Skip to content

WVX Dosyası Nedir?

15 de Mayıs de 2021

WVX dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Windows Media Video Yeniden Yönlendirici dosyasıdır. Bu sadece bir çalma listesi veya bir veya daha fazla medya dosyasına kısayol. WVX dosyaları, oynatılması gereken video veya ses dosyalarının konumunu saklamak için kullanılır. Uyumlu bir programda açıldığında, WVX dosyasındaki başvurulan dosyalar, sanki kendiniz elle sıraya koymuşsunuz gibi oynatılmaya başlayacaktır. Windows Media Video Yeniden Yönlendiricisi dosya biçimi, M3U8, M3U, XSPF ve PLS dosya uzantılarını kullananlar gibi diğer çalma listesi dosya biçimlerine benzer.

WVX Dosyası Nasıl Açılır

WVX dosyaları Windows Media Player, VLC ve GOM Media Player ile açılabilir. WVX dosyaları yalnızca düz metin dosyaları olduğundan, ek referanslar eklemek için bunları Not Defteri veya başka bir metin düzenleyici gibi bir programda açabilirsiniz. Bu biraz daha aşağıda açıklanmıştır. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın WVX dosyasını açmaya çalıştığını, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın WVX dosyalarını açmasını tercih ederseniz, Windows’ta belirli bir dosya uzantısı için varsayılan programı değiştirin.

WVX Dosyası Örneği

Aşağıdaki formatı taklit ederek ve ardından dosyayı .WVX uzantısıyla kaydederek kendi WVX dosyanızı oluşturabilirsiniz. Bunu Windows’taki Not Defteri’nde veya başka bir metin düzenleyicide yapabilirsiniz. Örneğimizde, iki çevrimiçi MP3 dosyasına referans var. WVX, aynı formattaki ek dosyalara işaret edebilir, böylece yalnızca birini kopyalayabilirsiniz. bazı başka referanslar eklemek için satırlar.


Bu bağlantılar geçerli değildir, bu nedenle bu belirli WVX dosyası, açtığınız herhangi bir programda çalışmayacaktır.

WVX Dosyası Nasıl Dönüştürülür

WVX dosyası gerçekten sadece bir düz metin dosyası olduğundan (yukarıdaki örneğimizde gördüğünüz gibi), dosyayı çalma listesi formatları gibi metin tabanlı formatlardan başka hiçbir şeye dönüştüremezsiniz. VLC, bir WVX dosyasını M3U8, M3U ve XSPF gibi çalma listesi dosya formatlarının yanı sıra HTML’ye kaydedebilir. Bu, WVX dosyalarını MP4, AVI, WMV, MP3, vb. Formatlara dönüştüremeyeceğiniz anlamına gelir. Bu medya dosyalarını dönüştürmek için, onlara erişebilmeniz için bunları kendiniz indirmeniz ve ardından bir dosya dönüştürücü programı aracılığıyla çalıştırmanız gerekir.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Başka bir formatı WVX formatıyla karıştırmadığınızdan emin olun. Bazı dosyalar, tamamen farklı bir formatta olsalar bile .WVX dosyalarına çok benzer. Yukarıda belirtilen WVX açıcılarından birinde desteklenmeyen bir formatı açmaya çalışırsanız, büyük olasılıkla bir hata alırsınız. Örneğin, WYZ dosyaları, WYZTracker programıyla kullanılan gerçekten WYZTracker dosyaları olsalar bile, WVX dosyaları olarak kolayca yanlış okunabilir. İki format birbiriyle ilgisizdir ve bu nedenle onları açmak için kullanılan ilgili programlarda desteklenmez. Aynı fikir, Vectorworks Design dosyaları için kullanılan VWX gibi benzer şekilde yazılmış diğer dosya uzantılarının arkasında da geçerlidir. VWX dosyaları, WVX dosyalarıyla aynı harflerin üçünü de kullanır, ancak bunun yerine yalnızca Nemetschek Vectorworks uygulamasında desteklenir. CVX benzerdir. ACD Systems’in Canvas yazılımında kullanılırlar ve WVX dosyalarıyla hiçbir ilgisi yoktur.