Skip to content

Xbox One Denetleyicisini iPhone’a Bağlama

18 de Şubat de 2023

Apple’ın iPhone, iPad ve iPod touch cihazları, iOS 13’ün piyasaya sürülmesinden sonra Microsoft’un Xbox denetleyicileri için resmi destek aldı. Bu, herhangi bir yeni Xbox oyun kumandasının, iOS video oyunlarını oynamak için bir iPhone denetleyicisi olarak kullanılabileceği anlamına gelir. Bilgisayar korsanlığı, özel kablolar veya üçüncü taraf donanım gerekmez. Akıllı telefonunuzda zaten yerleşik olan ayarları kullanarak iPhone oyunları için bir Xbox denetleyicisini nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Bu kılavuzdaki talimatlar iOS 13, iPadOS 13, tvOS 13 ve macOS Catalina veya sonraki sürümleri için geçerlidir.

Bir Xbox Denetleyicisini iPhone’a Bağlama

Bir Xbox oyun kumandasını bir iPhone, iPod touch veya iPad’e bağlamak oldukça basittir ve tamamlanması birkaç dakikadan fazla sürmez. İşte nasıl yapılacağı: Başlamadan önce, iPhone’unuzda Bluetooth’un etkinleştirildiğinden ve en son iOS sürümünün kurulu olduğundan emin olun.

 1. git Ayarlar > Bluetooth iOS cihazınızda. Bluetooth devre dışıysa, açmak için değiştirme anahtarına dokunun.

 2. basın Xbox logo Açmak için kumandanın ortasındaki düğmeye basın. iOS cihazınıza yalnızca Bluetooth desteğine sahip Xbox denetleyicileri bağlanabilir. Hala varsa, kontrol cihazının kutusundan veya kontrol cihazının kendisine bakarak Bluetooth desteği olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bluetooth desteğine sahip daha yeni Xbox denetleyicilerinde geleneksel bir ses jakı bulunurken eski modellerde yalnızca kare bağlantı noktası bulunur.

 3. sıkıca basın senkronize et Xbox logo düğmesi yanıp sönmeye başlayana kadar oyun kumandasının üst kısmındaki düğmeyi basılı tutun.

  Xbox denetleyicisi Senkronizasyon düğmesi.

  bu senkronize et düğmesi, yanında üç eğri çizgi bulunan küçük siyah düğmedir. Bu, Xbox denetleyicisini bir PC’ye veya Xbox One konsoluna bağlamak için kullandığınız düğmenin aynısıdır.

 4. Xbox denetleyiciniz, Diğer Aygıtlar listesinde görünmelidir. iOS cihazınızla eşleştirmek için adına dokunun. Xbox kumandanızı iPhone veya iPad’inize bağladıktan sonra Xbox One’ınızla birlikte kullanmak istiyorsanız, onu konsolla yeniden eşleştirmeniz gerekir. Xbox One konsolunuz için bir kumanda ve Xbox telefon kumandası olarak kullanmak için başka bir kumanda almak iyi bir fikir olabilir.

 5. İstediğiniz iOS video oyununu açın ve simgesine dokunun. Denetleyiciveya buna benzer bir ifadeyi uygulama içi ayarlarından.

Xbox Denetleyicilerini iOS 12 Çalıştıran iPhone’lara Bağlayabilir misiniz?

Xbox denetleyicilerini bir iPhone veya iPad’e bağlama özelliği yalnızca iOS 13 ve sonraki sürümlerde resmi olarak desteklenir. Bir Xbox kumandasını iOS 12 veya Apple işletim sisteminin önceki bir sürümünü çalıştıran bir cihazla eşleştirmek için iPhone veya iPad’inizi jailbreak yapmanız ve ardından işlevsellik ekleyen Cydia uygulamasını yüklemeniz gerekir. iPhone veya iPad’inizi kırmak, cihazın garantisini geçersiz kılabilir. iOS 13, çoğu iPhone ve iPad sahibi için tamamen ücretsiz bir güncelleme olduğundan, cihazınızın işletim sistemini güncellemeniz ve yukarıda açıklanan resmi yöntemle bir Xbox kontrol cihazını bağlamanız önemle tavsiye edilir. iOS 13, iPhone SE ve sonraki iPhone modellerinde mevcuttur. iPhone 5 ve daha eski modeller iOS 13’e yükseltilemez. Apple, bunların modern özellikler ve uygulamalar için çok eski olduğunu düşünür. Temel olarak, Xbox kontrol cihazlarını desteklemek için eski bir iPhone modelini jailbreak yapabilirsiniz, ancak cihaz, kontrol cihazlarını destekleyen video oyunlarını oynatmak için yeterince güçlü olmayabilir. Birçok popüler iPhone oyununun çalışması için bile iOS’un en son sürümlerinden biri gerekir.

Hangi iPhone Oyunları Xbox Denetleyicilerini Destekler?

iPhone’da artan sayıda video oyunu, Xbox denetleyicilerini ve diğer geleneksel oyun kumandalarını destekler. iOS sürümleri Fortnite Ve Stardew Vadisi Xbox denetleyicisi desteğine sahip en popüler oyunlardan ikisidir. Oyun kumandanızı birlikte kullanabileceğiniz diğer bazı başlıklar şunlardır:

 • Açlıktan Ölme: Cep Sürümü
 • Grand Theft Auto San Andreas
 • teraryum
 • geyik tanrısı
 • PewDiePie: Brofist Efsanesi
 • Pang Maceraları
 • Shantae: Riskli Macera
 • roblox
 • Işığa Saldırın: Steven Universe Light RPG