Skip to content

Xbox 360 Aile Ayarları ve Ebeveyn Denetimleri

29 de Nisan de 2021

Çocuklar ve video oyunları hakkında konuşurken, genellikle kendi başlarına gevşemelerine izin vermektense, küçük çocuklarınızla oyun oynamak daha iyidir. Birlikte oynayabilirseniz ikiniz için daha eğlenceli. Yine de çocuklar büyüdükçe, ne oynadıklarını ve ne kadar süreyle oynadıklarını her zaman izleyemeyebilirsiniz. Xbox 360 ve Xbox One’ın ebeveyn kontrolü özelliklerinin size yardım etmek için devreye girebileceği yer burasıdır.

Xbox 360 Ailesi Ayarları

Xbox 360’ta bulunan aile ayarları, çocuklarınızın görmesini istemediğiniz oyun veya film içeriğine erişimi kısıtlamanıza olanak tanır. Konsolu yalnızca belirli bir ESRB derecelendirmesinin altındaki oyunları veya belirli bir MPAA derecelendirmesinin altındaki filmleri oynayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Sistemi kendiniz kullanmak veya çocuklarınızın engellenen bir şeyi görüntülemesine izin vermek istiyorsanız, aile ayarlarını yaparken belirlediğiniz bir şifreye dokunmanız yeterlidir.

Mojang
Ayrıca, çocuklarınızın neler görebileceğini ve yapabileceğini ve Xbox Ağı’nda kimlerle etkileşim kurabileceklerini kontrol etmek için birkaç seçeneğiniz vardır. Arkadaşlarının listesinde yer almak isteyen kişileri manuel olarak onaylayabilirsiniz. Herhangi biriyle, hiç kimseyle veya sadece arkadaş listesindeki kişilerle konuşmalarına ve sesli sohbeti duymalarına izin verilip verilmeyeceğini seçebilirsiniz. Ayrıca Xbox Network Marketplace’te ne kadar yapabileceklerini de belirleyebilirsiniz. Ayrıca isterseniz Xbox Ağ erişimini tamamen engelleyebilirsiniz. Harika bir yeni özellik, konsolu her gün ve hatta her hafta yalnızca belirli bir süre oynayacak şekilde ayarlayabilmenizdir. Günlük zamanlayıcıyı 15 dakikalık artışlarla ve haftalık zamanlayıcıyı 1 saatlik artışlarla ayarlayabilirsiniz, böylece çocuğunuzun tam olarak ne kadar oynayabileceğini belirleyebilirsiniz. Çocuğunuzun ne kadar süre kaldığını bilmesini sağlamak için ara sıra bildirimler açılır. Ve oynamak istediğinizde veya çocuğunuzun daha uzun süre oynamasına izin vermek istediğinizde, şifrenizi girmeniz yeterlidir.

Xbox One Ailesi Ayarları

Xbox One’da benzer bir kurulum var. Her çocuğun kendi hesabı olabilir (ücretsizdir ve XONE’nizde bir hesap için Xbox Live Gold varsa, hepsi için geçerlidir) ve her hesap için ayrıcalıkları ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz. Her hesabı “Çocuk”, “Genç” veya “Yetişkinler” için genel varsayılanlara ayarlayabilirsiniz; bu, kiminle konuşabilecekleri / arkadaş olabilecekleri, neleri görebilecekleri ve mağazaya erişebilecekleri, ve dahası. İsterseniz, çocuğunuzun uzun bir seçenekler listesinde tam olarak nelere erişebileceğini manuel olarak ayarlamanıza izin verecek özel bir ayar da seçebilirsiniz. Xbox One Ebeveyn Denetimlerini Kullanma bölümünde çocuklarınızın güvende olmasını sağlama ve oyun sürelerini sınırlama (artı daha fazlası) hakkında daha fazla ayrıntı edinin. Diğer bir harika özellik ise, X360’ın geçmişinden farklı olarak, Xbox One hesaplarının “mezun” olabilmesidir, böylece sonsuza kadar çocuk kontrollerine bağlı kalmaları gerekmez. Ayrıca ebeveyn hesabından bağlantıları kesilebilir ve kendi başlarına tam Xbox Live Gold hesapları olarak (muhtemelen çocuğunuzun / gencin / üniversite öğrencisinin kendi Xbox One’ında kurulabilirler.