Skip to content

Xbox One Harici HDD Kılavuzu

21 de Haziran de 2021

– Xbox One / PS4 – nesil oyun sistemlerinin önemli bir özelliği, her oyunu sabit sürücüye yükleyebilmenizdir. Ne yazık ki, oyunların tümü Blu-Ray disklerde geldiğinden ve ayrıca büyük güncellemelere ve DLC’lere sahip olduğundan, tek bir oyun küçük 500GB dahili HDD’nin 40-60+ GB’ını alabilir (ki bunun 400 GB’tan daha azı sizin için yararlıdır). Bu, çok hızlı bir şekilde alanınız tükendiği anlamına gelir. Neyse ki bizim için seçeneklerimiz var. Biraz daha fazla para harcamak anlamına gelir, ancak uzun vadede bunun için minnettar olacaksınız. PS4’te dahili sabit sürücüyü kolayca değiştirebilirsiniz. Xbox One’da sabit sürücüyü yenisiyle değiştiremezsiniz, ancak daha da iyisini yapabilirsiniz – ek bir harici sabit sürücü kullanın. Bu, 500 GB dahili sürücüyü ve ayrıca tüm oyunlarınızı tutabileceğiniz kadar terabayt depolama alanına sahip iki adede kadar ek harici USB HDD’yi kullanabileceğiniz anlamına gelir. PS4, sadece kayıt için, oyunları harici HDD’lere yüklemenize izin vermiyor.

Gereksinimler

Xbox One’da harici HDD’ler için çok çeşitli seçenekleriniz var. Olan herhangi bir HDD’yi kullanabilirsiniz.

  1. USB 3.0,
  2. En az 256 GB ve
  3. En az 5400rpm.

Oradan, herhangi bir marka ve herhangi bir boyut çalışacaktır. Daha yüksek okuma hızları ve daha yüksek kapasite elbette daha pahalıya mal olur. Katı hal sürücüler en iyi performansı sunabilir ancak maliyeti daha fazladır. Yaklaşık 60 $ karşılığında iyi bir 5400rpm 1TB harici USB 3.0 HDD alabilirsiniz.

Öneriler

  • Toshiba 1 TB HDD kullanıyoruz ve herhangi bir sorun yaşamadık.
  • Microsoft, Seagate’ten 2 TB disk gibi diskler önerdi.

Ancak gereksinimleri karşılayan herhangi bir sürücü çalışacaktır.

Xbox One ile Harici HDD Nasıl Kullanılır

Harici bir HDD kullanmak şaşırtıcı derecede basittir. USB ile çalışırlar, bu nedenle onları bir A/C prizine veya herhangi bir şeye takmaya gerek yoktur. USB kablosunu Xbox One’ınızın arkasındaki USB bağlantı noktasına takın ve hazırsınız. Oyunlar için kullanmadan önce sürücüyü biçimlendirmeniz gerekecek, ancak Xbox ONE bunu sizin için yapacak. Sürücüler genellikle çok küçüktür, bu yüzden onları yoldan bir yere koyun (ancak ısınabilecekleri için bol miktarda havalandırma sağlamaya çalışın).

Geliştirilmiş Performans

Xbox One’da harici bir HDD kullanmayla ilgili ilginç bir şey var – verileri daha hızlı aktarabildiği için oyunları dahili sürücüden daha hızlı yükleyebilir. Basitçe söylemek gerekirse, dahili sürücünün kullandığı 5400 rpm hızın aynısı, aslında oyunları harici bir sürücüden biraz daha hızlı yüklersiniz. 7200rpm harici sürücü veya yarıiletken sürücü seçin, oyunlar daha da hızlı yüklenebilir. Birkaç saniye daha hızlı yükleme sürelerinden bahsediyoruz.

Gerçekten Harici Bir HDD’ye İhtiyacınız Var mı?

Xbox One’ınızla harici bir HDD kullanmanın kesin faydaları olsa da, yanlış anlamayın ve bunun bir gereklilik, gereklilik veya herhangi bir şey olduğunu düşünmeyin. Hangi oyunları oynayacağınızı ve kaç tane oynayacağınızı düşünün ve oradan harici bir sürücüye ihtiyacınız olup olmadığına karar verin. Xbox One’ın ilk iki yılını harici bir sürücü olmadan asla başaramazdık, ancak çoğu insan sadece birkaç ay içinde düzinelerce oyun oynamayacak. Yine de bir süre sonra dahili HDD’yi Games with Gold oyunlarıyla dolduracaksınız, bu nedenle harici bir HDD’ye bakmak kötü bir fikir değil.

Sonuç olarak

Eski oyunları silerek ve oynamak istediğinizde yeniden yükleyerek 500 GB’lık dahili sürücüyle kesinlikle başa çıkabilirsiniz, ancak büyük oyunları yeniden indirmeniz gerekiyorsa, İnternet hızınıza bağlı olarak gerçek bir acı olabilir.