Skip to content

Xbox Adaptive Controller Nedir ve Nasıl Çalışır?

24 de Mayıs de 2021

Xbox Adaptive Controller, fiziksel ve zihinsel engelli kişilerin video oyunları oynamasını kolaylaştırmak için tasarlanmış özel bir cihazdır. Cihaz, 2018’in sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürüldü ve o zamandan beri dünyanın birçok büyük bölgesinde kullanıma sunuldu.

Xbox Adaptive Controller’ın Tasarımı

Xbox Adaptive Controller’ın tasarımı, normalden daha büyük bir D-pad’in yanında geleneksel A ve B düğmelerinin yerini alan iki dev siyah daire düğmesi ve biraz daha büyük Xbox One menü düğmeleriyle ilk bakışta çok basit görünüyor. Aerodinamik görünümüne rağmen, Xbox Adaptive Controller ayrıca, bir kez bağlandığında X, Y, RT, RB, LT ve X, Y, RT, RB, LT gibi normal Xbox denetleyicisindeki diğer düğmeler için giriş olarak çalışabilen ek aksesuarlar için 19 bağlantı noktasına sahiptir. 1 POUND = 0.45 KG.

Xbox One Uyarlanabilir Oyun Kumandası Nasıl Farklıdır?

Uygun aksesuarlar bağlandığında, Xbox Adaptive Controller, geleneksel Xbox denetleyicisinin tüm ana işlevlerini yerine getirebilir.

Microsoft
Birincil ve en belirgin farklılıkları, düşük düzeyde fiziksel koordinasyona sahip olanlar tarafından kullanılmasını kolaylaştıran biçim faktörü ve bireysel kullanım durumlarına uyarlanmasına izin veren özelleştirilebilirliğidir.

Mevcut Xbox Adaptive Controller Aksesuarları

Xbox Adaptive Controller’ın 19 bağlantı noktası, her bir Xbox oyun kumandası düğmesinin girişlerini özelleştirebilen ve belirli ihtiyaçları olanlar için oyunu daha erişilebilir hale getirebilen çok çeşitli birinci ve üçüncü taraf donanım aksesuarlarını destekler. Xbox Adaptive Controller’ın niş faktörü nedeniyle, oyun kumandası ve tüm aksesuarları genellikle fiziksel perakende mağazalarında satılmaz ve çevrimiçi olarak satın alınmaları gerekir. Xbox Adaptive Controller için desteklenen aksesuarlardan bazıları aşağıda verilmiştir.

  • Logitech Extreme 3D Pro Joystick: Geleneksel bir oyun kumanda kolu.
  • Gövdeye Montaj Ayak Kiti: Bir kol, bacak, gövde veya tekerlekli sandalyeye bağlanabilen, kontrolör için tasarlanmış bir stand.
  • QuadStick: Oyuncuların ağız hareketleri yoluyla kontrolleri girmesine izin veren quadriplegics için bir oyun denetleyicisi.
  • AbleNet Anahtarları: Çeşitli konumlara yerleştirilebilen büyük düğmeler.
  • 3DRudder Foot Motion Controller: Zemine yerleştirilmek üzere tasarlanmış bir giriş cihazı.
  • PDP Tek Elle Kumanda Kolu: Tek elle tutulabilen küçük erişilebilir bir kumanda çubuğu.
  • Gizli Anahtar 3 Ayak Pedalı: Düğme girişi olarak kullanılabilen daha büyük bir pedal.

Microsoft Adaptive Controller’ı Hangi Konsollar Destekler?

Xbox Adaptive Controller; orijinal Xbox One, Xbox One S ve Xbox One X dahil olmak üzere tüm Xbox One konsollarında tam olarak desteklenir.

Xbox Adaptive Controller ve Xbox One S konsolu.

Microsoft
Normal Xbox denetleyicileri gibi Xbox Adaptive Controller, Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 çalıştıran Windows bilgisayarlar ve tabletlerle de kullanılabilir. Oyun ve oyun için daha fazla destek sunduğu için Windows 10, Xbox Adaptive Controller için önerilen işletim sistemidir. ücretsiz Windows 10 Xbox Donatıları uygulaması aracılığıyla denetleyici özelleştirmesi. Xbox Adaptive Controller desteğinin gelecekteki Xbox konsolları ve Windows işletim sistemlerinde devam etmesi bekleniyor. Xbox konsollarına ve Windows PC’lere Xbox Kablosuz Bluetooth ve USB-C aracılığıyla bağlanır.

Xbox Erişilebilirlik Denetleyicisi Nerelerde Kullanılabilir?

Microsoft’un Xbox Adaptive Controller’ı Avustralya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri. Xbox Adaptive Controller’ı satın alabileceğiniz birincil yer resmi Microsoft Mağazası web sitesidir, ancak diğer çevrimiçi mağazalar da satabilir. Microsoft Store web sitesi genellikle uluslararası olarak gönderilir; bu nedenle, Xbox Adaptive Controller ülkenizde resmi olarak desteklenmese bile, çevrimiçi sipariş vererek yine de içeri aktarabilirsiniz.

Uyarlanabilir Xbox Kumandasını Destekleyen Video Oyunları

Xbox Adaptive Controller, Xbox One konsolları ve Xbox 360 ve orijinal Xbox konsolu nesillerinden geriye dönük uyumluluk yoluyla oynanabilenler dahil olmak üzere çoğu video oyununu bir Xbox One konsolunda oynamak için kullanılabilir. Xbox Adaptive Controller’ın oynayamayacağı tek Xbox oyunları, yalnızca Kinect sensörü veya akıllı telefon aracılığıyla girişe dayanan oyunlardır. Dans Merkezi Spot Işığı ve Sadece dans dizi. Windows PC’de Xbox Adaptive Controller, normal Xbox kontrolcüsü için kontrol seçenekleri sunan herhangi bir oyunu oynamak için kullanılabilir. Xbox Play Anywhere markasına sahip tüm Windows 10 oyunlarının Xbox oyun kumandalarını desteklemesi garanti edilir.

Xbox Adaptive Controller, Kulaklıkları Destekler mi?

Xbox Adaptive Controller’da 3,5 mm stereo kulaklık jakı bulunur. Bu ses jakı, en yaygın kulaklıkları, kulaklıkları ve kulaklığı destekler. Ancak, USB kulaklıkları desteklenmemektedir. Orijinal Xbox kulaklıkları da normal Xbox denetleyicisi için özel olarak tasarlanmamıştır.