Skip to content

Xbox One’ı Bilgisayarınıza Aktarma

5 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Şuraya giderek akış: Sistem > Ayarlar > Tercihler > Xbox uygulama bağlantısı. Seçiniz Diğer cihazlara oyun akışına izin ver.
 • Windows 10 Xbox uygulamasını başlatın. Seçiniz Xbox One > Bağlan > Akış.
 • Adresine giderek ses akışı ve grup sohbeti Kontrol Paneli > Donanım ve ses > Ses Cihazlarını Yönetin. Kulaklığınızı varsayılan yapın.

Bu makale, oyunun Xbox One’dan PC’ye nasıl aktarılacağını açıklar. Her iki cihazın da aynı ağda olması ve ağ bağlantısının akışla başa çıkacak kadar güçlü ve hızlı olması gerekir.

Xbox One’ınızda Akışı Etkinleştirme

Bir Xbox One’ı bilgisayara aktarmanın ilk adımı, Xbox One’da çevrimiçi yürütmeyi etkinleştirmektir. Bu oldukça kolay bir işlemdir: Başlamadan önce, Xbox One ve Windows 10 bilgisayarınızda en son sistem güncellemelerinin yüklü olduğundan emin olun.

 1. Açık Sistem > Ayarlar.

 2. Seçiniz Tercihler > Xbox uygulama bağlantısı.

 3. Seçiniz Diğer cihazlara oyun akışına izin ver.

  Ya Herhangi bir cihazdan bağlantılara izin ver veya Yalnızca bu Xbox’ta oturum açmış profillerden seçilmelidir. Ağınızı başkalarıyla paylaşırsanız, ikinci seçenek daha güvenlidir. Seçme Xbox uygulamasının bağlanmasına izin verme akışı engelleyecektir.

Xbox One’ı Bilgisayara Aktarma

Bir Xbox One’ı bilgisayara aktarmanın ikinci ve son adımı, Windows 10 Xbox uygulamasını gerektirir. Bu, Windows mağazasında bulunan ücretsiz bir uygulamadır. Xbox uygulaması, akışı başlatmak için kullanılır:

 1. Xbox One’ınızın açık olduğundan emin olun.

 2. Windows 10 Xbox uygulamasını başlatın.

 3. Seçin Xbox One Soldaki simge.

 4. Listede Xbox One’ınızı bulun ve ardından Bağlan.

  Bu adım yalnızca bir kez yapılır. Xbox’ınız listede görünmüyorsa, açık olduğunu doğrulayın. Öyleyse ve hala listede göremiyorsanız, IP adresini bulmanız ve manuel olarak girmeniz gerekecektir.

 5. Seçiniz Akış.

  Windows 10 xbox uygulama akışını açma adımlarını gösteren talimatlar

  Bu, akışı başlatacaktır. Hiçbir şey olmazsa, seçin Akışı test et sorunun ne olduğunu görmek için.

 6. Bu ilk kurulum tamamlandıktan sonra, gelecekte akış daha da kolaylaşır. Sadece Windows 10 Xbox uygulamasını başlatın, Xbox One soldaki simgeyi seçin ve ardından Akış. Xbox One kapalıysa, önce şunu seçmeniz gerekir: .

Xbox Uygulamasından Oyun Başlatma

Akış gerçekleştirdikten sonra Xbox One kontrol panelinden oyunları ve uygulamaları başlatabilirsiniz. Normalde televizyonunuzda göreceğiniz ekran televizyonda görünmeye devam edecek, ancak aynı zamanda PC monitörünüze, tabletinize veya dizüstü bilgisayarınızın ekranına da yansıtılacaktır. Bu, normalde yaptığınız gibi Xbox kontrol panelinde gezinmenize ve oyunları başlatmanıza olanak tanır.

xbox one oyunlarının windows uygulamasından nasıl başlatılacağını gösteren bir ekran görüntüsü

Doğrudan aksiyona girmek için bir oyunu doğrudan PC’nizden başlatmayı tercih ediyorsanız, bu da bir seçenektir.

 1. Başlat Xbox uygulaması.

 2. Oynamak istediğiniz oyunun oyun merkezine gidin.

 3. Seçiniz Konsoldan oyna. Bu, otomatik olarak konsola bağlanacak ve her şey doğru ayarlandıysa akışa başlayacaktır.

Bilgisayarınızdan Bir Xbox One Oyununu Kontrol Etme

Xbox One’ınızı farklı bir odadaki bir bilgisayara aktarmak istiyorsanız, bir ek adım daha var. Xbox One’a bağlı bir oyun kumandası, akış sırasında onu yine de kontrol edebilecek olsa da, oyun kumandalarının aralığı sınırlıdır.

Xbox One Oyun Kumandası

Tomohiro Ohsumi / Stringer / Getty Images
Bu, akış yoluyla bir oyun oynamak istiyorsanız PC’nize bir Xbox One kumandası bağlamanız gerektiği anlamına gelir. Yalnızca bir film veya başka bir video yayınlıyorsanız bu daha az önemlidir, ancak duraklatmanız gerektiğinde bir kontrol cihazı yine de yararlıdır. En kolay çözüm, Xbox One denetleyicinizi bir mikro USB kablosuyla bilgisayarınıza takmanızdır. Windows 10, denetleyiciyi otomatik olarak tanıyacaktır. Daha kalıcı bir çözüm istiyorsanız, ikinci bir kontrol cihazı satın alıp PC’nizle eşleştirmeyi düşünebilirsiniz. Bilgisayarınızda Bluetooth varsa ilk olarak Xbox One S ile birlikte gelen veya bilgisayarınızda Bluetooth yoksa kablosuz USB dongle ile birlikte gelen revize edilmiş tasarımı arayın.

Oyun İçi ve Parti Sohbeti Akışı

Xbox’ınızdan PC’nize akış gerçekleştirdiğinizde hem grup hem de oyun içi sohbete katılabilirsiniz. Bunu yapmak istiyorsanız, Xbox uygulamasını başlatmadan ve akışa başlamadan önce bilgisayarınıza bir mikrofon veya kulaklık bağlamanız gerekir. Bir USB kulaklık, bilgisayarınızdaki kulaklık jakına bağlı bir kulaklık veya Xbox One oyun kumandanıza bağlı bir kulaklık kullanabilirsiniz. Her durumda, mikrofon veya kulaklığın varsayılan iletişim cihazınız olarak ayarlandığından da emin olmanız gerekir:

 1. Kontrol Paneli PC’nizde.

 2. Seçiniz Donanım ve ses > Ses Cihazlarını Yönetin.

 3. Altında Geri çalma sekmesinde, kulaklığınıza sağ tıklayın ve varsayılan cihaz.

 4. Altında Kayıt sekmesinde, kulaklığınıza veya mikrofonunuza sağ tıklayın ve kulaklık olarak ayarlandığından emin olun. varsayılan cihaz. Ayrıca kulaklığınızı veya mikrofonunuzu cihazınız olacak şekilde ayarlamanız gerekebilir. varsayılan iletişim cihazı.

Xbox One Oyun Akışı nedir?

Oyun akışının ifade edebileceği iki farklı şey vardır. İlki, Twitch veya YouTube gibi bir platforma canlı yayın oynamayı içerir. Diğeri, konsoldan aynı ağa bağlı bir bilgisayara akışı içerir. Bir Xbox One’ı bir bilgisayara aktarmanın amacı, aynı ağa bağlı herhangi bir Windows 10 bilgisayarı konsol için uzak bir ekrana dönüştürebilmesidir. Bu, her şey aynı ağa bağlı olduğu sürece konsolu fiziksel olarak hareket ettirmeden herhangi bir Windows 10 tablet, dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayarda oyun oynayabileceğiniz, film izleyebileceğiniz veya bir Xbox One uygulamasını kullanabileceğiniz anlamına gelir.