Skip to content

Xbox One’da Otomatik Yenilemeyi Kapatma

28 de Nisan de 2021

Otomatik yenilemeyi kapatmazsanız Xbox Live Gold ve Game Pass gibi Xbox One abonelik hizmetleri aylarca hatta yıllarca yerinde kalabilir. Bu hizmetleri aktif olarak kullanıyorsanız sorun değil, ancak oynamayı bırakmak ve aboneliğinizin otomatik olarak yenilenecek şekilde ayarlandığını unutmak çok kolaydır. Microsoft, Xbox One abonelik hizmetlerinde otomatik yenilemeyi kapatmayı oldukça zahmetsiz hale getirir, ancak nereye bakacağınızı bilmeniz gerekir.

Xbox One Otomatik Yenilemeyi Kapatma

Xbox Live Gold aboneliğiniz için otomatik yenilemeyi veya Game Pass gibi diğer Xbox One aboneliklerini kapatmak istiyorsanız, bir bilgisayarda bir web tarayıcısı kullanmanız gerekir. Chrome, Firefox veya Edge gibi herhangi bir modern tarayıcıyı kullanabilirsiniz ve Windows, macOS veya Linux bilgisayar kullanmanız fark etmez. Belirli cihazınıza bağlı olarak, bir telefon veya oyun konsolunda bir web tarayıcısı kullanarak bu talimatları izlerseniz aboneliğinizi değiştirme seçeneğini göremeyebilirsiniz. Bir bilgisayara erişiminiz yoksa Microsoft müşteri hizmetlerine telefonla başvurmanız gerekebilir.

 1. İlk adım Microsoft.com’a gitmektir. Henüz oturum açmadıysanız, Oturum aç Sayfanın sağ üst köşesindeki bağlantı ve e-posta adresinizi ve şifrenizi girin.

 2. Ana hesap sayfasından tıklayın Microsoft hesabı > Yönetin.

 3. Ödeme seçenekleri sayfası, her biri için kullandığınız ödeme yöntemi dahil olmak üzere tüm aktif Microsoft aboneliklerinizi gösterir.

 4. Tıkla Xbox Live Gold Devam etmek için sayfanın sağ tarafındaki bağlantı.

  Kapsanan abonelikler: Microsoft Ödeme seçenekleri web sayfasının sağ alt köşesindeki Xbox Live Gold düğmesi

 5. Hizmetler ve abonelikler sayfasından, otomatik yenilemeyi kapatabilir ve Xbox One’ınıza bağlı Xbox Live Gold gibi hizmetler dahil olmak üzere Microsoft aboneliklerinizi iptal edebilirsiniz.

 6. Aramak Xbox Live Gold bölüm ve tıklayın Yönetin. Çok sayıda Microsoft hizmetine abone olursanız, Xbox Live Gold bölümünü bulmak için kaydırmanız gerekebilir.

  Bağlantıyı Xbox Live Gold için Hizmetler ve abonelikler sayfasından yönetin

  Aynı yöntemi kullanarak diğer Xbox One hizmetlerini otomatik yenilemeyi kapatırsınız. Örneğin, Xbox Game Pass’e abone olursanız, bunu Xbox Live Gold aboneliğinizi bulduğunuz aynı Hizmetler ve Abonelikler sayfasında bulabilirsiniz.

 7. Xbox Live Gold abonelik sayfanızda mevcut abonelik sürenizi görüntüleyebilir, ödeme yönteminizi değiştirebilir, aboneliğinizi iptal edebilir veya yinelenen faturalandırmayı kapatabilirsiniz.

 8. Xbox Live Gold aboneliğinizde otomatik yenilemeyi iptal etmek istiyorsanız, Değişiklik ve sonra tıklayın Yinelenen faturalandırmayı kapatın.

  Xbox Live Gold Ödeme ayarları web sayfasında yinelenen faturalama bağlantısını kapatın

  Otomatik yenilemeyi kapatırsanız, aboneliğiniz mevcut abonelik sürenizin geri kalanı boyunca aktif kalacaktır. Hemen iptal etmek ve varsa kısmi para iadesi almak istiyorsanız, tıklamanız gerekir. İptal etmek onun yerine Yinelenen faturalandırmayı kapatın.

 9. Tıklayın İptal İşlemini Onayla İşlemi tamamlamak için açılır onay kutusunda ve abonelik sürenizin sonunda yeniden faturalandırılmayacaksınız. Aboneliğiniz o zamana kadar aktif kalacak ve aboneliğiniz sona erene kadar tüm Xbox Live Gold avantajlarına erişiminiz devam edecektir.

  Xbox Live web sayfasındaki iptali onayla düğmesi

Konsoldan Otomatik Yenilemeyi Kapatamazsınız

Xbox Live Gold gibi Xbox abonelik hizmetleri için otomatik yenilemeyi kapatmanın tek yolunun Microsoft müşteri hizmetlerini aramak ve onunla konuşmak olduğu zamanlar vardı. Otomatik yenilemeyi şimdi kapatmak veya hatta aboneliğinizi iptal etmek çok daha kolay, ancak seçenekler Xbox One’ınızda değil Microsoft web sitesinde birkaç menünün derinliklerine gömülüdür.

Xbox One'daki abonelik yönetimi ekranı.

Xbox Live Gold gibi Xbox One abonelikleri için otomatik yenilemeyi kapatmak zor değildir, ancak bunu konsolunuzla yapamazsınız. Bir PlayStation Plus aboneliğini doğrudan konsoldaki bir menüden iptal edebileceğiniz PS4’ün aksine, Xbox One’ınızda böyle bir seçenek bulamazsınız. Kılavuz’u açıp şuraya giderek bir Xbox One’da Microsoft aboneliklerinize erişebilirsiniz. Ayarlar > Hesap > Abonelikler. Bu, aktif aboneliklerinizi görüntüleyebileceğiniz bir menü açar. Xbox Live Gold gibi bir abonelik seçerseniz, faturalama yöntemini değiştirme seçeneğiniz vardır, ancak otomatik yenilemeyi iptal etme veya kapatma seçeneğiniz yoktur.