlanmak istedikleri ağ adını (SSID olarak da bilinir) ve parolayı (bazen WPA-PSK anahtarı olarak da adlandırılır) bilmek zorundaydılar. Bu zaman aldı ve genellikle oldukça uzun bir bilgi dizisinin girilmesini gerektiriyordu.

Webaroo / Unsplash
Günümüzde çoğu yönlendirici, cihazda bir WPS düğmesi içerir, bu nedenle eşleştirmeye başlamak için düğmeye basmanız yeterlidir. Bir Bluetooth cihazını eşleştirmeye çok benzer şekilde çalışır ve sizi karmaşık ayarlara girme zahmetinden kurtarır. Bazı eski yönlendirici modelleri, kullanıcıların cihazları eşleştirmek için cihazlara bir PIN numarası girmesi yerine bir PIN kullanabilir. Daha yeni cihazlar, yakın alan iletişim yöntemlerini de içerebilir, böylece cihazları hızlı bir şekilde eşleştirmek için akıllı telefonunuzu (örneğin) bir yönlendiricinin yanında tutmanız yeterlidir.

WPS’nin Faydaları Nelerdir?

WPS düğmesinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmenizi sağlayan WPS’nin bir takım faydaları vardır.

  • bu basit. Birçok yönlendirici ve ağ, mevcut ağlara katılmak için uzun parolalar girmenizi gerektirir. WPS ile sadece bir düğmeye basabilir ve saniyeler içinde katılabilirsiniz. Uzun şifreler girmek zorunda kalmaktan çok daha basit.
  • Acemi dostudur. Günümüzde bir ağ kurmak basit olmalıdır ve WPS bunu daha da basitleştirmiştir, bu nedenle nasıl başlayacağınız konusunda uzman bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur.
  • Hızlı. Ağınıza birden fazla cihaz eklemeye mi çalışıyorsunuz? WPS düğmesine dokunduğunuzda PC’nizden akıllı telefonunuza veya akıllı TV’nize kadar her şey için hazırsınız.

WPS’nin Dezavantajları Nelerdir?

WPS, hızlı bir ev ağı kurmanın çok kullanışlı bir yoludur, ancak mükemmel değildir. İşte dezavantajları hakkında bilmeniz gerekenler.

  • %100 güvenli değil. Geçmişte, WPS’nin saldırılara açık olmasına neden olan kaba kuvvet saldırıları oldu. Kurban olmanız pek olası değildir, ancak birçok insanın WPS’yi tamamen devre dışı bırakmasının nedeni budur.
  • Herkes etkinleştirebilir. Birisinin yönlendiricinize fiziksel erişimi varsa, genellikle yönlendiricinin üstünde görüntülenen PIN’e kadar WPS’yi kolayca etkinleştirebilir. Yalnızca birkaç dakikalığına etkinleştirilebilir, ancak bu her şeyi değiştirebilir. Cihazı güvenli bir yerde saklamanız gerekir.
  • WEP güvenlik protokolü ile çalışmaz. WEP, mevcut en eski güvenlik protokolüdür. WPA2’nin yerini almıştır, ancak eski ağ donanımına sahip bazı kullanıcıların yine de WEP kullanması gerekebilir. WPS ile iyi oynamıyor, bu yüzden WPS düğmesini kullanabilmeyi beklemeyin.

WPS Kullanmalı mıyım?

Güvenlik konusunda endişeleriniz varsa, en iyi çözüm WPS desteği olmayan bir yönlendirici satın almaktır. Devre dışı bırakılmış olsa bile, bazı cihazlar sizin bilginiz dışında onu etkin durumda tutar. Ancak, çoğu kullanıcı için WPS çok kullanışlıdır. Bir ağa bağlanmak için uzun şifreler girme zahmetinden ve zamandan tasarruf sağlar ve ev ağı kurulumlarında çok deneyimli olmayan acemiler için idealdir. Ne yapmaya karar verirseniz verin, her şeyi ayarlamayı bitirdikten sonra WPS’yi devre dışı bıraktığınızdan emin olun. Bu şekilde, işler çoğunlukla olabildiğince güvenlidir. Kullanıcıların büyük çoğunluğu WPS kullanırken hiçbir zaman sorun yaşamaz veya ev ağlarında herhangi bir bilgisayar korsanlığı riskiyle karşı karşıya kalmaz.