Skip to content

X10 Ev Otomasyon Sistemleri ve Yazılımları

6 de Mayıs de 2021

Tanım: X10 ev otomasyon ağları için bir endüstri standardıdır. X10’un arkasındaki teknoloji birkaç on yıl içinde geliştirildi ve diğer standartların ilerlemesine rağmen bugün de geçerli olmaya devam ediyor. Başlangıçta yalnızca evdeki elektrik hatları üzerinden çalışmak üzere tasarlanan X10, kablolu veya kablosuz iletişim yöntemlerini kullanabilir.

X10 Ekipmanları

Bir X10 ev otomasyon ortamı, birbirleriyle iletişim kuran ve çeşitli ev aletlerini yöneten sensörleri ve kontrol cihazlarını yönetir. X10 cihazları en yaygın olarak aşağıdakilerle arabirim oluşturur:

  • ışıklar – isteğe bağlı olarak veya bir zamanlayıcıyı açıp kapatın veya parlaklık seviyesini değiştirin
  • güvenlik kameraları – hareketi algıla ve otomatik olarak etkinleştir
  • termostatlar – ev sahibi tercihlerine göre sıcaklık ayarlarını artırın ve azaltın

X10 Ağ Protokolü

X10’un kalbinde, adresleme A1’den başlayıp P16’ya kadar uzanan 256 adede kadar cihazı destekleyen basit bir kontrol protokolü vardır (A1’den P1’e kadar 16 adres, ardından A2’den P2’ye vb.). Birkaç X10 protokol komutu, parlaklıklarını kontrol etmek için özellikle aydınlatma sistemleriyle çalışır. Diğerleri ayrıca sıcaklık kontrolü ve güvenlik sistemlerini destekler. X10 protokolü kablolu veya kablosuz bağlantılar üzerinden çalışır, ancak kurulumlar normalde bir evin elektrik kablolarını kullanır. Bir X10 ağı, merkezi kontrol cihazlarından yönetilebilir; bazı kurulumlar akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla uzaktan kumandayı destekler.

X10’un Geçmişi ve Sınırlamaları

X10, 1970’lerde İskoçya’da Pico Electronics tarafından şirketteki daha önceki dokuz devrelerle ilgili projenin devamı olarak geliştirildi. Kısmen tasarım seçenekleri ve kısmen eskiye bağlı olarak, X10, modern ev otomasyon ağları için birkaç önemli teknik sınırlama taşır:

  • 256’dan fazla otomasyon cihazını destekleyemez.
  • Ağ şifrelemesini desteklemez.
  • Protokol, komutlara nispeten yavaş yanıt verir ve sınırlı hata işleme sağlar.
  • Evlerdeki tüketici elektroniği cihazlarının sayısı arttıkça son yıllarda güçlenen (amaçlanan) bir sorun olan elektriksel parazitlere karşı hassastır.

X10, otomasyon ekipmanının satın alınabilirliği ve uyumluluk nedeniyle popülerliğini kazandı ve sürdürdü. Elektrik hattı ağının diğer türlerinde olduğu gibi, iki fazlı ev kablolamasıyla ilgili sorunları önlemek için haneler genellikle X10 ile bir faz birleştirici kullanmak zorundadır.

Rekabetçi Ev Otomasyonu Standartları

Sektörde X10 dışında birçok alternatif ev otomasyon teknolojisi bulunmaktadır:

  • INSTEON – piyasadaki X10’un yerini alması amaçlanan INSTEON ağları, X10’un destekleyebileceğinden çok daha hızlı yanıt süresi için tasarlanmış protokolleri kullanarak hem güç hattı hem de kablosuz radyo bağlantıları üzerinden çalışır.
  • Z-Dalgası – Z-Wave, yalnızca kablosuz radyo frekansları üzerinden çalışır ve geleneksel X10 ortamlarından daha fazla cihaza kadar ölçeklenecek şekilde tasarlanmıştır.
  • Zigbee – Z-Wave gibi bir kablosuz teknoloji olan Zigbee ürünleri, genel amaçlı ev otomasyonundan ziyade ticari ve ev enerji yönetim sistemlerine yöneliktir.

Bu yeni ev otomasyon ortamları, müşterileri X10 ağlarından daha modern alternatiflere taşıma stratejisinin bir parçası olarak X10 cihazlarını destekler.