Skip to content

Xbox One Kulaklığınız Çalışmıyorsa Nasıl Onarılır

29 de Haziran de 2021

Xbox One kulaklığınız çalışmadığında, genellikle şu üç şekilde kendini gösterir: insanlar sizi duyabilir, ancak siz onları duyamazsınız; kimse seni duyamaz ve sen de kimseyi duyamazsın; yoksa herkes susar. Bu sorunlar herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve kulaklığınızı kullandığınız sırada çalışmayı durdurup tekrar çalışmaya başladığı bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Xbox One Kulaklığının Çalışmamasının Nedenleri

Bir Xbox One kulaklığı çalışmayı durdurduğunda bunun nedeni kulaklıkla ilgili bir sorun, kumandayla ilgili bir sorun veya Xbox One ayarlarıyla ilgili bir sorun olabilir. Yaygın sorunlar arasında yıpranmış kablolar ve kopmuş teller, bükülmüş kulaklık fişleri ve gevşek kulaklık jakları bulunur.

AHPhotoswpg / iStock / Getty

Çalışmayan Xbox One Mikrofonlu Kulaklık Nasıl Onarılır

Çoğu durumda, kendi başınıza çalışmayan bir Xbox One kulaklığını onarabilirsiniz. Sorunun ne olduğunu anlamak ve düzeltmek için aşağıdaki sorun giderme adımlarını sırayla uygulayın. Her düzeltmeyi deneyin ve ardından kulaklığınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Kulaklık arızalıysa, bir kulaklığı tamir etmenin zorluğu ve kulaklıklı mikrofon setini değiştirmenin düşük maliyeti, genellikle yenisini almaktan daha iyi olduğunuz anlamına gelir. Devam etmeden önce oyun kumandanızın açık ve Xbox One’ınıza bağlı olduğundan emin olun. Değilse, sorununuza yardımcı olup olmadığını görmek için bağlanmayacak bir Xbox One denetleyicisini düzeltmeye yönelik ipuçlarımıza göz atın.

 1. Kulaklığı çıkarın ve ardından sıkıca takın. Yanlış yerleştirilmiş bir kulaklık fişi, bu tür bir sorunun en yaygın nedenidir. Kulaklıklı mikrofon seti tekrar takıldıktan sonra çalışıyor ancak daha sonra çalışmıyorsa, kulaklık jakında bir sorun olabilir. Konektörü sıkıca tutarak kulaklığı takıp çıkarın. Kabloyu çekmek kulaklığa veya kumandanızdaki bağlantı noktasına zarar verebilir.

 2. Kulaklık takılıyken, fişi dikkatlice ileri geri hareket ettirin. Fiş, denetleyiciye güvenli bir şekilde takıldığında ileri geri sallanabiliyorsa, muhtemelen kötü bir Xbox One denetleyici kulaklık jakı ile uğraşıyorsunuzdur.

 3. Kulaklığın sesinin kapalı olmadığını doğrulayın. Kulaklık adaptöründeki veya dahili ses kontrolündeki sessiz düğmesini kontrol edin. Sesi kapalıysa, çevirin ve tekrar deneyin.

 4. Kulaklığı farklı bir kumanda veya farklı bir cihazla deneyin. Bu, kulaklığınızı sorun olarak ekarte edecektir. Farklı bir kontrol cihazına veya cihaza takıldığında çalışıyorsa, kulaklığın kötü olmadığını bilirsiniz.

 5. Kumandanızla farklı bir kulaklık deneyin. Bu, denetleyiciyi sorun olarak ekarte edecektir. Kulaklık, farklı bir denetleyiciye takıldığında çalışmıyorsa, muhtemelen kulaklıkla ilgili bir sorun vardır.

 6. Kulaklık kablosu ve fişinde hasar veya kalıntı olup olmadığını kontrol edin. Kablo hasarlıysa veya fiş bükülmüşse kulaklığı onarın veya değiştirin. Konektörde kir veya yiyecek gibi kalıntılar bulursanız, alkole batırılmış bir pamuklu çubukla temizleyin. Tekrar takmadan önce konektörün kuru olduğundan emin olun.

 7. Kulaklık sesini artırın. Kulaklığın sesi kısıldığında veya kısıldığında kimseyi duyamazsınız, ancak insanlar sizi duyabilir. Denetleyicinin genişletme bağlantı noktasına takılı konektör üzerindeki düğmeleri veya 3,5 mm’lik bir sohbet kulaklığınız varsa satır içi ses çarkını kullanarak sesi artırın. Ayrıca Xbox One’ınızdaki ses seviyesi ayarlarını da yapabilirsiniz. git Ayarlar > Cihaz ve aksesuarlar. Kontrol cihazınızı seçin. Ardından, ses ayarlarını yapın.

 8. Xbox One gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Bu ayarlar, Xbox ağında oyun oynarken kimi duyabileceğinizi seçmenize olanak tanır, böylece yanlış ayarlar kimseyi duymanızı engelleyebilir. Bu ayarları kontrol etmek için şuraya gidin: Ayarlar > hesap > Gizlilik ve çevrimiçi güvenlik > Ayrıntıları görüntüleyin ve özelleştirin > Ses ve metinle iletişim kurun > herkes. Alt profiller bu ayarı değiştiremez. Bir çocuk için bu ayarı değiştirmek için, ilişkili ebeveyn profilini kullanarak oturum açın.

 9. Sohbet Karıştırıcısını kontrol edin. Bu ayar, diğer kişilerin konuşup konuşmadığına bağlı olarak duyduğunuz sesleri değiştirir, bu nedenle kulaklığın anormal şekilde davranmasına neden olabilir. Bunu ekarte etmek için şuraya gidin: Ayarlar > Ekran ve Ses > Ses > Sohbet karıştırıcı. Ardından, seçin Hiçbir şey yapma.

 10. Parti sohbeti çıktınızı değiştirin. Bu ayar, grup sohbetinin kulaklığınızdan mı, TV hoparlörlerinizden mi yoksa her ikisinden mi geleceğini seçmenizi sağlar. Hoparlörlerinizden gelecek şekilde değiştirirseniz ve partinizi duyabiliyorsanız, sohbet ayarlarınız doğrudur. Bunu ekarte etmek için şuraya gidin: Ayarlar > Ekran ve Ses > Ses > Parti sohbeti çıktısıve seçin Hoparlörler. Bu ayar açık olsaydı Hoparlörler, olarak değiştir kulaklık.

 11. Oyun sohbeti ses dengesini ayarlayın. Xbox One kulaklık adaptörünü kullanıyorsanız, yerleşik bir miksere sahiptir. Bu mikser %100 oyun sesi ve yüzde sıfır sohbet sağlayacak şekilde ayarlanmışsa, kulaklığınız çalışmıyor gibi görünecektir. Herkes seni duyabilecek ama sen başkasını duyamayacaksın. Kişi simgesine basın ve kulaklığın çalışmaya başlayıp başlamadığına bakın. Kişi ile düğmeye basmak simgesi sohbet sesini artırır ve denetleyiciye basmak simgesi oyun sesini artırır.

 12. Kumandadaki pilleri değiştirin. Piller zayıfsa, kulaklık düzgün çalışmayabilir. Yeni pilleri veya yeni şarj edilmiş pilleri deneyin ve kulaklığın çalışmaya başlayıp başlamadığını kontrol edin.

 13. Denetleyici ürün yazılımını güncelleyin. Xbox One denetleyicileri, Microsoft’un zaman zaman güncellediği bellenimi kullanır. Bazı durumlarda, bir ürün yazılımı güncellemesi, kulaklığın işlevselliğini bozabilir.

 14. Xbox One’ı kapatıp açın. Nadir durumlarda, Xbox One’ınızla ilgili bir sorun, kulaklığın düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bunu ekarte etmek için konsolu kapatıp açın. Bir konsolu kapatıp açmak için, LED sönene kadar Xbox One’ın güç düğmesini basılı tutun ve birkaç dakika kapalı bırakın. Beklerken, hemen kapatmak için kumandayı kapatın veya pilleri çıkarın. Birkaç dakika geçtikten sonra Xbox One güç düğmesine tekrar basın. Başlatılacak ve TV’nizde gücün kapandığını gösteren açılış animasyonunu görmelisiniz.

 15. Kulaklığınız hala çalışmıyorsa, kulaklık veya kumanda bozuk olabilir. Denetleyiciyle farklı bir kulaklık deneyin ve testi yapmak için ekstralar ödünç almanız gerekse bile kulaklığı farklı bir denetleyiciyle deneyin. Kötü bir kumandanız veya kulaklığınız olabilir ve bu test hangisinin kötü olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Ek bilgi için Xbox One mikrofon sorunlarını düzeltmeye yönelik bu ipuçlarına göz atın.