Skip to content

Xbox Series X veya S İndirmelerini Hızlandırma

11 de Mayıs de 2021

Hangi konsola sahip olursanız olun 4K çözünürlük için gereken her şeyi indirdiğiniz için Xbox Series X ve S oyun dosyaları genellikle yüksek kaliteli grafikler nedeniyle çok büyüktür. Yavaş indirmelerden muzdaripseniz, Xbox Series X veya S indirmelerinizi hızlandırmak ve oyuna daha hızlı girmek için bu ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Yavaş Xbox Series X ve S İndirmelerinin Sebepleri Nedir?

Uzun indirme sürelerinin birincil nedeni, oyun dosya boyutlarının çok büyük olmasıdır. Hızlı bir internet bağlantısına ve diğer her şeyin mükemmel olmasına rağmen, oyunların indirilmesi eski konsollarda olduğundan daha fazla zaman alacaktır. Dosya boyutlarının gerçekliğine ek olarak, yavaş internet bağlantıları, internet sorunları, arka planda indirme ve hatta hatalı indirmeler, Xbox Series X ve S’de oyun indirme hızında bir düşüşe neden olabilir.

Xbox Series X ve S İndirmelerini Hızlandırma

Oyun indirmelerinizi olabildiğince hızlandırmak ve daha erken oynamaya başlamak için aşağıdaki sorun giderme ipuçlarının her birini deneyin. Bu ipuçları hem Xbox Series X hem de Xbox Series S için geçerlidir. Bazıları ev ağınızın kurulum şekline bağlı olarak geçerli olmayabilir, bu nedenle kendi kurulumunuzla ilgili olmayan her şeyi atlayın.

 1. İnternet hızınızı test edin. İnternet hızınız son derece yavaşsa, Xbox Series X veya S ile yapacağınız hiçbir şey yardımcı olmaz: İnternet bağlantısı sorunlarınızı çözene kadar indirmeleriniz yavaş olmaya devam edecektir.

 2. Arka planda indirmeyi durdurun. Xbox Series X ve S, konsolunuzla başka şeyler yaparken arka planda oyun indirebilir, ancak bu işlemi yavaşlatır. Oyununuzun olabildiğince hızlı indirilmesini istiyorsanız, diğer tüm oyunları ve uygulamaları kapatın. Oyunları ve uygulamaları kapatmak için:

  1. Basın Kılavuz düğmesi kontrolörünüzde.
  2. Kapatmak için oyunu veya uygulamayı vurgulayın.
  3. İtmek menü butonu (üç dikey çizgi).
  4. Seçiniz Çık.
 3. Ağ donanımınızı yeniden başlatın. İnternet bağlantınızın genel olarak yavaş olduğunu fark ederseniz, modeminizi, yönlendiricinizi ve ev ağınızdaki diğer donanımı yeniden başlatmayı deneyin. Bu, birçok internet bağlantısı sorununu düzeltir ve indirme hızlarında yardımcı olabilir. Donanımınızı sıfırladıktan sonra internet bağlantınız hala olması gerekenden daha yavaşsa, internet bağlantınızı hızlandırmak için bu ipuçlarını deneyin. Bundan sonra hala yavaşsa, internet servis sağlayıcınızla iletişime geçin ve ödediğiniz hizmet düzeyini almadığınızı bildirin.

 4. Ağınızdan diğer cihazların bağlantısını kesin. Ağınızda aynı anda çalışan bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve akış cihazları gibi çok sayıda cihazınız varsa, Xbox’ınız için yeterli bant genişliği kalmamış olabilir. Ağdan diğer her şeyin bağlantısını kesmeyi veya bilgisayarlarınızda ve diğer cihazlarınızda torrent ve video akışı gibi yoğun bant genişliği kullanan uygulamaları kapatmayı deneyin. Bir kablosuz ağ üzerinden bağlıysanız, Xbox Series X | S indirme hızları, diğer cihazlar çok fazla bant genişliği kullandığında azalacaktır. Yönlendiricinizin çift veya üç bantlı olup olmadığını kontrol edin ve öyle, konsolunuza mümkün olan en az sıkışık bağlantı sağlamak için Xbox’ınızı bir banda ve diğer her şeyi diğerine bağlamayı deneyin.

 5. Kablolu bir internet bağlantısı kullanın. Kablosuz olarak bağlıysanız, Xbox’ınızı modeme veya yönlendiriciye kablolu bir Ethernet bağlantısı üzerinden bağlamayı deneyin. Modeme veya yönlendiriciye ulaşmak için uzun bir ethernet kablosu kullanmanız gerekse bile, genellikle kablosuzdan daha hızlı indirme hızları elde edersiniz.

 6. Xbox’ınızı veya yönlendiricinizi taşıyın. Kablolu bağlantı mümkün değilse, Xbox Series X veya S’nizin ve yönlendiricinizin olabildiğince yakın olduğundan ve aralarında olabildiğince az engel bulunduğundan emin olun. Yönlendiriciyi mümkünse yüksek bir rafa taşıyın ve Xbox’ı kapalı bir televizyon sehpası gibi kapalı bir alana yerleştirmeyin.

 7. Xbox Series X veya S’nizi yeniden başlatın. Bazı durumlarda, bir indirme işlemi engellenebilir ve daha fazla ilerlemeyebilir. İndirme işlemi olması gerekenden daha yavaş veya tamamen durmuş gibi görünüyorsa, Xbox’ınızı yeniden başlatmak yardımcı olabilir. Xbox Series X veya S’nizi nasıl yeniden başlatacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  1. Basın Kılavuz Düğmesi.
  2. Şu yöne rotayı ayarla Profil ve sistem.
  3. Seçiniz Güç.
  4. Seçiniz Konsolu Yeniden Başlatın.
 8. Xbox’ınızın güncellendiğinden emin olun. Bazı durumlarda, eski sistem üretici yazılımı yavaş indirme gibi sorunlara neden olabilir. Konsolunuz bir sistem güncellemesi indirmeye çalışıyorsa, bu diğer indirmeler üzerinde de olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bunu dışlamak için güncellemeleri kontrol edin:

  1. Basın Kılavuz düğmesi.
  2. Şu yöne rotayı ayarla Profil ve sistem > Ayarlar.
  3. Şu yöne rotayı ayarla Sistem > Güncellemeler.
  4. Seçiniz Güncelleme varsa.

Ya Xbox Series X veya S İndirmeleri Hala Yavaşsa?

Tüm bu sorun giderme ipuçlarını denedikten sonra indirmeleriniz hala yavaşsa, Microsoft’un sunucularında veya bu sunucularla internet servis sağlayıcınız (ISS) arasındaki bağlantıda bir sorun olma ihtimali vardır. Ağ tıkanıklığı da bu soruna neden olabilir. Her durumda, diğer kullanıcıların sorun yaşayıp yaşamadığını görmek için Twitter gibi sosyal medya sitelerini kontrol etmek ve sorunu Microsoft’a ve ISS’nize bildirmek isteyebilirsiniz. Microsoft veya ISS’niz sorunu çözdüğünde veya kendi internet bağlantınız hızlı olduğu ve ağınız veya konsolunuzla ilgili herhangi bir sorun olmadığı sürece, sorun genellikle ortadan kalkar.