Skip to content

Xbox Oyun Kumandanızı Xbox One, One S, One X veya Windows PC’nizle Eşitleme

15 de Mayıs de 2021

Üç Xbox One modelinin tümü, USB aracılığıyla da takılabilen kablosuz kontrol cihazlarına sahiptir. Elite sürümüne ek olarak iki farklı ana Xbox One denetleyici tasarımı varken, bunların tümü üç tür Xbox One konsoluyla da uyumludur. Kablosuz bir Xbox One oyun kumandasını bir PC ile de eşitleyebilirsiniz, ancak bunu yapmanın en iyi yolu, yüklediğiniz Windows sürümüne bağlı olacaktır. Bir Xbox One denetleyicisinin eşitlenmesinde yer alan temel adımlar şunlardır:

 1. Xbox One’ınızı açın.
 2. Kumandanızı açın.
 3. Basın bağlan düğmesi Xbox’ınızda.
 4. Tuşunu basılı tutun. bağlan düğmesi Xbox One oyun kumandanızda.
 5. Bırak bağlan düğmesi Oyun kumandasındaki Xbox düğmesinin yanıp sönmesi durduğunda oyun kumandasında.

Xbox One’ınızı Açın

Düğmesine basarak Xbox One’ınızı açın. Xbox düğmesi önünde. Düğme, Xbox One, Xbox One S veya Xbox One X’iniz olup olmadığına bakılmaksızın konsolun önünün sağ tarafında yer alır. Konsol açıldığında düğme yanacaktır. Düğmeyi bırakıp bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Xbox One Oyun Kumandanızı Açın

Xbox One Oyun Kumandası Güç Düğmesi

Xbox One oyun kumandanızı açmak için Xbox buton, denetleyicinin önünde, ortada, üst tarafa yakın bir yerde bulunur. Denetleyici açıldığında düğme yanacaktır. Düğme yanmazsa, kontrol cihazında piller bulunduğundan emin olun. Pilleriniz yoksa Xbox One oyun kumandasını USB aracılığıyla bağlama hakkında bilgi için altıncı adıma geçin.

Xbox One’ınızdaki Bağlan Düğmesine Basın

Xbox Bağlan Düğmeleri

Bağlan düğmesi, Xbox One’ınıza bir oyun kumandası bağlamaya çalıştığınızı söyleyen şeydir. Belirli konum ve görünüm, sahip olduğunuz Xbox One türüne bağlı olacaktır.

Xbox One: Bağlan düğmesi, oyunları eklediğiniz yuvanın köşesinde bulunur.

Xbox One S: Bağlan düğmesi konsolun ön tarafında, sağ tarafta, güç düğmesinin altında yer alır.

Xbox One X: Bağlan düğmesi konsolun önünde, sağ tarafta, USB bağlantı noktasının hemen yanında yer alır. Bağlan düğmesini bulduğunuzda, düğmeye basıp bırakın. Xbox One denetleyicinizin elinizin altında olduğundan emin olun. Xbox One’daki bağlan düğmesine bastıktan sonra, hemen bir sonraki adıma geçmeniz ve 20 saniye içinde tamamlamanız gerekir.

Xbox One Oyun Kumandanızda Bağlan Düğmesine basın

Xbox One oyun kumandası bağlantı düğmesi

Mack Erkek / Flickr / CC BY-SA 2.0
Xbox One oyun kumandanızdaki bağlan düğmesi, Xbox One’ın bağlanmaya hazır olduğunu bilmesini sağlar. Denetleyicinin üstünde, tetikleyiciler ve USB bağlantı noktasıyla aynı tarafta bulunur. Oyun kumandanızdaki bağlantı düğmesini bulduğunuzda, düğmeyi basılı tutun. The Xbox buton Denetleyiciniz yanıp sönecek, bu da bağlanmak için bir konsol aradığı anlamına geliyor. Xbox One oyun kumandanız konsolunuza başarıyla bağlanırsa, Xbox buton yanıp sönmeyi durduracak ve yanık kalacaktır. Bağlan düğmesini bırakıp üçüncü adıma geri dönebilir ve bağlamak istediğiniz ek denetleyiciler için işlemi tekrarlayabilirsiniz. Xbox One konsolundaki bağlan düğmesine bastıktan sonra 20 saniye içinde Xbox One denetleyicisindeki bağlan düğmesine basmanız gerekir. Bunu yapmazsanız, süreci yeniden başlatmanız gerekecek.

Xbox One Oyun Kumandasını bir PC ile Eşitleme

Xbox One Denetleyici Donanım Kilidi

Xbox One denetleyicisi ayrıca bir bilgisayarda oyun oynamanın harika bir yoludur. Bilgisayarınıza bir Xbox One oyun kumandası bağlamak istiyorsanız, işlem kumandanın kaç yaşında olduğuna bağlı olacaktır. Daha eski Xbox One denetleyicileri için özel bir USB donanım kilidi gerekir. Donanım kilidini ayrı olarak satın alabilirsiniz ve ayrıca bazı Xbox One denetleyicileriyle birlikte paket halinde gelir. Bu denetleyicilerden birini bağlamak için:

 1. USB donanım kilidini bilgisayarınızdaki bir USB bağlantı noktasına takın.
 2. Xbox One oyun kumandanızı açmak için Xbox buton.
 3. Basın ve bırakın bağlan düğmesi dongle’da.
 4. Oyun kumandanızdaki bağlan düğmesine basın ve basılı tutun ve Xbox düğmesi yanıp sönmeyi bıraktığında bırakın.

Daha yeni Xbox One denetleyicileri, donanım kilidi veya Bluetooth kullanarak bir bilgisayara bağlanabilir. Bluetooth kullanarak PC’nize bir Xbox One oyun kumandası bağlamak için:

 1. Bilgisayarınızda Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi çalıştırdığınızdan emin olun. Değilseniz, oyun kumandanızı Bluetooth ile bağlayamazsınız.
  Emin değilseniz hangi Windows sürümüne sahip olduğunuzu öğrenmek için kılavuzumuza bakın.
 2. Düğmesine basarak Xbox One denetleyicinizi açın. Xbox buton.
 3. Basın bağlan düğmesi kontrol cihazınızda üç saniye bekleyin ve ardından bırakın.
 4. Bilgisayarınızda Başlat > Ayarlar > Cihazlar > Bluetooth ve diğer cihazlar.
 5. Bilgisayarınızda Bluetooth’un etkin olduğundan emin olun.
 6. Tıklayın Xbox Kablosuz Oyun Kumandası > Çift.

USB Üzerinden Xbox One Oyun Kumandası Bağlama

Xbox Bağlan Düğmeleri

Xbox One denetleyicinizi USB aracılığıyla bir Xbox One konsoluna veya bir bilgisayara da bağlayabilirsiniz ve bu son derece kolay iki aşamalı bir işlemdir:

 1. Oyun kumandanızın üst kısmındaki bağlantı noktasına bir mikro USB kablosu bağlayın. Bağlantı noktası, bağlan düğmesinin yanındadır.
 2. USB kablosunun diğer ucunu Xbox One’ınıza veya PC’nize takın.

Sorun gidermeniz gerekiyorsa Xbox One Oyun Kumandanız Bağlanmadığında Ne Yapmanız gerektiğine bakın.