Skip to content

Xbox One’da Xbox 360 Oyunları Nasıl Oynanır?

20 de Mayıs de 2021

Xbox One, belirli Xbox 360 oyunlarını, Xbox Live Arcade oyunlarını ve hatta orijinal Xbox oyunlarını oynayabilir. Herhangi bir maliyet yoktur, böylece hala diskleri tutuyorsanız tüm eski uyumlu oyunlarınızı özgürce oynayabilirsiniz. Xbox One’ınıza bir Xbox 360 oyunu eklemek ve oynamaktan biraz daha karmaşıktır ve oynamak istediğiniz her oyun için güncellemeleri indirmek için yüksek hızlı bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacaktır. Geriye dönük uyumluluk, orijinal sürüm, Xbox One S ve Xbox One X dahil olmak üzere tüm Xbox One konsollarında aynı şekilde çalışır. Tek fark, daha fazla sabit sürücü alanına sahip konsolların daha fazla geriye dönük uyumlu oyun ve bir avuç geriye dönük olarak uyumlu oyun depolayabilmesidir. uyumlu oyunlar Xbox One X için geliştirilmiştir.

Xbox One’da Hangi Xbox Oyunlarının Geriye Dönük Uyumluluğu Var?

Microsoft, yıllar boyunca geriye dönük uyumluluğa pek çok kaynak ayırmıştır ve yeni oyunlar oldukça düzenli bir şekilde eklenmektedir. Bu oyunlardan bazıları, daha yüksek çözünürlükler ve daha iyi renk ayrıntılarıyla Xbox One X için daha da geliştirilmiştir. Sahip olduğunuz bir oyunun uyumlu olup olmadığını Xbox One’ınıza ekleyerek öğrenebilirsiniz. Bir güncellemeyi indirmeniz istenirse, bu uyumlu olduğu anlamına gelir. Belirli bir oyunu kontrol etmek isterseniz Microsoft, geriye dönük uyumlu tüm Xbox 360 ve Xbox One oyunlarının bir listesini tutar.

Dijital Xbox Oyunları ve Xbox Live Arcade Oyunları Geriye Dönük Uyumluluğa Sahip mi?

Xbox 360 iki yenilik sundu: oyunların dijital kopyalarını satın alma ve indirme yeteneği ve Xbox Live Arcade oyunları. Fiziksel Xbox One oyunları gibi, bunların çoğu da Xbox One’ınızda oynanabilir. Aslında Microsoft, eski Xbox 360’ınızda satın aldığınız tüm dijital oyunların bir kaydına sahiptir. Bunlardan herhangi biri Xbox One’da geriye dönük uyumlu oyunlar olarak mevcutsa ve hala aynı Xbox ağ hesabını kullanıyorsanız, indirebilirsiniz ve bunları yeni konsolunuzda hiçbir ücret ödemeden oynayın.

Xbox One’da Xbox 360 ve Orijinal Xbox Oyunları Nasıl Oynanır?

Xbox One’da geriye dönük uyumluluk, öykünmeye dayanır. Bunun anlamı, Xbox One’ın önceki nesillerden oyunları çalıştırmak için gerekli donanım bileşenlerine sahip olmadığı, bu nedenle yazılım kullanmasıdır. Disk tabanlı oyunlarınızı bir emülatör aracılığıyla çalıştırmak yerine, Microsoft biraz farklı bir yol izledi. Geriye dönük olarak uyumlu her oyun ince ayarlandı, bir emülatörle paketlendi ve indirilebilir hale getirildi. Bir Xbox One’a geriye dönük uyumlu bir oyun eklediğinizde, konsolunuz diskin kimliğini doğrular ve ardından size bir güncelleme indirme seçeneği sunar. Bu güncelleme aslında bir emülatör ile paketlenmiş oyunun tamamıdır. Xbox One geriye dönük uyumluluk, oynamak istediğiniz her oyunun değiştirilmiş bir sürümünü indirmenizi gerektirse de ve oyunu aslında fiziksel oyun diskinizde oynamıyorsanız, yine de diski takmanız gerekir. Microsoft bunu, diske gerçekten sahip olduğunuzdan emin olmak ve konsolunuza geriye dönük uyumlu bir kopya indirmenizi ve ardından fiziksel diski satmanızı önlemek için bir tür koruma olarak kullanır. Geriye dönük uyumlu Xbox 360 veya orijinal Xbox oyunlarınız varsa bunları Xbox One’ınızda nasıl oynayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Xbox One’ınızı açın ve güncel olduğundan emin olun.

 2. Bir Xbox 360 veya Orijinal Xbox oyunu ekleyin.

 3. Oyun geriye dönük olarak uyumluysa, aşağıdaki mesajı göreceksiniz. Seçiniz Yüklemek Devam etmek için.

  Xbox One geriye dönük uyumluluk mesajının ekran görüntüsü.

 4. İndirme ve yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyin.

  Devam eden bir Xbox One geriye dönük uyumluluğun ekran görüntüsü.

 5. İndirme işlemi bittiğinde, oynamak için oyunu başlatın.

  Xbox One S'de oynanan, geriye dönük uyumlu bir oyunun ekran görüntüsü.

 6. Oyun diskini takmadıysanız, aşağıdaki mesajı göreceksiniz. Seçiniz Kapatve ardından devam etmek için oyun diskini takın.

  Yetkilendirme amacıyla bir oyun diski isteyen Xbox One'ın ekran görüntüsü.

 7. Alanınız olduğu kadar geriye dönük uyumlu Xbox 360 ve Xbox One oyunu yükleyebilirsiniz. Depolama alanınız tükenirse ve geriye dönük uyumlu bir oyunu silmeniz gerekirse, daha sonra istediğiniz zaman yeniden indirebilirsiniz. Ayrıca sabit sürücünüzü yükseltmeyi veya harici depolama alanı eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Geriye Doğru Uyumlu Xbox Live Arcade Oyunlarını Oynama ve Xbox Oyunlarını Tam Dijital Olarak İndirme

Fiziksel oyun diskleriyle geriye dönük uyumluluğa ek olarak, eski Xbox 360 ve orijinal Xbox oyunlarının dijital kopyalarını da oynayabilirsiniz. Bu, Xbox 360’ınızda bir oyunun dijital olarak indirilmesini satın aldıysanız ve bu oyun Xbox One ile geriye dönük olarak uyumluysa, oyunu ücretsiz olarak indirip oynayabileceğiniz anlamına gelir. Xbox 360’ınızda daha önce herhangi bir Xbox Live Arcade oyunu satın aldıysanız, bunlar Xbox oyununuzda da oynanabilir. Bir Xbox oyununun veya bir Xbox Live Arcade oyununun dijital bir kopyasını satın aldığınızda, satın alma işlemi Xbox ağ hesabınız aracılığıyla Microsoft hesabınıza bağlanır. Dolayısıyla, Xbox 360’ınızda kullandığınız Xbox One’ınızda hala aynı Xbox ağ hesabını kullanıyorsanız, gitmekte fayda var. Önceden satın alınan Xbox 360, orijinal Xbox ve Xbox Live Arcade oyunlarını Xbox One’ınıza nasıl indirip oynayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Xbox One’ınızı açın ve tamamen güncellendiğinden emin olun.

 2. Oyun kumandanızdaki Kılavuz düğmesine basın ve şuraya gidin: Oyunlarım ve uygulamalarım.

  Xbox One Kılavuzunun bir ekran görüntüsü.

 3. Şu yöne rotayı ayarla Oyunlar > Yüklemeye hazır.

  Xbox One'da geriye dönük uyumlu oyunların ekran görüntüsü.

  Oyunlarınızı görmüyorsanız, Xbox 360 ve Xbox oyunlarını göstermek için filtre seçeneğini kullanın.

 4. Yüklenecek bir oyun seçin.

  Xbox Ones oyunları kurulum menüsünün ekran görüntüsü.

 5. Seçiniz Tümünü yükle.

  Bir Xbox Live Arcade oyunu için Xbox One geriye dönük uyumluluk kurulum onayının ekran görüntüsü.

 6. Tüm eski Xbox Live Arcade ve Xbox oyunlarınızı dijital olarak indirmek için bu işlemi tekrarlayın.